Presunúť na hlavný obsah

NANICHE na Fest1vale v sekcii UNOS by VIRVAR: Na móde milujem, že raz ste tvorca a umelec, niekedy podnikateľ a produkčný

Móda

Súčasťou multižánrového festivalu Fest1val v strednej Európe, ktorý prepája architektúru, dizajn, film a módu bude aj NANICHE. Nás aj preto zaujímalo, ako táto mladá umelkyňa vníma fashion svet a čo je pre ňu pri samotnej tvorbe najviac inšpiratívne. No prezradila aj oveľa viac!

Budete súčasťou multižánrového festivalu v strednej Európe, ktorý prepája architektúru, dizajn, film a módu. Ako Vy sama vnímate toto spojenie?

Som z toho neskutočne nadšená a som veľmi rada, že za NANICHE môžeme byť súčasťou pilotného ročníka. Moja samotná téma kolekcie je postavená na spolupráci s umelkyňou Vladenou Klumpar, ktorá sa venuje sklu a kolekcia je o prepojení skla s módou, takže si myslím že to krásne pasuje na tému festivalu.

Čo podľa Vás definuje pojem umenie?

Umenie sa prelína našimi životmi a je ťažké ho definovať pár slovami. Je to súčasť našej kultúry, súčasť nás samotných. Niekedy to môže byť veľká kultúrna a národná vec inokedy malá radosť v živote, potešenie z krásneho objektu, odpútanie sa od bežnej reality, návšteva galérie alebo vytvorenie krásnych šiat. Je to niečo, čo nás v živote teší. Umenie robí život krajším a vznešenejším.

Ste známa tým, že sa zameriavate na náročnejšiu a sofistikovanejšiu klientelu. Vychádza to už zrejme u toho, že Vaše kúsky sú charakteristické kultivovanou feminitou a prepracovanými prvkami. Ako ste sa dostali na túto svoju cestu?

Všetko sa vyvíjalo postupne. Počas štúdií na UMPRUM som vytvárala viac umelecký odev. Bola to skôr taká socha v pohybe. Prostredníctvom NANICHE som sa dostala viac k nositeľnej a predajnej forme. Aj naďalej sa ale snažím vytvárať "oduševnený" odev, ktorý je niečím špecifický a zároveň kvalitne spracovaný.

Ako by ste vy sama charakterizovali konceptualitu vlastnej tvorby?

Myslím, že definícia v predchádzajúcej otázke „kultivovaná feminita“ je celkom presná. To je to, o čo sa snažím. Milujem kúsky, ktoré sú ženské, kultivované a sofistikované. Preto rada tvorím večerné šaty, je to taká krásna, kreatívna práca a klientka si tak od nás môže odniesť niečo jedinečné. Zároveň ale každú sezónu vytvárame „essential“ líniu, ktorá je na bežné nosenie.

Môže byť súčasťou kapsulového šatníka, čo každá žena ocení. Kvalitný kúsok, ktorý sa dá ľahko kombinovať. To sú napríklad naše NANICHE košele. Na tejto časti našej tvorby si veľmi zakladám, pretože sama rada nosím kúsky, ktoré sú praktické, z kvalitných materiálov a zároveň niečím originálne.

V čom sú teda Vaše kúsky unikátne a jedinečné?

Apelujeme na kvalitu materiálov, ktoré starostlivo vyberáme. Napríklad, väčšina našich večerných rób sú hodvábne. A aj do vecí, ktoré sú na bežné nosenie sa snažíme vniesť nejaký originálny NANICH prvok. Či už je to strih alebo materiál.

Momentálne ste pristúpili ku konfrontácii aktuálneho statusu quo - vysoko materiálnej spoločnosti a extrémnej hektiky módneho priemyslu – cestou multidisciplinárnej prezentácie. Čo od toho môžeme očakávať?

Naša nová kolekcia je o spolupráci s ďalšími umeleckými tvorcami, napríklad sklo alebo šperk. To samotné našu kolekciu obohacuje o nové prvky, ktoré majú viac designový presah.

V Ostrave Vás v rámci UNOSU čakajú výnimočné prehliadky. Čím ste sa pri realizácii zostavovania samotných kúskov na ne inšpirovali?

UNOS je o prepojení. Móda, umenie, dizajn a prepojenie zaujímavých ľudí. To je vlastne aj téma našej kolekcie. Myslím teda, že všetko zapadá.

Zohrávajú v tomto smere podstatnú úlohu napríklad aj priestory, v ktorých sa prehliadka realizuje? V akej miere Vás práve daný aspekt ovplyvňuje?

Samotnými priestormi som úplne fascinovaná, sú unikátne a myslím si, že sa k našej prezentácii kolekcie perfektne hodia.

Doteraz ste volili skôr konzervatívnu formu klasických fashion shows. Teraz to bude premiérová experimentálna prezentácia. V čom je to iné a máte možno pred tím rešpekt?

Prvýkrát budeme kolekciu prezentovať ako prehliadku a hneď potom ju inštalovať aj ako „výstavu“, je to veľká zodpovednosť, pretože každá prezentácia si žiada svoju starostlivosť. Zároveň je ale skvelé, že môžeme kolekciu ukázať ako v pohybe, tak staticky. Diváci si teda budú môcť pozrieť kolekciu následne aj zblízka.

Čo vás v móde najviac baví a fascinuje? Je naopak niečo, čo vás limituje?

Na móde milujem to, že je multidisciplinárna. Raz ste tvorca a umelec, niekedy viac podnikateľ a produkčný manažér. To ma na tom baví, je to neskutočne variabilné. Limitujúce je asi čiastočne každé podnikanie. Vždy musíte balansovať medzi tým, čo chcete a aké sú reálne finančné a časové možnosti. Ale je vlastne vždy dobrá výzva (úsmev).

Čo sa snažíte prostredníctvom fashion sveta ženám predať a povedať?

Nebáť sa snívať, byť svojská. Vedieť si urobiť radosť.

 

UNOS by Virvar - fest1val - Dolní Vítkovice Ostrava 30.4. - 5.5. 2024

Bližšie informácie o festivale Fest1val a sekcii módy pod názvom UNOS.