Presunúť na hlavný obsah

Nahliadnite do sveta kávy – Slovenská pražiareň READY AFTER odpovedá na vaše otázky

Kariéra

READY AFTER je slovenská remeselná pražiareň kávy, ktorá do praženia vkladá svoje 20 ročné znalosti a skúsenosti. Okrem širokého kávového sortimentu organizujú aj školenia týkajúce sa prípravy kávy a iných nápojov, aby sa podelili so svojimi skúsenosťami a naučili slovenský trh, ako piť skutočne kvalitnú kávu. V článku sme im teda položili niekoľko otázok, ktoré určite zaujímajú nejedného kávičkára.

Káva sa stáva čoraz obľúbenejším nápojom, a to aj medzi mladými ľuďmi. Aké trendy aktuálne pozorujete v konzumácii kávy?

V kávovom segmente sledujeme hneď niekoľko trendov. Čo sa týka produktu, ľudia si obľúbili rôzne experimentálne spracovania kávy. Dnes už nemáme len klasické metódy ako mokrá metóda spracovania (wash) alebo suchá metóda spracovania (natural). Farmári začali experimentovať a dnes máme aj Anaeróbna fermentácia (káva fermentuje niekoľko hodín až dní bez prístupu vzduchu), Karbonická macerácia (metóda fermentácie prebratá z vína) alebo rôzne ovocné fermentácie (na kávu farmári ukladajú ovocie, aby pustilo šťavu do zelenej kávy). Tieto experimentálne spracovania priniesli úplne nový chuťový zážitok z kávy. Čo sa týka nápojov, tak tu sú trendy pri príprave rôznych Signature drinkov z kávy ako Espresso Tonic, Kávové Mojito alebo Nitro cold brew coffee. Všetko je o fantázií farmára alebo baristu.

Na trhu sa nachádza široká škála druhov, chutí a aróm, a tak nie je ľahké sa v nich vyznať. Ako si teda vybrať kávu?

Keby som v koži zákazníka, najprv by som sa pozrel na to, ako si kávu idem pripravovať. Teda či espresso alebo nejakú alternatívnu prípravu ako French press, prekvapkávaná káva alebo Moka konvička, ľudovo nazývaná aj Koťogo. To mi už obmedzí výber kávy. Ďalej by som sa pozrel na to, čo mi chutí. Teda či čistá arabica alebo arabica s robustou. Toto mi tiež zúži výber káv. A nakoniec sa pozriem na chuť. Mám rád ovocnejšie kávy? Horkejšie? Sladké kávy? Podľa takýchto jednoduchých otázok sa dostanem ku káve, ktorá mi bude vyhovovať v každom smere.

Ako rozoznať nekvalitnú kávu od tej kvalitnej?

Kávu rozdeľujeme na komoditnú a výberovú kávu. Komoditná káva je plná nepekných zŕn rôznych veľkostí, rôznych farieb (zbierajú ju ešte nedozretú) a môže obsahovať veľa defektov ako prehryzenie zrna od chrobákov, pleseň a podobne. Takúto kávu potom veľké pražiarne spália, aby tieto defekty neboli vidieť. Zato výberová káva je krásna, zrná sú celé a jednej veľkosti a takáto káva aj omnoho lepšie chutí. Čo sa týka praženia, káva by nemala byť prepálená alebo olejnatá. Takéto tmavé praženie nevplýva dobre ani na zdravie ľudí. Takisto ako si nedáte spálene jedlo, nemali by ste piť ani spálenú kávu.

Ako doma správne skladovať kávové zrná, aby si udržali čerstvosť?

Skladovanie kávy je pomerne jednoduché. Stačí, aby bola na tmavom a suchom mieste, ideálne bez prístupu vzduchu. Presne preto sme urobili naše sáčky so zatváracím zipsom, aby zákazník nemusel riešiť všelijaké gumičky, štipce alebo externé nádoby.

Káva sa často spája s energiou a povzbudením. Koľko kofeínu obsahuje a ako dlho trvá jeho účinok?

