Saunovaním ku krásnej pokožke a zdravším cievam
V tieto dni si naše telo naplno „užíva“ rany chladného sychravého počasia a odoláva jeho nástrahám v podobe prechladnutí. Doprajte mu preto pobyt v saune. Nielen, že si posilníte obranyschopnosť organizmu, ale príjemne sa v nej zrelaxujete a vypotíte zo seba stres i škodliviny.
Niekto si dnes nevie bez pravidelného saunovania po práci predstaviť život. Sadne si na drevenú lavicu a spolu s uterákom odhodí aspoň na chvíľu problémy, ktoré nosí v hlave po celý deň. Sauna nie je len miestom, kde si oddýchnete a vypnete, ale má priaznivé účinky aj na naše telo. Pôsobením tepla v saune naše telo produkuje viac interferónu, čo je látka, ktorá hrá dôležitú úlohu v boji s vírusmi a baktériami.
Posilňuje sa tým náš imunitný systém v boji proti chrípkovým ochoreniam. Posedávaním v saune si trénujeme aj cievy, keďže teplo ich rozširuje a chlad mimo sauny ich zase zužuje. Dochádza i k uvoľneniu svalov a šľachy sa zase stávajú pružnejšie, čo je po dlhom pracovnom dni pre telo veľmi príjemné a praktické. Zmenu pocíti aj pokožka. Vďaka vlhkému vzduchu sa otvárajú póry a koža sa hĺbkovo čistí. Keďže telo sa prehrievaniu organizmu bráni potením, vylučujú sa škodliviny a telo sa detoxikuje.
Typov sauny je dnes k dispozícii viac, stačí si vybrať tú, ktorá vám najviac vyhovuje. Asi najznámejšia je fínska vlhká sauna, v ktorej je vzduch vyhriaty na 80 až 100 stupňov Celzia a polievaním kameňov v peci je možné vlhkosť zvýšiť na 25 až 30 %. Rovnakú teplotu vzduchu si môžte užiť aj v suchej saune, nazývanej aj švédska.
Okrem týchto sú dnes obľúbené aj parné sauny. Pri takomto aromatickom parnom kúpeli sa pridávajú aj éterické oleje, ktoré príjemne voňajú a blahodárne pôsobia na dýchacie cesty. Saunový efekt sa dosahuje parou zohriatou na 45 až 5 stupňov Celzia.
Kto sa necíti najlepšie v horúčave suchej alebo parnej saune, môže vyskúšať infrakabínu, kde do organizmu preniká žiarenie z infražiaričov. Saunárium je kombinácia všetkých troch typov v jednej kabíne.
Saunovať sa môže každý zdravý človek. U detí sa odporúča začať s ním až po treťom roku života za rešpektovania časového limitu. Pobyt v saune im pomáha pri poruchách spánku a môže pomôcť znížiť ich stres zo školy. Starí a chorí ľudia by však svoj zámer ísť sa vypotiť mali prekonzultovať so svojím lekárom. Sauna sa neodporúča ľuďom s vysokým krvným tlakom, srdcovo-cievnymi ochoreniami, nádorovými ochoreniami, chorobami obličiek, štítnej žľazy či cukrovky, psoriázou a zhoršeným ekzémom.
Ak práve človek trpí angínou, teplotou či kašľom, tiež by mal ostať doma. Dôležité je dodať pred aj po saunovaní telu dostatok tekutín, keďže človek počas neho stratí 100 až 2000 gramov vody. Vhodná je minerálka alebo riedená ovocná šťava, pretože človek okrem vody stráca aj minerálne látky a stopové prvky, takže ich telu treba doplniť späť.
V krajine, kde má sauna svoj pôvod, teda vo Fínsku, patrí saunovanie k životnému štýlu. Kvôli sterilnému a uvoľňujúcemu prostrediu v nej ženy často rodili. Dodnes pozývajú najvyšší štátnici diplomatické návštevy práve na toto miesto. Zoberte si z nich príklad a namiesto obligátnej kávičky v meste to stočte do najbližšej sauny.