Presunúť na hlavný obsah

Andrej Ďurkovský

poslanec NRSR a bývalý primátor Bratislavy
Andrej Ďurkovský

Andrej Ďurkovský

poslanec NRSR a bývalý primátor Bratislavy
Miesto narodenia:
Bratislava, Slovensko
Partner/ka:
Františka Ďurkovská
Rodinný stav:
ženatý
Vek:
65
Znamenie:
panna
Povolanie:
poslanec NRSR a bývalý primátor Bratislavy

Štúdium1973-1977 Gymnázium Ivana Horvátha v Bratislave

1977-1982 Slovenská technická univerzita – Stavebná fakulta – odbor vodné hospodárstvo

KariéraAko stavebný inžinier pôsobil niekoľko rokov v pozícii vedúceho projektanta v bratislavskom podniku Hydroconsult, neskôr v rakúskej projekčnej kancelárii Vasko vo Viedni.

V súčasnosti je poslancom Národnej rady Slovenskej republiky, členom Mandátového a imunitného výboru NR SR a členom Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj.
Vstup Andreja Ďurkovského do verejného politického života umožnili spoločenskopolitické zmeny v novembri 1989. Sám k nim prispel. V osemdesiatych rokoch patril medzi tých statočných mladých ľudí, ktorí pôsobili v štátom zakazovanom kresťanskom hnutí. Zaujímal sa predovšetkým o duchovné vzdelávanie mladých ľudí. V marci 1988 sa preto prirodzene stal priamym účastníkom legendárnej Sviečkovej manifestácie, ktorá sa považuje za prvý reálny prejav odporu obyvateľov vtedajšieho Československa proti totalitnému režimu.
V samospráve hlavného mesta SR Bratislavy, pôsobí Andrej Ďurkovský od decembra 1990. Vtedy ho obyvatelia Bratislavy v prvých slobodných komunálnych voľbách zvolili za poslanca mestského zastupiteľstva za mestskú časť Staré Mesto. V roku 1994 sa v ďalších komunálnych voľbách stal starostom mestskej časti Staré Mesto. V tejto funkcii pôsobil dve volebné obdobia.


V komunálnych voľbách v decembri 2002 získal Andrej Ďurkovský dôveru občanov a s prevahou zvíťazil vo voľbách primátora hlavného mesta.Po medializácii tém prideľovania mestských bytov, výkonu akcionárskych práv v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti a búrania PKO, ho KDH vyzvalo o vysvetlenie svojich krokov. Po rokovaní predsedníctva KDH 24. januára 2010 oznámil, že sa vzdá členstva v strane, čím sa stane prvým nezávislým poslancom NRSR v období 2010 - 2014.

OceneniaViedenský primátor Michael Häupl odovzdal bývalému primátorovi hlavného mesta SR Bratislavy, Andrejovi Ďurkovskému významné ocenenie za zásluhy kraja Viedeň – veľké zlaté čestné vyznamenanie.

Toto ocenenie dostali v minulosti americká veľvyslankyňa Swanee Hunt (1997), dolnorakúsky župan Erwin Pröll (1998), bývalý minister financií Ferdinand Lacina (2004), bývalý moskovský primátor Jurij Lužkov (2007), politik, intendant a autor kníh Peter Marboe (2008), rabín Arthur Schneider (2010) a množstvo ďalších osobností.

Zaujímavosti


Andrej Ďurkovský sa zaujíma o potápanie, fotografovanie, cyklistiku a aktivity spojené s rodinou.

Hovorí plynule nemecky, anglicky a rusky.