7 tipov ako si vychutnať ovocie bez priberania: Počas leta si myslíme, že jeho jedením chudneme, opak môže byť pravdou
Jahody sa tento rok objavili rýchlo, už frčia samozbery! Už sa dajú kúpiť sladké melóny, čoskoro budú ríbezle, čerešne, maliny... To chcete! A tiež môžete. Má to len drobné „ALE“!
Nepoznám lepší pocit, ako odtrhnúť si priamo zo záhona jahodu a prvýkrát ochutnať jej sladkosť. Alebo rozkrojiť melón?! Vychladený, osviežujúci. Sú to tie najtypickejšie chute leta, ktoré potvrdzujú, že čoskoro budú prázdniny a dovolenka a najluxusnejšia časť roka ever.
Lenže – ovocie, to je aj množstvo cukrov. Vo svojej podstate sladkosť. A presne tak je potrebné s ním zaobchádzať v rámci denného taniera alebo s ohľadom na hladinu krvného cukru.Tiež záleží na kvalite, na pôvode…
Keď to ide, je lepšie ho nelúpať...
No, asi si to všetko pre istotu zhrnieme - aby bolo ovocie fakt zdravou súčasťou jedálnička.
Ako si vychutnať ovocné leto bez priberania?
1. Domáce, od farmára alebo bio
Čo si natrháte na záhrade, zoženiete u miestnych preverených farmárov alebo kúpite s označením BIO, je úplne ideálne. U bežne predávaného ovocia z regálov supermarketov je naopak riziko množstva problémov:
* Niekedy kríva kvalita. Ovocie je nezrelé, kazí sa…
* Vždy bolo ošetrené nadmerným množstvom pesticídov. Niektoré druhy (najmä tie, ktoré cestujú cez pol sveta), postrekom prejdú až 15x! Čo nechcete, pretože pokiaľ si ovocie naozaj dobre neumývate (a nie vždy to ide), systematicky telo dopujete chémiou. A to môže mať hlavne následky ako akútne, tak chronické (radia sa k nim aj problémy s plodnosťou, alergia aj nadváha).
2. Len poriadne čisté
Kým sa do ovocia zahryznete, poriadne ho umyte.
* Umyte veľmi starostlivo mechanicky (rukou, kefkou) v studenej tečúcej vode. Aj tento obyčajný spôsob dokáže zbaviť ovocie aspoň časti chemikálií.
* Alebo ešte lepšie: predovšetkým kupované ovocie namočte na 15-20 minút v roztoku s jedlou sódou (1 lyžička na 4 dcl) alebo s octom (1 diel octu, 3 diely vody). Potom ho ešte dôkladne opláchnite studenou vodou. Tento postup je jednoduchý a môže znížiť množstvo pesticídov, ktoré inak mimovoľne konzumujete, o viac ako 90 %.
3. Ideálne so šupkou
Pokiaľ sa vám podarí zaistiť si zásobovanie domácim, bio alebo farmárskym ovocím, potom u druhov s jedlou šupkou ovocie nelúpte. Práve v šupke je najväčší podiel vlákniny, najmä tej rozpustnej, ako je pektín u jabĺk. A vláknina je super dôležitá, pretože pomáha udržiavať v kondícii črevá, uľahčuje vyprázdňovanie, zvyšuje pocit sýtosti – a hlavne, spomaľuje nástup cukru do krvi aj tam, kde by inzulín pri nadmiere ovocia nestíhal cukor spracovávať.
4. V optimálnom pomere k dennému tanieru
Napriek tomu, že je cukor z ovocia „láskavejší“ ako ten zo sladkostí, počítajte s ovocím v rámci denného taniera ako so sacharidmi. Inými slovami strážte jeho množstvo, tým postrážite tzv. glykemickú nálož = množstvo sacharidov prijatých práve z ovocia. Sú pravda nariedené vodou, sprevádzané vlákninou, takže glykemický index ovocia môže byť vo výsledku nižší ako pri celozrnnom chlebe. Napriek tomu: strážte si, koľko ovocia zjete. A uberte potom sacharidy vo zvyšku dňa.
5. Ovocné dezerty s väčším pokojom
Ríbezľové koláče, jahodové knedle? Mňam! A za mňa pokojne ÁNO! Ovocie do dezertu takého typu prinesie vlákninu a keď do cesta alebo pod ovocie pridáte tvaroh, znížite vo výsledku glykemický index, spomalíte nástup cukru do krvi a zasýtite sa na oveľa dlhšiu dobu (teda tiež vám bude stačiť menej).
6. Šťavy nie, džúsy možno, smoothie áno
Ovocné džúsy alebo šťavy? Tak tu pozor. Dostáva sa do nich hlavne chuť, sladkosť (cukor), voda z ovocia a len úplné minimum vlákniny. Takže to veľmi rozkýve s hladinou krvného cukru a ľahko sa po nich priberá. Do tých kupovaných často pribudne aj množstvo cukru navyše z výroby. Keď už, berte 100%, veľa ich rieďte vodou a počítajte ich ako dezert.
Smoothie (mixované celé ovocie) je vďaka obsahu vlákniny rozhodne lepší variant než odšťavnené ovocie.
7. TOP sú sezónne bobuľoviny
Ideálne ovocie je to sezónne a lokálne. Pretože akékoľvek ovocie, ktoré konzumujete práve v čase, keď prirodzene dozrieva, je bohatším zdrojom vitamínov, než ovocie dlho skladované alebo dozrievajúce až potom, čo sa odniekiaľ doviezlo. Preto všetkými desiatimi berte všetko, čo vám dozrieva na záhradkách alebo u babičiek. Alebo v lese! Čučoriedky, ríbezle, jahody, maliny, černice.
Pretože je v takom ovocí menej vody ako vo väčších plodoch (jablká, hrušky), chutí menej sladko a okrem vitamínov, minerálnych látok a vlákniny ešte obsahuje ďalšie užitočné látky – bioflavonoidy, ktoré patria medzi fantastické antioxidanty (čo znamená, že bránia telo pred škodlivými voľnými radikálmi).
A máme to! Užite si ovocné leto presne tak, ako ho máte radi. Len si z času na čas pripomeňte týchto sedem bodov a držte sa ich. Potom to bude všetko v pohode.