Presunúť na hlavný obsah

PRECÍZNA KRÁSA JAEGER-LECOULTRE

Móda

Príbeh, ktorý sa spája s jednou z najrenomovanejších hodinárskych dielní na svete sídliacou vo švajčiarskom Vallée de Joux, je zároveň kúskom histórie samotnej výroby hodín. Za 176 rokov sa pod značkou Jaeger-LeCoultre podarilo priviesť na svet 1000 rozličných kalibrov a niekoľko stoviek patentov, ktoré výrobu hodín posúvali vpred. Autorom mnohých z nich je samotný zakladateľ značky Antoine LeCoultre.

V roku 1903 sa v kruhoch švajčiarskych hodinárov začali šíriť klebety, že istý Edmond Jaeger sídliaci v Paríži a pracujúci pre francúzske námorníctvo vyzýva švajčiarskych výrobcov hodín, aby vyvinuli a vyrábali ultra tenké mechanizmy, ktoré vynašiel. Hodenú rukavicu zodvihol Jacques-David LeCoultre, zakladateľov vnuk. Zo spolupráce s Edmondom Jaegerom sa vyvinulo priateľstvo, ktoré dalo základy jednej z najvýnimočnejších kolekcií ultratenkých hodiniek vrátane tých najtenších na svete, ktoré obsahujú LeCoultre Calibre 145 tenký 1,38 milimetra. Potom nasledovali priekopnícke práce na poli výroby náramkových hodiniek a zrod značky Jaeger-LeCoultre. Dnes sa to zdá až neuveriteľné, ale zozačiatku sa náramkové hodinky nestretali s nadšením. Muži ich začiatkom 20. storočia odmietali s odvôvodnením, že je to výlučne dámska ozdoba. Ale LeCoultre a Jaeger to považovali iba za výzvy, ktoré im mohli zabezpečiť plnoprávne vedúce postavenie aj v oblasti výroby tohto nového typu hodiniek.
Dvadsiate a tridsiate roky minulého storočia sa stali svedkami príchodu prvých ikon značky Jaeger- LeCoultre. Na svet prišli v roku 1925 Duoplan (predchodca dnešných modelov Joaillerie 101), v roku 1928 Atmos a v roku 1931 slávne hodinky Reverso. Tieto modely sa stali nielen medzníkmi v histórii výroby hodín, ale každý z nich vydláždil cestu novým smerom, ktoré prekonali desaťročia, patria do súčasnosti a vyslúžili si postavenie klasických modelov. Po skončení druhej svetovej vojny prišla značka s hodinkami pre aktívneho muža, čo znamenalo hodinky odolné voči nárazom, magnetickému poľu a vode a obsahovali funkcie ako budík či kalendár. V roku 1946 predstavili Jaeger-LeCoultre svoj prvý automatický kaliber Jaeger-LeCoultre Calibre 476 a odvtedy prichádzajú stále s novými a novými inováciami, ako boli napríklad prvé hodinky pre potápačov Memovox Deep Sea.
21. storočie sa pre Jaeger-LeCoultre stalo obdobím neobmedzenej kreativity. Od roku 2000 prišla táto značka s viac ako päťdesiatimi novými kalibrami. Dnes prebieha výroba hodín Jaeger-LeCoultre s prispením asi tisícky ľudí ovládajúcich viac ako 40 hodinárskych špecializácií a 20 technológií. Denne vytvárajú unikátne kúsky, ktoré prispievajú k dobrému menu švajčiarskej hodinárskej tradície. Jej oslavou je galéria v priestoroch Grande Maison  s geniálnou scénografiou, ktorá návštevníkom umožňuje vidieť to najvýznamnejšie, čo kedy opustilo dielňu Jaeger-LeCoultre. Štartovacím bodom výstavy je malé ozubené koliesko zaliate v plexiskle, ktoré zakladateľ Antoine LeCoultre považoval za „dušu všetkých  hodiniek“.