Toto záleží od druhu kávy, prípravy kávy a aj od každého jedinca. Ale vo všeobecnosti Robusta obsahuje 3x viac kofeínu ako Arabika. Kofeín má najsilnejšie účinky asi od pol hodiny od vypitia kávy a trvá asi 2 hodiny. Potom postupne začne klesať. Rozklad kofeínu v tele ale môže trvať až 8 hodín. Ďalej záleží od prípravy kávy. Pretože kofeín sa extrahuje časom, takže espresso, ktoré tečie 30 sekúnd má menej kofeínu ako filtrovaná káva, ktorá prekvapkáva 2-3 minúty. Najmenej kofeínu má ristretto. Chuťovo je síce intenzívne, ale z hľadiska kofeínu je ho tam veľmi málo. Ako sme spomenuli vyššie, kofeín sa extrahuje časom a teda ristretto, ktoré tieklo 20 sekúnd má najmenej kofeínu.

Pitie kávy je pre mnohých akýmsi rituálom. Kedy je najlepšie si ju dopriať – pred alebo až po raňajkách? A čo pitie kávy vo večerných hodinách?

Určite odporúčame piť kávu až po raňajkách. Na prázdny žalúdok je káva veľmi zlá. Je plná olejov a toto nerobí dobre nášmu žalúdku na prázdno. Čo sa týka večerných hodín, ja osobne kávu večer nepijem, pretože mávam potom slabší spánok, ale tu záleží od každého jedinca, niekomu to problém nerobí a niekomu áno.

Koľko šálok kávy denne je tak akurát?

Toto je tiež individuálne. Niekto pije 2, niekto 8 káv. Ja osobne vypijem 5-6 káv denne a nerobí mi to problém. Samozrejme nepijem energetické nápoje v ten deň, tie obsahujú omnoho viac kofeínu ako jedna šálka espressa. Smrteľná dávka kofeínu je pomerne vysoká, a ráta sa na 1 šálka espressa na 1kg hmotnosti človeka. Takže ak v pohode zvládate kofeín, kľudne si ich dajte aj 10 :D

Existuje veľa mýtov a faktov o jej účinkoch na zdravie. Dilemou je aj to, či piť kávu s mliekom alebo bez. Ako to teda je?

Čítal som viaceré štúdie a niektoré sú za, niektoré proti. Ja pijem čisté espresso alebo filtrovanú kávu, ale občas si doprajem aj sladké cappuccino. Takže ja osobne to nezavrhujem. Cappuccino ale odporúčam ľuďom, ktorý zle zvládajú kofeín. Pretože kofeín v mlieku sa úplne inak správa v našom tele, má postupný nástup a neskáče tá krivka vtedy tak vysoko, ale skôr sa dlhšie drží v našom tele. Takže z môjho pohľadu by som pil čistú kávu, a občas si doprial sladké cappuccino.

Prečo je káva z niektorých regiónov sveta považovaná za lepšiu? Napríklad o talianskej zrnkovej káve sa často hovorí, že je tá “najlepšia”. Je to skutočne tak?

Taliani sa chytili tohto mena ale nepovedal by som, že majú najlepšiu kávu na svete. Pracujú s ňou ale najviac, všetky kávovary sú práve z talianska a vďačíme im za takú menšiu kávovú revolúciu. Problém ale je, že taliani kávu preprážajú, čo ako som spomínal vyššie, zle vplýva na naše telo. Takisto prišiel v káve veľký progres, keď prišlo triedenie kávy a začala sa označovať výberová a komoditná káva. Kedysi síce boli majstri na kávu, dnes tomu ale už tak nie je. Na svete máme dnes omnoho lepšie kávy ako z talianska. Ďalší problém je vzdialenosť. Pretože kým káva dorazí z Talianska ku nám, trvá to nejaký čas. Káva je najlepšie do 2-3 mesiaca od praženia, a to zväčša nedorazí ku nám. Preto radšej odporúčam kupovať kávu z pražiarne kávy, kde máte zaručenú čerstvosť.

Môžete na záver čitateľom dať niekoľko tipov na prípravu dokonalého espressa doma?

Základ je dobrá voda. Chápeme, že ľudia doma nemôžu mať tak kvalitnú vodu ako v kaviarni kvôli cene, stačí použiť domáce filtračné zariadenie, už toto zvýši kvalitu výsledného nápoja. Ďalej je čistý stroj, na to ľudia často zabúdajú, aby ho mali vyčistený alebo po servise. A nakoniec kvalitný produkt. Keď splníte všetky body, budete mať doma chutné a kvalitné espresso.

Odpovede na otázky poskytol Simon Melišek, co-owner & marketingový špecialista v READY AFTER.

- reklamná správa -