Presunúť na hlavný obsah

KURT VONNEGUT: MECHANICKÝ KLAVÍR

Zábava

V apríli uplynú tri roky od jeho smrti. Svojou neúnavnou kritikou, iróniou a naprávaním morálnych hodnôt si získal celý svet. Hoci medzi jeho najznámejšie diela patrí Bitúnok č. 5 či Matka Noc, na slovenský trh sa po rokoch dostala aj jeho ďalšia knižka. Románový debut Kurta Vonneguta z roku 1952 s názvom Mechanický klavír.

Vitajte v povojnovej Amerike. Vládnu tu stroje. Ľudia pracujú buď v armáde, ako robotníci, alebo sa nachádzajú v tretej skupine tých šťastných, ktorí po ôsmich rokoch štúdia po najrôznejších univerzitách zastávajú vedúce postavenie v jednom zo závodov po celej Amerike. Druhá priemyselná revolúcia spravila aj z Paula Proteusa Boha nad bohov. V Ilijských závodoch bol rešpektovaný a mieril na vyššie miesta. Jeho cieľová latka sa končila v najväčšej manufaktúre východnej Ameriky, v Pittsburghu. Sám si však nie je istý, či sa tou cestou vydať chce. Stretáva sa so svojím starým priateľom Edom Finnertym, človekom z Washingtonu a zisťuje, že špinavý Ed zostal aj po rokoch špinavý Ed.
Paul a "jeho" partička vedcov pritom stále vymýšľala lepší spôsob ako v továrňach vyrábať čo najefektívnejšie. Ich cieľom je udržať výrobu na maxime a teda nahradiť ľuďmi ovládané stroje strojmi, ktoré by ľudskú prácu vedeli dokonale nahradiť. Vyzerá to celkom jednoducho. No stretnutie so "starými" známymi na Usadlosti vloží Paulovi do hlavy zopár chrobákov, ktoré nie a nie zaspať.
Neplánovane sa tak ocitá na opačnej strane strojmi ovládaného sveta v gangu zvanom Ghost Shirt. Spolu s touto organizáciou sa pokúša vrátiť svet do "starých" koľají a prebrať Ameriku z tejto strašnej utópie späť do bodu nula, ktorý bol niekedy koncom druhej svetovej vojny.
Spisovateľský talent večne uhundraného kučeravého Američana netreba nikomu približovať ani ho špeciálne rozoberať. Rovnako aj jeho odvahu zosmiešňovať kapitalizmus, vojnu, Ameriku a všetko, čo sa mu znepáčilo. Svoj nekonvenčný pohľad na svet zapojil aj do svojej románového debutu. Čitateľa "unesie" do mesta Ilia a ukazuje mu ako by paralelne k tomu nášmu svetu fungoval ten jeho - plný strojov.
Vonnegutov jazyk je nezameniteľný. Jemná irónia, pesimizmus, bohatá fantázia a prelínanie časov sú badateľné už aj v jeho prvotine. Tieto základné črty ďalej rozvíja vo svojich najväčších dielach. Hlavná postava tu prechádza prerodom - z masou ovládaného "stroja" sa mení na človeka s morálnymi hodnotami, ktoré sú správne pre tento svet. Knižka nie je určená iba vyznávačom komunizmu či autorovým priaznivcom - zabaviť či odreagovať sa pri nej môže každý trošku náročnejší čitateľ.