Presunúť na hlavný obsah

Farah Kimia súčasťou UNOS by Virvar: Narodila sa do rodiny kožušníkov, tvorí z kože ako svetové značky a dbá na princípy etiky

Móda

Módna návrhárka Farah Kimia pôsobí v Prahe a jej kožené modely zažívajú z roka na rok veľký úspech. Na fest1vale v Ostrave vo fashion kategórii UNOS by Virvar predstaví samostatnú prehliadku, o ktorej v rozhovore prezradila viac.

Koža a kožušina, s ktorými ako dizajnérka pracuješ sú súčasťou dlhej remeselnej rodinnej tradície. Na módnej scéne si si vybudovala silné meno a postavenie, priblížiš nám však pozadie tvojho príbehu spomínanej remeselnej rodinnej tradície?

Moja rodina podniká v obchode s kožušinou a kožou už viac ako 30 rokov. V istom zmysle som sa do toho doslova narodila. Pamätám si, ako ma fascinovala vôňa kože a tiež si živo pamätám dotyk materiálov, ktorý pôsobí magneticky. Moji rodičia nevyrábali módne, ale konfekčné kožené oblečenie, ktoré je veľmi odlišné. Dizajn a materiály sa mi nepáčili až tak ako špičkové kožené kúsky, ktoré som videla od Saint Laurent, Prada a ďalších veľkých luxusných značiek. Môj otec dovážal kože a vyrábal kožené bundy vo veľkých množstvách. Moja mama stála za jednoduchými návrhmi, o ktorých vedela, že sa budú naozaj dobre predávať.

Musia byť na teba hrdí, že „pokračuješ“ v rodinnej tradícii a zároveň do nej vnášaš svoj pohľad.

Keďže moji rodičia vyrábali kožu, v skutočnosti som bola zvedavejšia nájsť spôsob, ako vytvoriť také luxusné kúsky ako veľké značky. Moja cesta sa teda začala a prihlásila som sa na BA v móde v Barcelone a Florencii. Potom som odišla pracovať do kožiarskeho priemyslu v Istanbule a to bola pre mňa najlepšia škola života. Naučila som sa podrobnosti o tom, ako funguje kožiarsky a kožušinový priemysel.

Páči sa mi, že si bezhlavo nešla do vytvorenia vlastnej značky ihneď, ale najskôr si edukatívne spoznala remeslo, prostredie, skúsenosti.

Vytvorenie vlastnej značky bol veľký sen, o ktorom som si nikdy nemyslela, že sa stane realitou. Kvalita a koža, ktorú som používala, bola na rovnakej úrovni ako veľké značky. Dizajn časom lepší a lepší. Moja rodina pomaly videla, že zmeny, ktoré som robila v ich podnikaní, skutočne fungujú a ľudia naozaj kupujú moje produkty. Potom sme sa rozhodli, že môj „malý“ podnik trochu zväčšíme a otvorili sme prvý obchod Farah Kimia v centre Prahy.

Tvoji rodičia sú vlastne takí tvoji „mentori“, dá sa to tak povedať?

Úžasné je aj to, že mám po boku svojich rodičov, ktorí sa v biznise tak dobre vyznajú, vedia ma usmerniť a pomôcť mi vyhnúť sa veľkým stratám, ktoré už zažili alebo ktorými si prešli. S mnohými návrhmi mi pomáha aj moja mama, pretože za tie roky nazbierala toľko skúseností, čo ľudia kupujú a čo nie.

Vraciaš sa ku koreňom v zmysle udržateľných prírodných materiálov, ktoré priznávajú svoj pôvod a charakter, nie však na úkor humanity a výrobnej etiky. 

Vo Farah Kimia používame iba kožušiny a usne najvyššej kvality, ktoré sú a vždy budú certifikované; preto sme neustále ubezpečovaní o ich pôvode a čo je najdôležitejšie, uisťovaní, že pri ich výrobe nebolo týrané žiadne zviera. Naša spoločnosť žiadnym spôsobom nepodporuje týranie zvierat a budeme neustále dbať na to, aby sme nespolupracovali so spoločnosťami, ktoré nezdieľajú rovnaký zásadný postoj. Je to citlivá téma a rozhodne sa na ňu nedá odpovedať iba jedna jednoduchá odpoveď.

Čo považuješ za najväčší mýtus o koži a kožušine, ktorý ešte stále v spoločnosti prevláda?

Najväčším mýtom by bolo, že plast (falošná kožušina) je akosi udržateľnejší ako prírodné materiály ako kožušina. Módny priemysel je druhým najviac znečisťujúcim priemyslom na svete. Nebolo by zmysluplnejšie kúpiť si jednu kožušinu a nosiť ju mnoho rokov s vedomím, že kožušina je niečo, čo sa tiež môže dediť z generácie na generáciu?

Stala si sa súčasťou Multižánrového festivalu Fest1val zameraného na architektúru, dizajn, film a módu, ktorého nultý ročník sa uskutoční na prelome apríla a mája v Ostrave. Čím si ťa toto spojenie umeleckých svetov získalo a prečo si tomu dala zelenú?

Fest1val nie je len festival, poznám človeka, ktorý za ním stojí. Platforma je skutočná a siaha oveľa hlbšie ako povrch umenia a dizajnu. Podpora skutočného umenia, skutočnej kultúry a hlavne skutočných ľudí. Vedela som, že budem môcť byť sama sebou a vytvárať veci, ktoré chcem vytvárať.
Premiérovú kolekciu predstavíš v ultra-modernom areáli Veľkého Sveta Techniky. Ako táto lokalita vplýva na tvorbu pripravovanej kolekcie a čo najzaujímavejšie z tvojho pohľadu pri tom vzniká?
Nikdy som si nepredstavovala, že miesto bude také cool. Úprimne som bola trochu šokovaná tým, ako by mi a mojej značke skvele zapadala. Miesto je také surové so všetkou svojou krásou, ale aj nedokonalosťami. Nedokonalosti, ako zhruba sa stroj používal a čím všetkým prešiel. To ma inšpirovalo k použitiu robustnejších a pevnejších koží. Farby krajiny sú také hlboké, že farebná paleta pozadia bola viditeľná bez toho, aby som sa musel pozerať príliš blízko. Bolo to také inšpirujúce, že som sa mohla postaviť na miesto, kde sa prehliadka bude konať, a skutočne si to vizualizovať.

Na festivale sa predstavíš vo fashion kategórii UNOS by VIRVAR, s ktorým spolupracuješ už niekoľko rokov. Ako by si opísala cestu tvojej konceptuálnej tvorby?

Je to vtipné, pretože vidím, ako veľmi som sa za tie roky ako človek zmenila, cítim, že je to veľmi viditeľné aj v mojej práci. Neviem, či je to dobrá alebo zlá vec, ale viem, že je to skutočné a je to proces. Vybudovať niečo vlastné nie je ľahké, ale bola to úprimne taká skvelá cesta s množstvom vzostupov a pádov, ale hlavne vzostupov.

Niekedy mám pocit, že stojím na tom istom mieste, ale keď sa obzriem späť, značka prešla skutočne takú dlhú cestu. Tu robíme našu prvú samostatnú módnu prehliadku. Moja tvorba sa za tie roky veľmi zmenila, najmä v dizajne. Virvar bol obrovskou súčasťou mojej cesty. Viesť Farah Kimiu, keď sa stratí, tlačiť na to, aby vždy robila to najlepšie a doručovala to najlepšie. Virvar mi za tie roky priniesol len to najlepšie a som viac než nadšená, že to môžem robiť s nimi.

Ako tvoríš, máš nejaké zaužívané rituály, počúvaš pri tvorení hudbu alebo niečo podobné? 

Pre mňa je najdôležitejšie poznať moje materiály. Začína to skutočným precítením a dotykom materiálu. Boli by ste prekvapení, koľko rôznych druhov kože existuje. A tiež, aký rozdielny môže byť výsledok, keď použijete rôzne kože. Odtieň dokonca ovplyvňuje štruktúru kože. Je to celý proces, aby som sa najprv rozhodla, s ktorými kožami chcem pracovať a čo z nich chcem vytvoriť. Potom sa rada vraciam do histórie módy a pozerám sa na staré trendy a nechávam svoju myseľ otvorenú so všetkými možnosťami a výsledkami. V móde je ťažké úplne vynájsť niečo, čo ešte nikdy nebolo urobené, ale je možné niečo znovu vytvoriť a pridať k tomu svoj osobný nádych.

Veľa pracujem na ilustrátore, kde vytváram technické nákresy odevu, ktorý navrhujem. Tiež musí byť funkčný a nie nemožné ho vytvoriť. Rada počúvam hudbu a radšej som sama, aby som sa nenechala rozptyľovať, čo robím veľmi ľahko.

Tvoja tvorba je veľmi ženská, rafinovaná so silným energickým nábojom, nie však prvoplánová, ale kontinuálna a premyslená do posledného detailu. Aký odkaz ženám ňou vysielaš?

Ak vyzeráte dobre, je to dobrý začiatok, aby ste sa cítili dobre. Chcem, aby sa ženy pri nosení mojich návrhov cítili lepšie a sebavedomo.

Kto je Farah Kimia ako osobnosť v jednej vete alebo motte?

Farah Kimia je energická a odvážna módna návrhárka, ktorá zostane navždy blízko svojich koreňov a nikdy sa nevzdá svojej autentickosti.

UNOS by Virvar - fest1val - Dolní Vítkovice Ostrava 30.4. - 5.5. 2024

Bližšie informácie o festivale Fest1val a sekcii módy pod názvom UNOS.