Presunúť na hlavný obsah

Mikuláš Dzurinda

poslanec NR SR
Mikuláš Dzurinda

Mikuláš Dzurinda

poslanec NR SR
Miesto narodenia:
Spišský Štvrtok, Slovensko
Vek:
69
Znamenie:
vodnár
Povolanie:
poslanec NR SR

Štúdium



V roku 1979 absolvoval Vysokú školu dopravy a spojov v Žiline. V roku 1988 tam ukončil vedeckú ašpirantúru a získal titul kandidáta vied.

Kariéra



Pracoval vo Výskumnom dopravnom ústave v Žiline ako ekonomický analytik (1979 – 1988), neskôr bol riaditeľom pre informačné technológie na oblastnom riaditeľstve Československých štátnych dráh v Bratislave (1988 – 1990).



POLITICKÁ ČINNOSŤ



Stranícka kariéra v KDH

Mikuláš Dzurinda vstúpil do slovenskej politiky ako jeden zo zakladajúcich členov Kresťanskodemokratického hnutia, konzervatívnej politickej strany založenej na Slovensku v roku 1990. Od roku 1993, až do formálneho vystúpenia z KDH a vstupu do SDK v roku 1998, bol podpredsedom KDH pre ekonomiku. Na sneme KDH v novembri 1996 neúspešne kandidoval na post predsedu KDH proti Jánovi Čarnogurskému. Mikuláš Dzurinda získal 130 hlasov a Ján Čarnogurský 214.



Slovenská demokratická koalícia

Pred parlamentnými voľbami v roku 1998 sa 3. júla 1997 päť opozičných politických strán dohodlo na vytvorení spoločnej koaličnej kandidátky pod názvom Slovenská demokratická koalícia. Tvorili ju Demokratická únia (DÚ), Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), Demokratická strana (DS), Sociálnodemokratická strana Slovenska (SDSS) a Strana zelených na Slovensku (SZS). Toto zoskupenie malo šancu parlamentné voľby vyhrať.
Vládna koalícia pod vedením Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) reagovala tým, že prijala v parlamente v roku 1997 reštriktívny zákon, ktorý fakticky znemožňoval kandidovať vo voľbách koalíciám.
Ako reakcia na tento krok sa SDK formálne pretransformovala z koalície na politickú stranu s exkluzívnym členstvom – členmi sa stalo 150 kandidátov do volieb. Tí zároveň museli vystúpiť zo svojich materských politických strán. Materské politické strany tak formálne prišli o svoje politické špičky, hoci v tom čase sa hovorilo iba o dočasnom kroku.

Mikuláš Dzurinda sa stal hovorcom SDK v čase, keď fungovala ešte ako koalícia. Po transformovaní SDK na politickú stranu sa na jej ustanovujúcom kongrese 4. júla 1998 v Trnave, stal jej predsedom a volebným lídrom.


Slovenská demokratická a kresťanská únia

Veľmi skoro po víťazných voľbách sa ukázalo, že formálne vystúpenie parlamentných kandidátov SDK zo svojich materských strán nebude vo väčšine prípadov iba formálne. Mikuláš Dzurinda bol medzi tými, ktorí sa snažili o faktické zlúčenie piatich zakladajúcich strán SDK do jednej.
Keď sa mu to nepodarilo, založil v januári 2000 novú politickú stranu, Slovenskú demokratickú a kresťanskú úniu. Do tejto strany vstúpila väčšina členov SDK a Mikuláš Dzurinda sa stal jej predsedom. Materské strany tento krok značne oslabil a ich volebné preferencie dlhodobo značne poklesli, Demokratická únia dokonca čoskoro zanikla.

Po sérii obvinení z netransparentnosti financovania strany 1. februára 2010 oznámil, že nebude kandidovať vo voľbách do Národnej rady v roku 2010. Zostáva však naďalej predsedom SDKÚ.


Pôsobenie v Národnej rade Slovenskej republiky

1992 - zvolený za poslanca, vtedy ešte do Slovenskej národnej rady za KDH, člen výboru pre rozpočet a financie,

1994 - 1998 - zvolený za poslanca za KDH

1998 - 2002 - zvolený za poslanca za SDK, mandát neuplatnil, pretože sa stal predsedom vlády SR

2002 - 2006 - zvolený za poslanca za SDKÚ, mandát neuplatnil, pretože sa stal predsedom vlády SR

2006 - zvolený za poslanca za SDKÚ, člen Zahraničného výboru NR SR

2010 - zvolený za poslanca za SDKÚ, mandát neuplatňuje, pretože sa stal členom vlády


Vládne funkcie

1991 - námestník ministra dopravy a pôšt Slovenskej republiky

marec 1994 – október 1994 - minister dopravy, pôšt a verejných prác SR

1998 - 2006 - predseda vlády SR, v dvoch volebných obdobiach

od júla 2010 do apríla 2012 - minister zahraničných vecí SR