Presunúť na hlavný obsah

Zdraví a krásni? Pite srvátku!

Recepty

Mladšia generácia pravdepodobne pojem srvátka ani nepozná, ale staršia určite bude súhlasiť s tým, že tento „odpad“, ktorý vzniká pri výrobe tvarohu či syru, je vynikajúci pomocník v starostlivosti o naše zdravie i krásu. Už Hippokrates používal sladkú i zakysanú srvátku z kozieho a ovčieho mlieka na hojenie rán, na liečenie žalúdočných a črevných ťažkostí a na potláčanie niektorých nákaz.

 

Donedávna sa tento „poklad“ vylieval do kanálov, alebo sa pridával zvieratám do krmiva. V druhej polovici minulého storočia však výskumy potvrdili jej pozitívne účinky na zdravie a srvátku tak, našťastie, vrátili späť o hry. Našťastie, pretože inak by sme prišli o nápoj s výbornými skrášľovacími a liečivými účinkami.

Srvátka má vysokú nutričnú a biologickú hodnotu, no zároveň neobsahuje veľa kalórií, pretože z 95% ju tvorí voda. Približne 4,5% jej obsahu tvorí mliečny cukor, ktorý rýchlo dodáva telu potrebnú energiu. V črevnom trakte sa zmení na mliečnu kyselinu, ktorá priaznivo pôsobí na črevnú mikroflóru a podporuje trávenie - podporuje množenie užitočných baktérií v hrubom čreve, najmä bifidobaktérií a laktobacilov. Obsahuje bielkoviny, minerálne látky ako vápnik, draslík a horčík, vitamíny skupiny B (B1, B2, B6, B 12) a tiež vitamíny C a A. Bielkoviny v srvátke svojou biologickou hodnotou vysoko prevyšujú bielkoviny v mäse, vajíčkach či v sóji. 

Čo spravia dva poháre srvátky denne s vaším zdravím? Podporia krvný obeh, správnu činnosť čriev a dokonca bojujú proti celulitíde. Mliečna kyselina totiž urýchľuje odstraňovanie jedovatých látok z organizmu. Vysoký obsah draslíka napomáha k odvodneniu tkanív a tým zabraňuje tvorbe tzv. pomarančovej pokožky. Pitie srvátky znižuje cholesterol, upravuje metabolizmus, prospieva i obličkám. Odporúča sa pri diétach, pretože ma málo kalórií, ale dostatočné množstvo živín na to, aby vám pri chudnutí nič nechýbalo. Pekne zasýti a niektorí ľudia dokonca tvrdia, že im tlmila chuť na sladké. I pleť si príde pri srvátke na svoje. Pitie tohto nápoju jej dodáva potrebnú vlhkosť, podporuje regeneráciu buniek pokožky, lieči ju a vyhladzuje. Mliečna kyselina chráni vlastný ochranný film pokožky a pri podráždení, napríklad prudkým slnečným žiarením, ju dokáže rýchlo utíšiť. 

Keď sme už pri pleti, výborná je aj maska, ktorú si urobíte až smiešne jednoducho – trošku srvátky zmiešajte s vodou, aby vám vznikla kašička, a natrite ju na tvár. Nezľaknite sa, maska vám na tvári stvrdne ako cement, pri smiechu vám bude praskať. Po 15 minútach ju zmyte vodou. Takáto maska pekne vyhladzuje pokožku, čistí póry a pre jej protizápalové účinky sa odporúča aj pri mastnej a aknóznej pleti. Tým, že reguluje jej pH hodnotu a stabilizuje kyslú ochranu jej povrchu, čistí pokožku veľmi šetrne. Dokonca jemne bieli, takže sa môžete časom zbaviť rôznych farebných nedokonalostí. Okrem toho môžete použiť srvátku tiež na ruky alebo do kúpeľa. 

Pre tých, ktorí srvátku pôjdu po prečítaní tohto článku vyskúšať: nájdete ju v obchodoch so zdravou výživou v obale podobnom sušenému mlieku. Zalejte ju doma prevarenou vodou a pite teplú, alebo studenú. Každému chutí inak. V horúcej vode sa jemný prášok oveľa lepšie roztopí a v tieto dni vás hrnček aspoň príjemne zahreje. Studená sa vám lepšie bude pripravovať v šejkri alebo s ručným mixérom. Denné množstvo srvátky sa má pohybovať medzi 600 – 800 gramami a na dva deci vody vám stačí jedna polievková lyžica srvátky. Prvú si dajte ráno na lačno, potom trebárs poobede a večer, rozdelenie už je na vás. Mnohým chutí i samotná, ale môžete si ju dochutiť trebárs grankom či rozmixovaným ovocím. Prisypať si ju môžete aj do kukuričnej kaše a rôznych koktejlov.