Štýlová žena, aká sa len tak nevidí: Ostrieľaná modelka Zuzana Stráská hľadá nádejnú tvár svetového modelingu

Česká modelka Zuzana Stráská je novodobá módna ikona, ktorá sa vo svete modelingu pohybuje už dlho. Ambasádorka prestížnej súťaže Schwarzkopf Elite Model Look 2017 pre ČR aktuálne hľadá nové tváre!

Modelka z Elite Praha Zuzana Stráská s priateľom ako štýlový pár

Modelka z Elite Praha Zuzana Stráská s priateľom ako štýlový pár

Zdroj: Profimedia

O kariére modelky si nemusela snívať, ty si sa ňou rovno stala. Čo si v ten moment pociťovala?

Keď som bola malá, modelky ani miss som nevnímala, mojimi kamarátmi boli chlapci. Barbie ani bábiky mi nič nehovorili. V pätnástich ma oslovila agentúra Elite, rodičia mi povedali, či nechcem dať modelingu šancu, trochu som sa ofučala – že nejakú modelku robiť nebudem, to viete, puberta :-). Potom nasledovala cesta do Singapuru, čo bol taký veľmi pozvoľný modelingový štart. Náročnejšia modelingová skúška bola až Miláno, kde som „skočila do vody a povedali mi, aby som plávala“, a tak som plávala a plávam už desať rokov. Až postupom času som pochopila, že je to práca, ktorá ma napĺňa a baví. 

Čítajte viac: Kastingy Schwarzkopf Elite Model Look 2017 už čoskoro: Staň sa modelkou/modelom najprestížnejšej súťaže

Vo svete modelingu pôsobíš už dekádu. Ako si ho vnímala vtedy a ako ho vidíš dnes?

Až neskôr som si uvedomila, čo všetko mi dal – videla som kus sveta, spoznala veľa inšpiratívnych ľudí, zlepšila sa v cudzích jazykoch, dospela som rýchlejšie než moji rovesníci... Napriek tomu som stále jednou nohou pevne na zemi, resp. doma v Českej republike a dokončila si magisterský titul. 
Mala som však aj momenty, keď som si hovorila, či je modeling to pravé pre mňa. Dnes si uvedomujem, že som dostala dar a plním si sen, o ktorom veľa dievčat sníva. Aby som však nezaspala na vavrínoch, snažím sa angažovať aj v iných profesiách, ale stále v rovnakej sfére, akou je móda. Myslím si, že si treba rozširovať obzory a vzdelávať sa, pretože len málo modeliek môže túto prácu robiť celý život. 

Veľa ľudí by chcelo neraz v živote vrátiť čas. Keby si mohla, čo by si povedala vtedy pätnásťročnej Zuzke? Akú radu by si jej dala teraz z tvojho pohľadu?

Čas by som nevracala, ale len zastavila práve teraz. Dvadsaťšesť rokov je ideálny vek, nemyslíte? :) A čo by som povedala svojmu pätnásťročnému ja? Aby bola veľmi komunikatívna, nesedela v kúte a nehanbila sa, viac prežívala momenty s ľuďmi, s ktorými práve je a vždy bola príjemná. V tejto brandži totiž nikdy neviete, vedľa koho stojíte a kto vás môže niekam posunúť. A aby modelka zostala na pomyselnom vrchole, musí utkvieť klientom v hlave v čo najlepšom svetle, aby ju chceli zasa a aby sa o nej pozitívne hovorilo.

Stala si sa ambasádorkou súťaže Schwarzkopf Elite Model Look pre ČR. Aký je to pre teba pocit pomáhať pri štarte kariéry novým tváram?

Je pre mňa veľká pocta dostať sa do tejto pozície, navyše po takých úspešných ženách, ako je Pavlína Němcová, Taťána Kuchařová a byť po boku súčasnej slovenskej ambasádorky Michaely Kocianovej. Za dôveru veľmi ďakujem Sašovi Jánymu a značke Schwarzkopf, že si ma vybrali do úlohy ambasádorky, sprievodkyne kastingov, mentora a ako modelingový vzor novým tváram. 

Čo robí podľa teba modelku topmodelkou?

Podľa môjho názoru sa toto označenie nepoužíva u nás príliš často. Myslím si, že tých vyvolených je menej, ako sa zdá. Modelka by mala mať za sebou fotenie pre niekoľko prestížnych časopisov typu Vogue, absolvovať niekoľko fashion weekov a dostať veľké prehliadky a kampane zvučných módnych domov. Byť na vrchole niekoľko rokov. Jej meno by potom mal poznať každý, nielen ľudia z jej rodného mesta. Za mňa osobne je to napríklad Kate Moss či Linda Evangelista.

