Presunúť na hlavný obsah

Dizajnér Jan Černý ohúril olympijskou kolekciou pre český tím: V tomto pôjde delegácia počas zahajovacieho ceremoniálu v Paríži

Móda

Národné farby aj české detaily a výrazný vzor. Olympionici aj paralympionici v Paríži zaujmú.

Ako počas desiatich sekúnd zaujať celý svet? V národných farbách, avšak netradične poňatých, sa predstaví český tím 26. júla 2024 pri slávnostnom zahájení olympijských hier v Paríži na rieke Seine. Množstvom zaujímavých detailov na plášti, topánkach či šatke pripomenú športovci svoju domovinu. Trenčkot ako hlavný prvok kolekcie pre otvárací ceremoniál zároveň prepojí Česko s usporiadateľskou krajinou, Francúzskom. Český olympijský tím a ALPINE PRO spojili sily s dizajnérom Janom Černým.

 

 

„Ani v dave nás rozhodne nikto neprehliadne. Práve to chceme dosiahnuť v srdci Paríža, hlavného mesta módy,“ povedal Jiří Kejval, predseda Českého olympijského výboru.

„Moju generáciu design kolekcie pre slávnostné zahájenie možno zaskočí, ale nosiť ju na slávnostnom zahájení budú hlavne mladí ľudia, ktorým je tvorba Jana Černého blízka. A pokiaľ sa športovci cítia v oblečení dobre, majú tiež potrebné sebavedomie pre svoj športový výkon, na ktorý sa všetci tešíme.“

Je dôležité, aby kolekcia zastupovala súčasný mladý dizajn, hovorí návrhár

Kanoista Lukáš Rohan, ktorý sa na tvorbe kolekcie podieľal z pohľadu športovcov, mienil:

„Mne osobne sa kolekcia od Honzy Černého naozaj veľmi páči. Hlavne preto, že zmyslom je zaujať. Ako on sám hovoril, je na to iba pár sekúnd. A preto je potrebné byť výrazný. Zároveň sa mi páči, že sme sa odhodlali ísť do niečoho moderného a nedržali sa konzervatívneho štýlu. Myslím si, že to môže zaujať úplne inú skupinu ľudí, než ktorú zaujíma šport.“

Na reakcie bude strieborný olympijský medailista zvedavý. „Je jasné, že sa to nebude páčiť každému a kolekcia nájde aj odporcov. Ale čo sa týka mladého publika a trochu inej ako športovej scény, toto je presne to, čo sme potrebovali a čo nám môže zaistiť prienik k úplne inej skupine ľudí. Myslím si, že aj to je zmyslom olympiády. Som veľmi rád, že sa olympijský tím odviazal a šiel do niečoho takého.“

Prvá reakcia dizajnéra Jana Černého teší. „Najdôležitejšie je, aby sa v kolekcii cítili športovci dobre a aby zastupovala súčasný mladý dizajn, ktorý v Česku vzniká. Myslím si, že je extrémne dôležité, že môžeme ako malá krajina zaujať výrazným, avšak veľmi súčasným a relevantným lookom, a upozorniť na seba. Teším sa, ako kolekcia vyznie v prostredí Paríža – mesta módy, v porovnaní s kolekciami ostatných krajín. Prvé ohlasy od športovcov, ktorí kolekciu už videli, sú extrémne pozitívne, čo mi dáva krásny pocit zadosťučinenia,“ zhrnul zmysel kolekcie Černý.

Sto rokov od Paríža 1924: národné farby aj odkaz na Vladimíra Boudníka

Česká hrdosť zastúpená národnými farbami, ktoré sú posunuté do temne modrej, tlmenej červenej a krémovo bielej, je prvou líniou inšpirácie Jana Černého. Medzi detailmi na oblečení potom nájdete vlajku či nápisy CZE. Tie sa objavujú aj v podobe „pečiatok“ na plášti ušitom z japonského nylonu, ktorý spája Česko s Francúzskom, kde dizajnér pôsobil. Najvýraznejšiu časť kolekcie spája český balónik s trenčkotom, vo Francúzsku tak obľúbeným.

„Vždy chceme kolekciou pre slávnostné zahájenie uctiť tiež usporiadateľskú krajinu a plášť to jednoznačne spĺňa,“ dodal Jiří Kejval.

Plášť zdobí aj atramentovo modrý Rorschachov vzor odkazujúci na dielo grafika a maliara Vladimíra Boudníka, ktorý sa narodil v roku 1924, kedy naposledy prebehli olympijské hry v Paríži. Farebné gradienty polo trička a nohavíc zase vychádzajú z farieb historických českých dresov. Na šatke, ponožkách, teniskách a viditeľných etiketách je nečakaný hráškovo zelený akcent, ktorý zámerne rozbíja klasickejšiu červeno-modro-bielu siluetu.

„Pre športovcov sa snažíme pripraviť čo najpohodlnejšie a čo najviac funkčné oblečenie na každodenné nosenie na olympijských hrách. Ich slávnostné zahájenie je ale výnimočné - a najmä v Paríži, kedy sa uskutoční v centre mesta na rieke Seine. Preto sme spojili sily s Jánom Černým. Veríme, že aj vďaka jeho originálnemu pohľadu zaujmeme publikum doma aj vo svete,“ povedal Václav Hrbek, majiteľ a zakladateľ spoločnosti ALPINE PRO, partnera Českého olympijského tímu.

Rovnakí, ale iní – paralympionici pôjdu na začatie miesto plášťa v bunde

Jan Černý vo Francúzsku pôsobil a pri tvorbe kolekcie sa v ňom v hlave premietali cesty okolo Seiny. „Tvoriť kolekciu pre Český olympijský a paralympijský tím je pre mňa veľká pocta. Krásnou zhodou okolností je to práve pre hry, ktoré sa konajú v Paríži, ku ktorej mám veľmi blízky vzťah. Preto som sa snažil tieto dve kultúry prepojiť a nájsť medzi nimi spojenie, ktoré by sa objavilo aj v kolekcii. Verím, že naši športovci budú v Paríži reprezentovať Česko čo najlepšie, a ja som chcel, aby sa pritom cítili hrdo a pohodlne.“

Olympijský outfit tiež dopĺňa amulet z českého skla z dielne značky Lasvit v tvare lipového listu, symbolu ochrany a sily potrebnej pri športových výkonoch.
Kolekciu od ALPINE PRO navrhnutú Jánom Černým oblečie aj paralympijský tím pri zahájení hier 28. augusta.

„Miesto kabátu budú mať naši športovci kratšie bundy, ktoré sú pre športovcov na vozíku predsa len vhodnejšie. Zvyšok nástupovej kolekcie je úplne totožný, paralympionici tak do Paríža pôjdu presne v duchu svojho hesla Rovnakí, ale iní,“ povedal Zbyněk Sýkora, predseda Českého paralympijského výboru.

Veslár a basketbalista Tomáš Nevečný mienil: „Nie som na tento štýl úplne zvyknutý, ale dizajnovo je kolekcia veľmi zaujímavá, veľmi nápaditá a extravagantná, páči sa mi. Pre mňa ako pre vozíčkarov je ale najdôležitejšie, že perfektne sedí, nič neškrtí a kratšia bunda je skvelý nápad.“