Aký olej mať v kuchyni, keď chceme byť zdravší?
Aj vy máte v kuchyni po ruke vždy slnečnicový olej alebo bravčovú masť? Variť, piecť a vyprážať sa však dá aj na inom. Ľudia v obchodoch automaticky obchádzajú neznáme fľaše, ale práve do oleja sa oplatí investovať. Veď ho používame takmer nonstop, ani si to neuvedomujeme. V predajniach so zdravou výživou je dostať olej sezamový, orechový, repkový, sójový, ľanový, ryžový... Možno po nasledujúcich riadkoch vyskúšate niečo nové.
Olivový olej poznáme všetci z receptov na šaláty a cestoviny. Je synonymom zdravého jedálnička a nechýba v chladničke nikoho, kto sa chce zdravo stravovať. Alebo sa aspoň snaží. No už fakt, že ste si ho kúpili, je chvályhodný. Až osemdesiat percent z neho tvorí kyselina olejová, ktorá znižuje zlý LDL cholesterol. Olivový olej obsahuje rastlinné antioxidanty, ktoré chránia náš organizmus a takisto má protirakovinové účinky. Veď najmenej trpia na rakovinu prsníka, prostaty a vaječníkov obyvatelia južnej Európy, ktorí hojne konzumujú práve olivový olej.
Nemusíte ho používať len v studenej kuchyni, je dostatočne tepelne stabilný a znesie ohrev až do 190 stupňov, tak smelo s ním i na panvicu. Akurát rozlišujte kvalitu. Na tepelnú úpravu vám stačí obyčajný olivový olej, ale na studené jedlá si doprajte ten najkvalitnejší, extra panenský, keďže mu tepelne nezničíte vitamíny a antioxidanty.
Ryžový olej je plný prírodných antioxidantov, ktoré chránia telo pred vznikom koronárnych chorôb. Obsahuje prírodnú látku skvalén, ktorý spomaľuje tvorbu vrások. Okrem toho znižuje vo veľkej miere odstraňuje škodlivé účinky znečisteného prostredia na organismus. Prejavuje sa to najmä odstraňovaním príznakov chronickej únavy u ľudí, ktorí žijú v znečistenom prostredí. Rovnako ako olivový olej, i tento znižuje zlý LDL cholesterol a zvyšuje HDL cholesterol. Deje sa o najmä zásluhou tokofrienolov, ktoré sú jednou zo zložiek vitamínu E.
Vďaka jeho vysokému bodu prepálenia – 215 stupňov, sa neprepaľuje rýchlo, takže s ním môžete pokojne aj smažiť či grilovať. A keď si vezmete do úvahy aj jeho nízku priľnavosť k jedlu, je ryžový olej najčistejší olej čo sa týka prípravy smažených pokrmov.
Tekvicový olej by podľa mnohých odborníkov na výživu tiež nemal chýbať na našom jedálnom lístku. Skôr ako na varenie alebo pečenie si ho zašanujte do šalátov, marinád, nátierok a na zjemnenie chuti omáčok a polievok. Lisuje sa z tekvicových semien, ktoré obsahujú látky s antioxidačným účinkom, ďalej množstvo vitamínov, minerálov i stopových prvkov. Významné je najmä vysoký obsah selénu, ktorý podporuje činnosť srdca i krvného obehu. Tekvicový olej má tak priaznivé účinky pri srdcovo-cievnych ochoreniach, znižuje cholesterol v krvi a tak chráni cievy pred arterosklerózou. Takisto pomáha pri vypadávaní vlasov, lámaní nechtov, pôsobí protizápalovo, zlepšuje stav pokožky a podporuje pamäť.
Podobne ako olivový olej i tento je citlivý na svetlo a uchovávať by ste ho doma mali vo fľaši z tmavého skla na chladnom a tmavom mieste.