Každý z nás má v sebe 3-15 kg usadenín v závislosti od stravy: Tu je postup ako prečistiť telo
Ak vám záleží na vašej imunite, venujte viac pozornosti svojim črevám. Nehádžte na ne špinu, ale naopak, podporte ich činnosť.
Ľudia majú vo svojich črevách od 3 – 15 kg usadenín. Je to spôsobené stravou, ktorú konzumujú. Vďaka očiste hrubého čreva sa môžete veľkej časti týchto toxínov zbaviť a tým výrazne podporiť svoje zdravie vo svoj prospech. Liečitelia z Elementy zdravia pre vás vybrali tento typ očisty:
Shankhaprakshalana
Špeciálna jogová technika nazývana tiež v krátkosti „Šanka“ patrí k najefektívnejším očistám hrubého čreva. Prečisťuje tráviacu sústavu, posilňuje imunitný systém a v neposlednom rade čistí pleť. Princíp je založený na pití slanej vody, pričom voda sa pije dovtedy, kým črevo nie je úplne prečistené a z tela nezačne vychádzať čistá voda (bez farby a zápachu).
Keď sa rozhodnete praktizovať túto očistu, jej súčasťou by mali byť aj špeciálne jogové cviky. Tie podporujú činnosť a pohyb čriev a zároveň prispievajú k rýchlejšiemu priebehu očisty. Celková očista trvá od 2 – 4 hod, v závislosti od zanesenia hrubého čreva. Preto je vhodné vykonávať túto očisťu cez víkend alebo keď máte voľno.
Šanka sa by sa mala robiť ráno nalačno. Platí, že čím skôr, tým lepšie. Pomer slanej vody a soli je 1 čl morskej/himalájskej soli na 1 liter čistej filtrovanej vody.
Mohlo by vás zaujímať: Najčastejšia chyba, akej sa ráno dopúšťame: Šok pre žalúdok, komplikovanejšie trávenie či žalúdočné vredy
Postup
Ráno po prebudení vypite dva poháre slanej vody a následne praktizujte spomínané jogové cviky. Potom by ste mali vypiť ďalší pohár vody a zase cvičiť. Po vypití približne 1 – 1,5 l vody by sa mala prejaviť prvá potreba na toaletu. To ale neznamená koniec. Mali by ste pokračovať v pití dovtedy, kým z tela nezačne vychádzať čistá voda. Až vtedy sa považuje šanka za ukončenú.
Tempo by malo byť primerané a po dokončení tejto očisty si dajte asi štyridsať minút relax. Buďte v pokojnom prostredí a po tom, ako si telo oddýchne, môžete mu dopriať ľahký obed. Ten by ste mali zjesť približne do hodiny od posledného vyprázdnenia. Ideálnou kombináciou po šanke je jasmínová ryža uvarená na troche rastlinného tuku a červená šošovica.
Aby celý tento proces mal význam, odporúča sa aj nasledovné dni vyhýbať sa obžerstvu, alkoholu či stresu. Výhodou šanky je, že ide najviac do hĺbky, zaberie vám pomerne málo času a je finančne nenáročná.
Kedy túto očistu nepraktizovať:
• počas tehotenstva
• počas menštruácie
• ak niekto trpí žlčníkovými alebo obličkovými kameňmi, prípadne cukrovkou
• aj niekto trpí nízkym krvným tlakom alebo oslabenou funkciou obličiek
• pri duševných poruchách, žalúdočných vredoch
Očistu hrubého čreva je dobré vykonávať dvakrát do roka – na jar a na jeseň. Následne by mala nasledovať očista pečene a obličiek.
Viac z očisty a zdravia sa môžete dočítať v našej sekcii Elementy zdravia.
Ak chcete, aby vaša očista prebehla čo najrýchlejšie a čo najpríjemnejšie, vyhýbajte sa potravinám, ktoré hrubé črevo zanášajú počas celého roka - obmedzte konzumáciu mliečnych výrobkov, mäsa a pečiva. Naopak podporiť ich môžete celozrnnými obilninami, ako je napr. pšeno, pohánka, ovos, špalda či iné. Detoxikujte svoje telo už za 10 dní. A ešte aj schudnete!