Presunúť na hlavný obsah

Nelly Furtado

herečka, speváčka, hudobná producentka
Nelly Furtado

Nelly Furtado

herečka, speváčka, hudobná producentka
Miesto narodenia:
Viktória, Britská Kolumbia, Kanada
Rodinný stav:
rozvedená
Vek:
42
Výška:
157 cm
Znamenie:
strelec
Povolanie:
herečka, speváčka, hudobná producentka
Osobný web:
www.nellyfurtado.com

Detstvo


Jej rodičia Maria Manuela a António José Furtado sú portugalskými imigrantami z Azorských ostrovov. Pomenovali ju po sovietskej gymnastke Nellie Kim. Má brata Michaela Anthonyho a sestru Lisu Anne.
Spievať a vystupovať začala v štyroch rokoch s portugalskými pesničkami. Prvým verejným vystúpením bol duet s mamou v kostole pri príležitosti dňa Portugalska.
V deviatich začala hrať na hudobných nástrojoch, trombóne, ukulele a neskôr na gitare a klávesoch. V dvanástich už písala pesničky a ako tínedžerka pôsobila v pochodovej kapele.

Kariéra


V roku 1996 sa v Toronte stretla s kanadskou hip-hopovou kapelou Join, a to ju značne ovplyvnilo. Ešte v tom istom roku sa dala dokopy s duom Nelstar a Newkirk a spolu začali koncertovať. O pár rokov neskôr sa každý vybral svojim smerom.
Nelly nahrala pár demo nahrávok a vo vydavateľstve Dream Works sa na ňu usmialo šťastie. Odvtedy nahrala albumy „Whoa,Nelly!“, z ktorého pochádza jej prvý medzinárodný hit „I´m like a bird“, nasledovali albumy „Folklore“, „Loose“, „Mi plan“, ktorý vyšiel v španielčine, "The Spirit Indestructible" a zatiaľ posledný "The Ride".