Mala si česť fotiť s guru módnej fotografie, Mariom Testinom. Aké to bolo?

Celé fotenie bolo priam vysnívané. Prebiehalo na luxusnej lodi, ktorá sa plavila cez rieku Seinu v Paríži.  Na fotografovanie sme sa vždy zastavili pri slávnych pamiatkach. Podávalo sa šampanské s jahodami. Nebol to sen, to viem isto, z nervozity som totiž mala rozklepané kolená celý deň.  Mario Testino ma veľmi milo prekvapil. Napriek tomu, že je veľká osobnosť, pôsobil priateľsky, bol všímavý a pozorný. Nemyslite si, že bol za objektívom. Sedel ďalej a všetko korigoval – modelky, svetlá, styling a potom len povedal: „Foť“ a asistent cvakal...

Neprehliadnite: Neuveriteľné premeny slovenských a českých modeliek: Takto sa za pár minút zmenili krásne tváre mnohých z nich

Stalo sa ti niekedy, že ťa make-up artisti a hair stylisti pretransformovali do podoby, v akej si ani sama seba nespoznávala?

Stáva sa to často a v obľube to majú predovšetkým v Tokiu. Na vás však je snažiť sa vždy vžiť do určitej roly, i keď vám nie je práve príjemná a odviesť tak čo najlepšie vašu prácu.

Aký je tvoj názor na retuš? Na akých fotografiách sa sama sebe páčiš najviac?

Som toho názoru, že niet nad prirodzenosť, ale retuš pre mňa v dnešnej dobe k modelingovej práci patrí. Inšpirácia z magazínu má byť ľúbivá, preto sa často upravujú ženské proporcie, akné či vrásky – ani modelky nie sú dokonalé. Často to uľahčí prácu celému tímu – vyrážky, pokrčené oblečenie, odrastené vlasy, vyčnievajúca bradavka a pod. Mne napríklad zosvetľujú nohy, keďže ich mám príliš opálené v porovnaní s inými časťami tela. V reálnom svete som za prirodzenosť. Nie som zástanca botoxu a ďalších neprirodzených zásahov do tela. Myslím si, že žena by mala prirodzene starnúť. Znaky starnutia patria k ženskej kráse. Príliš veľa botoxu mení mimiku a vôbec celkový vzhľad ženy. Milujem slnko a neskrývam sa pred ním ani nepoužívam faktor päťdesiat. Viem, že robím chybu, ale slnko ma nabíja a milujem opálenú pokožku, preto som zmierená s tým, že budem ako indiánska babička. Pre mňa je stále lepšie byť indiánska usmievavá babička ako porcelánová biela grófka. 

V modelingu si toho dokázala veľa. Čo by si ešte chcela v živote dosiahnuť?

Priala by som si mať zdravú celú rodinu, dve deti, spokojné manželstvo a prácu, ktorá ma bude napĺňať. Také to klišé, ktoré je v dnešnom svete čím ďalej, tým menej vidieť. Nemám konkrétne ciele, ako nafotiť titulku Vogue a pod. ako v puberte, teraz som skôr realista. 

Popri svojej práci veľa cestuješ. Ktoré miesto na zemeguli ťa chytilo za srdce a skutočne okúzlilo?

Aj keď som videla veľa miest, najviac ma nadchol Zanzibar. Je to doslova raj na zemi bez návalov turistov. Ale pozor, toto miesto nie je pre každého – luxus tam nečakajte, len panenskú prírodu a azúrové more. Myslím si však, že veľmi záleží na tom, s kým cestujete, či sa máte radi, či ste na rovnakej vlne a máte podobné pocity a smerujete k podobným cieľom. 

Do akej miery na teba pôsobí Instagram a realita? Stanovila si si nejaké, povedzme, hranice?

Instagram sa stal súčasťou našich životov. Nakoľko ma všeobecne baví upravovať fotografie, myslím si, že mám cit a oko zachytiť pekné veci, nepopieram, že aj mňa Instagram dostal. Navyše pre nás modelky je to taká reality show, ktorú sledujú nielen tí, ktorí nás majú radi a obdivujú, ale aj klienti. Pozerajú sa, ako vyzeráme, kde pracujeme a kde práve sme. Keby som nebola modelka, neriešim Instagram až tak veľmi. Cítim, že mi to zaberá veľa času, ale pre moju prácu je to dôležité. Je však až strašidelné, keď sa pozriete okolo seba, ľudia buď kráčajú s hlavou sklopenou sústreďujúc sa na telefón, alebo s hlavou hore robiac si selfie či instastory. Už si neužívajú prítomnosť. Žijú pre Instagram alebo inú sociálnu sieť a to je na tom smutné. 

