6 efektívnych spôsobov ako dosiahnuť krajšie telo: Bod 2 vám v tomto dokáže výborne pomôcť
Nie je cvičenie ako cvičenie. Vždy je to o nastavení mysle a taktiež o tom, s akým nasadením sa do cvičenia pustíme. Fitness tréner Michael Achberger nám poradil efektívne spôsoby, ako na to.
Počas mojej praxe sa často stretávam s tým, že počiatočná eufória, nadšenie z cvičenia postupne vyprchá aj napriek tomu, že sa snažím ľuďom odovzdávať maximum, vytvárať príjemnú a priateľskú atmosféru a vyťažiť z ľudí ich maximálne úsilie.
Prečítajte si: Perfektný indikátor zdravia: Stačí si len skontrolovať tento orgán a odhalíte, ako ste na tom zdravotne
Časom ľudia, ale nie všetci, začnú byť skeptickí, otrávení a prichádzajú bez akejkoľvek nálady a nadšenia na tréning. Jednoducho prídu len pre to, aby si v diári odškrtli „dnes som bol na tréningu“ a hotovo. Takýto prístup nevedie k správnym výsledkom a robí to pre obe strany ťažšie. Uvedomil som si však niekoľko dôležitých vecí, s ktorými sa s vami podelím.
Efektívne cvičenie
Ide tu hlavne o motiváciu, o vaše osobné nasadenie a tiež vôľu pri cvičení. Tak poďme na to, položte si 6 základných otázok pred cvičením alebo počas neho.
1. Prečo idem cvičiť?
Možno pre niekoho triviálna otázka.
Nechodíte ale cvičiť niekedy len preto, že ste si povedali, že predsa pôjdete aspoň 3x týždenne a je to skôr z donútenia? To je skôr horší prístup a dlho vám to nevydrží.
Zlé je tiež, pokiaľ idete len preto, aby ste si to nejako odcvičili a mohli si odškrtnúť položku v diári. Občas sa také stane aj mne, áno. Keď som unavený, keď idem cvičiť neskoro večer... Vtedy môj tréning nie je to, čo má byť. Chcel by som to vtedy už mať za sebou.
Takto nie. Treba stopnúť, sám seba nakopnúť, uvedomiť si, prečo naozaj cvičím a dať do toho maximum. Tak prečo teda cvičiť?
Pretože sa chcete zničiť a zabaviť.
Pretože vám robí dobre zapotiť sa.
Pretože chcete byť fit.
Pretože chcete mať telo tip top.
Pretože chudnete.
Pretože si potom lepšie vychutnáte jedlo.
2. Kanáre za 20 kľukov naviac
O čo ide? Že často necvičíme cviky naplno, tak ako by sme mohli zvládnuť. Vzdáme to o dosť skôr, ako by sme museli. Buď sa pri cviku nudíme alebo máme pocit, že je to už naše maximum.
Predstavte si, že vám niekto povie, aby ste urobili 20 hlbokých štandardných kľukov. Náročné, možno by ste to ale zvládli. A teraz si predstavte, že by vám za 20 kľukov niekto zaplatil dovolenku na Kanároch. Mne osobne takáto psychická pomoc dosť pomáha.
Vďaka takémuto hecovaniu bude vaše cvičenie omnoho efektívnejšie a zvládnete toho omnoho viac. Treba si nájsť takýto dôvod sám pre seba a budete potom cvičiť ako nikdy.
3. Cvičíte zdravo s rozumom?
Mnoho z vás to s cvičením preháňa. Najčastejšie je to preto, že idete podľa nejakého plánu, ktorý zostavil niekto iný. Alebo ste si ho zostavili samy a trocha prísnejšie.
Aj keď som predtým spomínal, aby ste cvičili do maxima, ale týka sa to samotných cvikov. Pri cvikoch budte na seba prísni, to áno. Pokiaľ ale cítite po čase, že cvičenie je nás vás už príliš, dajte si pauzu. Treba počúvať svoje telo, pokiaľ máte cez deň dostatok fyzických aktivít, ste fyzicky unavení a cítite, že by ste sa len do toho nútili, tak si oddýchnite. Alebo si dajte ľahšie cvičenie, z ktorého budete mať radosť. Vaše telo si povie, kedy má dosť a vy by ste ho mali počúvať. Cvičte len, pokiaľ máte silu, energiu a chuť. Potom budete cvičiť úplne inak. Efektívne a radi.
Neprehliadnite: Romana do svadby schudla 1kg, no jej telo bolo na nepoznanie: Ľudia si mysleli, že hneď priberie naspäť, opak je pravdou
4. S kým sa porovnávate?
Kto je vaším vzorom? Podľa koho cvičíte?
Pri mojich tréningoch s klientami som si všimol, že ľudia po sebe pokukujú. O koľko dvihne väčšiu váhu ten, o koľko klikov spraví tá, kto dlhšie vydrží... Treba si však uvedomiť, že každý je iný. Každý cvičí inak často, inak dlho, má iné predispozície alebo mu to jednoducho akurát dobre ide.
Nikdy sa neporovnávajte s niekým iným. Porovnávajte sa len sami so sebou. Porovnávajte svoje výkony napríklad spred mesiaca alebo posun na začiatku hodiny s koncom.
Je síce super, chodiť cvičiť s kamarátom/kamarátkou, ale oni sú predsa len iní, aj keď ste začali s nimi cvičiť v rovnaký deň. Každý máme svoje možnosti a v rámci nich by sme sa mali pohybovať. Porovnávanie s inými by vás mohlo demotivovať alebo vám dať falošný pocit toho, že ste skoro zadarmo dobrí.
5. Dosiahli ste cieľ? Tak tým to len začína
Cvičením chceme dosiahnuť najrôznejšie ciele, najčastejšie sú to:
- Schudnúť na určitú váhu
- Odcvičit nejaký program
- Mať tvarovanú postavu podľa jasných predstáv
- Ubehnúť určitú vzdialenosť
- Zbaliť niekoho vo fitku
No pokiaľ to dosiahnete, je to super. Ale tam cesta nekončí. Tam všetko len začína:
- Schudnúť vie mnoho ľudí, ale udržať si váhu už nie
- Odcvičíte nejaký program a vaše telo po mesiaci ani nebude vedieť, že niečo odtrénovalo
- Tvarovanie postavy je proces, ktorý vytvarovaním nekončí
- Beh sa tiež musí udržiavať, inak fyzická kondícia klesá
6. Máte rituály po cvičení?
Po cvičení nezabudnite veľa piť! Oragnizmus počas cvičenia a po ňom bez tekutín plače. Tiež na konci sa vždy vystrečujte, aj keď to tak nevyzerá, vaše telo to potrebuje. Kto vie, časom môžete byť flexibilní tak, ako ste si vždy priali.