Presunúť na hlavný obsah

Ako si udržať váhu (nielen) po diéte: Odborník prezrádza niekoľko tipov, ako nenabrať naspäť tukové vankúše

Chudnutie a diéty

Fitness tréner Michael Achberger vám prezradí niekoľko tipov, ako si udržať váhu po diéte a neskĺznuť do starých koľají.

Po dlhých mesiacoch úmorného snaženia a nekončiacej driny ste sa konečne dostali na svoju vysnívanú váhu? Páčite sa sami sebe v zrkadle a chcete, aby to tak zostalo ešte dlho? Spôsobov, ako si udržať váhu je rovno niekoľko. Síce môžete trochu povoliť uzdu svojmu pevne stanovenému režimu, ale aktívny životný štýl stále praktizujte aj naďalej. Do toho si osvojte niekoľko mojich tipov.

Je to stále o pohybe a jedle

Ako už bolo spomenuté, uzdu svojmu doterajšiemu striktnému režimu môžete o niečo povoliť. Avšak nie veľa! V rámci udržiavacej fázy by ste do svojho denného harmonogramu mali určite zakomponovať pohyb. Nemusíte sa síce mučiť v posilňovni alebo vo fitness centre, ale napríklad také prechádzky alebo domáce cvičenia pri obľúbenom programe nie sú na škodu.

Rovnako si stále udržujte svoj jedálniček a pamätajte na zásady zdravého stravovania. Do jedál zakomponujte hlavne veľa zeleniny, ktorá sa dá pripraviť na sto rôznych spôsobov. Dodá nielen skvelú chuť jednotlivým pokrmom a umožní vyhnúť sa prázdnym kalóriám, ale tiež prinesie potrebné živiny.

Zásady zdravého stravovania:

  • jedzte malé porcie
  • nevynechávajte raňajky
  • jedzte v pravidelných intervaloch
  • dodržujte pitný režim
  • jedzte v pokoji
  • neprejedajte sa
  • nejedzte tesne pred spaním

Keď hrešiť, tak pri raňajkách

Ak ste dosiahli svoju vysnívanú váhu, máte pravdepodobne tendenciu si konečne dopriať niečo sladké. Skrátka máte chuť hrešiť. V súvislosti s tým sa ponúka otázka, či je to v udržiavacej fáze vôbec možné. A áno, je, len svoje príležitostné maškrtenie presuňte do prvej polovice dňa. V ideálnom prípade si niečo dobré doprajte rovno na raňajky. Nielen, že počas dňa prijaté kalórie spálite, ale také nebudete mať tendenciu jesť sladkosti po zvyšok dňa.

Prostredie, ktoré nás obklopuje

Prostredie, ktoré nás obklopuje veľmi ovplyvňuje naše správanie a môže ho negatívne prebiť. Po celej Európe vidíme, že kedykoľvek sa chceme niekde vonku najesť, porcie jedla sú veľké a mnohokrát  s veľkou energetickou náložou. Sladené nápoje nemajú žiadny sýtiaci efekt a sú ľahko konzumovateľné a čo horšie, je ľahké ich získať, sú lacné.

Čo teda poradiť ľuďom, aby si váhu držali? Ktoré faktory môžeme kontrolovať? Môžeme ovplyvniť to, čo máme doma. Nekupujme si potraviny domov, predovšetkým tie, u ktorých vieme, že nám chutia a nie sme schopní ustrážiť sa v ich konzumácii. Nezakazujme si ich, len si ich dajme v kaviarni, ako napríklad zmrzlinu či dezert. Občas si takto zájdite do reštaurácie, len sa vyhnite nákupom domov. Alebo si ich nechajte na stretnutie s priateľmi. Doma nad nimi nemáte kontrolu - preto je vhodné ich nemať po ruke.

Vhodné je sústrediť sa na prípravu jedla ako doma, tak aj na prípravu pokrmov do práce, či si zvoliť z ponuky obedovým menu ten najvhodnejší variant práve pre vás. Často jeme aj zo zvyku bez toho, aby sme mali hlad.

Varte si sami

Už bolo spomenuté, že udržať si existujúcu váhu je predovšetkým o vyváženom jedálničku. A je to naozaj tak. Preto sa vyhnite každodennému obedu v reštaurácii a radšej dajte prednosť vareniu doma. Nielen, že budete poznať presné zloženie vášho jedla, ale vo výsledku aj ušetríte.

Veľkým nebezpečenstvom sú polotovary, ktoré v sebe ukrývajú obrovské množstvo soli. Navyše sa nimi ľahko prajete, čo nejde ruka v ruke so zásadami zdravého stravovania.

Nepreháňajte to s alkoholom

Vďaka svojmu nedávnemu chudnúcemu procesu ste možno vynechali alkohol, čo bolo dobre. Teraz ale máte tendenciu sa k popíjaniu vína alebo piva vrátiť. Rovnako ako v prípade jedenia sladkostí si občas pohár červeného doprajte, ale nepreháňajte to.

Stále hovoríme o prázdnych kalóriách, ktoré do nášho tela navyše idú veľmi rýchlo. Napríklad také tri pivá už môžu zabrať polovicu vášho denného kalorického príjmu. Veľa miesta na jedlo tak nezostane.

Trocha počítania je nutné

V súvislosti so spomínanými kalóriami nesmieme zabudnúť na jednu vec – nezabudnite počítať. Jesť zdravo, vyvážene, pravidelne a v pokoji je síce skvelé, ale pokiaľ budete jesť až príliš kalorické jedlá, ktoré nebudete môcť počas dňa spáliť, taktiež to nie je dobre. Preto sčítajte kalórie aspoň orientačne.

Samozrejme to neznamená, že by ste na sebe mali byť tvrdí. Zatiaľ čo jeden deň sa viac obmedzíte, druhý deň môže byť voľnejší. Nájdite si svoj balans, ktorý s pohybom a pitným režimom pôjde ruka v ruke.

Nájdite novú motiváciu

Mám skúsenosti s tým, že ľudia vedia, prečo chcú chudnúť, ale už nevedia, prečo by si mali chcieť aj vysnívanú hmotnosť udržať. Predstavte si, niekedy tie motívy totiž nie sú rovnaké.

Preto odporúčam vedieť, prečo chudnete. Zároveň odporúčam aj po schudnutí sa znova zastaviť a opäť svoju motiváciu preskúmať a aktualizovať, aby ste vedeli, prečo vám stojí za to si aj hmotnosť/postavu udržať.