Pôsobíš veľmi vyspelo a pre nás si stelesnením aktívnej modernej a nezávislej ženy. Kedy nastal podľa teba ten zlom alebo čo si myslíš, že ti k tomu pomohlo?

Zlom to úplne nebol, išlo to tak postupne... Uvedomujem si však, že to bolo asi skôr ako u mojich rovesníkov. Stále sa však snažím byť lepšou. Uvedomujem si čím ďalej, tým viac veci a chyby, na ktorých pracujem. Snažím sa budovať si sebadôveru, mať sa rada. Napriek tomu, že som modelka, stále mám v týchto veciach nedostatky. Podľa mňa je dôležité, aby sa žena mala rada a verila v samu seba, pôsobí potom navonok sebavedomejšie, istejšie, ženskejšie a šťastne. 

Mala si niekedy počas tvojej kariéry pocit, že svet je „nespravodlivý“? Kedy to bolo a prečo?

Áno, ale veľmi si tieto momenty nepamätám. Možno len raz, keď som stála so súčasnou top modelkou Toni Garn, ktorá bola v tej dobe začínajúca modelka ako ja. Stáli sme vedľa seba dva dni pred prehliadkou Calvina Kleina a vyberalo sa, ktorá z nás dvoch blondín dostane exkluzivitu. Teda, ktorá pôjde prehliadku ako jedna z jeho nových hlavných tvárí. Bola to Toni... Našťastie, týchto momentov v živote veľa nebolo, klepem na drevo, aby neboli vôbec. :)

Koľkokrát za deň sa pozrieš na seba do zrkadla?

Nepočítam to, ale málo. Snažím sa to napraviť. :)) Podľa mňa by žena mala vyzerať vždy reprezentatívne a mať samu seba pod kontrolou. 

Čo pre teba znamená žiť prítomnosťou? Čo si dokážeš v živote najviac vychutnať?

Priznám sa, že som si istý čas zabúdala užívať život a prítomnosť. Prehlušila mi to práve práca, sociálne siete a vôbec hnanie sa dopredu a snaha byť najlepšia. Až môj priateľ ma naučil zastaviť sa, uvedomiť si všetko naokolo, užívať si prítomnosť a nemyslieť stále na to, čo bude, užívať si drobných udalostí, radostí a vecí, ktoré sa dejú. Znie to možno zvláštne, ale ja som naozaj zabúdala na to, čo je vlastne v živote dôležité a príliš som sa hnala za úspechom. 

VIDEO: Nezmeškaj jeden z kastingov a staň sa novou tvárou modelingu!

Nadviazala by som aj na spomínané chytré telefóny. Je naozaj na zamyslenie, koľko času na nich strávime a prečo sa snažíme zachytiť všetko na sociálne siete? Upokojuje nás hádam počet lajkov pri zaznamenanej fotografii? Sama si to uvedomujem a snažím sa tie najkrajšie momenty prežívať so svojimi najbližšími a neriešiť okolie.  

Aké najväčšie šťastie môže podľa teba človeka v živote stretnúť?

Každý má svoje šťastie inde. Dôležité je, aby si človek dokázal uvedomiť, že to šťastie práve stretol.

V akej spoločnosti sa cítiš najlepšie?

Najlepšie sa cítim so svojimi najbližšími, pri tých viem, že sú ku mne úprimní. Neznášam ľudskú hlúposť a povrchnosť. 

Akí muži sa ti páčia? Vieme, že si zadaná, no čo musí mať muž, ktorý si získa tvoje srdce?

Musí mať charizmu, byť inteligentný, úprimný, vtipný, pozitívny a uvedomovať si životné priority. Samozrejme, na prvý pohľad sú to vzájomné sympatie. Áno, mám vysokého pohľadného chlapa. :)) Potom však hrajú úlohu aj iné veci. Dlho som žila a cestovala sama, neverila som, že budem vedieť žiť s niekým dvadsaťštyri hodín, nevedela som to ani s kamarátkou. Potom to však prišlo, nemyslím si ani, že sme museli s partnerom robiť nejaké kompromisy. Všetko nám funguje, vzájomne sa dopĺňame a sme na rovnakej vlne. :) Vďaka nemu som si uvedomila, o čom život je...

Človek, ktorý ťa v živote inšpiroval najviac a čím?

Moji rodičia – svojou inteligenciou, cieľavedomosťou, pracovitosťou, skromnosťou a pevnou láskou k sebe. 

Foto:
Profimedia, Archív Elite Praha
Zdroj:
fem

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba