Presunúť na hlavný obsah

Ako načasovať jedenie, aby ste nepribrali?

Zdravie a relax

Dietológovia tvrdia, že načasovanie jedál je rovnako dôležité ako to, čo jete. Niektorí tvrdia, že treba jesť trikrát za deň, iní že päťkrát denne. Aká je teda pravda?

 

Koľkokrát denne treba jesť?
Odborníci sa zatiaľ v skutočnosti nezhodli na tom, koľkokrát denne treba jesť. Je to individuálne, každý človek má iný metabolizmus. Jedna štúdiá sledovala 140 ľudí, z ktorých polovica jedla trikrát denne a druhá polovica tri hlavné jedlá denne a ešte tri malé medzijedlá. Obe skupiny však chudli rovnako, čo znamená, že nie je dôležité, koľkokrát denne jete, ale čo jete. 
 
Samozrejme, musíte mať istú pravidelnosť v jedení, na ktorú je váš metabolizmus zvyknutý. Jedenkrát denne je určite málo, no ak rozmýšľate, či máte väčšiu šancu schudnúť, keď jete trikrát denne alebo päťkrát, tak je to jedno. Dôležité je, aby ste jedli zdravšie.
 
Jedna štúdia na univerzite v Missouri skúmala 100 ľudí, ktorí chceli schudnúť. Niektorí z nich mali raňajky, obed a večeru, iní si to obohatili aj o desiatu a olovrant. Všetci však v priemere schudli 4,5 kg za 24 týždňov. Dôvodom je, že mali podobný prísun cukru.
 
Sú raňajky naozaj dôležité?
V noci sa energie vo vašom tele ukladajú a práve raňajky sú to, čo pomôže vášmu metabolizmu naštartovať sa. Možno si myslíte, že ak ráno nejete, prijmete denne menej kalórii. Je to omyl, pretože počas dňa to potom doženiete. Podľa štúdie uverejnenej v American Journal of Clinical Nutrition majú ženy, ktoré raňajkujú, v priemere o 100 kalórii menší denný príjem ako tie, ktoré ráno nejedia.
 
Odborníci z Centra zdravia na univerzite v Colorade sledovali 3000 ľudí, ktorí schudli v priemere 32 kg a zistili, že 80 percent z nich raňajkovalo každý deň. 
 
Iná štúdia sledovala 10 087 mladých ľudí v Nemecku a zistilo sa, že tí, ktorí každý deň raňajkovali, mali výrazne nižšie sklony k obezite.
 
Priberá sa z nočného jedenia?
Odpoveď vás prekvapí, ale nie. Ešte stále neexistuje žiadny dôkaz, žiadna štúdiá a ani len experiment, ktorý by toto tvrdenie potvrdil. Stále sú to totiž tie isté kalórie. Keď zjete obrovskú zmrzlinu o desiatej doobeda, má taký istý počet kalórií, ako keď ju zjete o deviatej večer. Priberanie z večerného jedenia je mýtus, ktorý vznikol preto, lebo väčšina ľudí večer jedáva nezdravé jedlá. Lenže zo zmrzliny priberáte rovnako doobeda ako večer. 
 
Ak ale jete večer zdravé jedlá, nemusíte sa ničoho báť a pokojne sa môžete najesť aj o desiatej večer. Dôležitá je veľkosť porcie. Čím menej zjete, tým lepšie. A ak náhodou zjete toho veľa večer, tak nebudete mať chuť na druhý deň raňajkovať, čím sa dostávame do začarovaného kruhu, pretože ako sme spomínali vyššie, raňajky sú základ pre udržiavanie hmotnosti.
 
Ako teda jesť?  
Jedzte tak, ako to vám vyhovuje. Len vy viete, čo je pre vás organizmus najlepšie. Ak chcete jesť trikrát denne, tak to tak robte. Ak päťkrát denne, nemôže vám v tom nikto zabrániť. Dávajte si len pozor na nezdravé jedlá a je úplne jedno, či ich konzumujete večer alebo doobeda. A hlavne – zaužívajte si režim, ktorý budete dodržiavať.