10 dôkazov, že rola “otca” zohráva v živote dôležitú úlohu: Nielen ženy, ale aj muži by ju pre toto mali brať vážne

Ženy sú často po nevydarenom vzťahu nútené zohrávať pri výchove detí rolu otca i matky. No aj napriek tomu, že sa snažia naozaj zo všetkých síl, rola otca je v živote človeka naozaj nenahraditeľná, a to hneď z viacerých dôvodov....

Otec zohráva v živote každého nenahraditeľnú úlohu

Otec zohráva v živote každého nenahraditeľnú úlohu

Zdroj: Profimedia

1. Vzorom už odmalička

Otcovia sú bezkonkurenčne pre mužské pohlavie obrovským vzorom už od útleho detstva. Zo začiatku je otec niekym, kto je vždy nablízku, ak ho synovia potrebujú, no neskôr je práve on tým členom rodiny, od ktorého sa muži učia základné pravidlá správania sa. K okoliu, k rodine a dokonca i k nepriateľom. Práve muži, ktorí vo svojom otcovi našli vzor spravodlivosti, oddanosti a lásky, budú tieto vlastnosti uctievať i v budúcnosti.

Prečítajte si: Toto na otcovi svojich detí milujem už 12 rokov: Práve to je dôvod, prečo nám to tak dlho funguje

2.  Budúci partner je jeho odrazom

U ženského pohlavia je otec zväčša prvou platonickou láskou a odrazom dokonalého muža. Ak má žena vo svojom otcovi ochrancu, dôverníka a priateľa v jednom, v súvislosti s budúcim životným partnerom svoju latku pod úroveň, ktorú nastavil jej milovaný otec nezníži.  Práve preto je silný a dôverný vzťah medzi otcom a dcérou alfou a omegou šťastného manželského života každej ženy.

3. Otec je zárukou sebavedomia

Muži, ktorí počas svojho života nedajú dopustiť na skvelý vzťah, ktorý si vybudovali so svojím otcom, práve vďaka nemu nadobudli sebaistotu a kontrolu nad svojím životom a svojimi činmi. Pevné puto medzi otcom a synom akoby mužov predurčovalo k oveľa väčšiemu sebavedomiu a istote, ktorá ich sprevádza počas celého života pri každom jednom rozhodnutí.

4. Lepšie výsledky prichádzajú s láskou

Rovnako i ženy, ktoré už od detstva vedia, že sa na svojho otca môžu obrátiť naozaj kedykoľvek, už v škole dosahujú oveľa lepšie výsledky ako ich rovesníci.  Práve vďaka tomu, že v ne samotní otcovia vložili dôveru a pri každom úspechu sú na ne viditeľne hrdí, nadobúdajú dcéry pocit, že naozaj všetko, čo si zaumienia môžu dosiahnuť. Či už ide o jadrovú fyziku alebo diplom v oblasti bytového dizajnu.

Nenechajte si ujsť: Prečítajte si 7 rád od otca, vďaka ktorým sa vo vzťahoch vyhnete sklamaniu: Jeho slová ocení každá žena

5. Viac motivácie, menej problémov

Otcovia okrem iného dokážu svojou výchovou predísť i rebélii, ktorou sa hlavne dospievajúci chlapci často vyznačujú. Otcovská podpora a pochopenie v nich totiž vyvoláva pocit sebaistoty a snahy vydať zo seba to najlepšie, pričom na pouličné prekáračky pri všetkom tom úsilí len málokedy zostane čas. Naopak synovia, ktorých sa slobodné matky márne snažia skrotiť a zamestnať niečím zmysluplným, majú tendenciu prikloniť sa k rebélii a nesprávnym návykom z ulice.

6. Psychické zdravie v maximálnej pohode

Muži a ženy, ktorí boli nútení vyrastať bez otca možno na prvý poklad neprejavujú žiadne viditeľne iné črty správania či spôsobu života, ich samotné chápanie spoločnosti je však iné. Fakt, že nezažili, čo znamená pojem otcova láska ich ukrátil o dôveru v samých seba a vo svoje hodnoty. Otcovia totiž v dieťati vyvolávajú pocit psychickej pohody a toho, že si pozornosť a lásku naozaj zaslúži. To isté následne dieťa očakáva aj v budúcnosti a urobí všetko pre to, aby naďalej žilo spokojný a vyrovnaný život.

Neprehliadnite: Tieto tri rady by ste mali dať svojej dcére predtým, ako sa zamiluje: Moja dcéra o nich nevedela, a takto dopadla

7. Učia, ako byť nesebecký

Rola otca nie je vôbec jednoduchá. S dieťaťom prichádza i potreba odložiť všetky svoje osobé plány a ciele aspoň na chvíľku do úzadia a plnohodnotne sa venovať rodine a byť tu neustále pre potreby druhých. Každé dieťa sa však od svojho otca podvedome učí jeho správaniu, a to platí i v prípade prejavov nezištnosti a nesebeckosti. Deti, ktorých otec nedokázal zanechať svoje doterajšie priority, majú v budúcnosti často problém obetovať svoje vlastné dobro pre šťastie rodiny a svojich blízkych.

8.  Otcovia ukazujú dôležitosť zodpovednosti

Nie nadarmo sa hovorí, že otec je hlavou rodiny a na jeho pleciach často stojí nielen finančné zabezpečenie domácnosti, ale aj celkový chod jednotlivých záležitostí. Skutočný muž, ktorý si dokáže do bodky plniť svoje otcovské povinnosti vyniká v zodpovednosti a spoľahlivosti a týmto vlastnostiam učí i svoje deti.  Tie následne v dospelosti dokážu pretaviť  konanie, ktoré im ukázal sám otec, do vlastného života.

Mohlo by vás zaujímať: Prečo si vyberáme manželov podobných našim otcom? Pravý dôvod vás naozaj prekvapí

9. Ukazujú, ako sa treba správať k žene

Ženu by si mal každý muž vážiť, a to za každých okolností. V súvislosti s deťmi je práve otec tou osobou, ktorá deťom ako prvá ukáže, ako sa treba správať k matke a k žene samotnej. Ak si muž svoju ženu váži, ctí a to isté učí i spoločné ratolesti, vyrastú z nich osobnosti hodné založenia vlastnej rodiny.

10. Sú skalou, o ktorú sa dá oprieť

Ak sa stane niečo nečakané alebo nebodaj tragické, otcovia sú väčšinou tí, ktorí s chladnou hlavou dokážu vyriešiť aj tú najkomplikovanejšiu záležitosť. Tam, kde si slobodné matky zúfajú a konflikt s dieťaťom riešia krikom či domácim väzením, v zásade chýba otcovský pohľad na vec. Racionálne mužské riešenie totiž samotné deti učí, že je dôležité postaviť sa komplikáciám tvárou v tvár a vzniknutý problém riešiť.

Myslíte si, že rola otca je pri výchove dieťaťa dôležitá?

Áno
213
Nie
15
Hlasovalo: 228

 

Foto:
Profimedia
Zdroj:
EF

Súvisiace články

PlniElanu.sk

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba