Každý desiaty človek trpí ochorením obličiek. Preverte si ich!
Už šiesty raz je druhý marcový štvrtok vyhlásený za svetový deň obličiek. Ochorením obličky u nás trpí desať percent ľudí, často o tom ani nevedia. Prevencia však môže zachrániť život. Aj preto sa 7. marca 2011 otvoria dvere dialyzačných stredísk spoločnosti B Braun Avitum, kde všetkých záujemcov vyšetria zadarmo.
Dobre fungujúce obličky prefiltrujú denne 200 litrov krvi. Krv vyčistia a prefiltrujú až 40-krát za deň. Poškodené obličky neodstraňujú z tela dostatočne škodlivé odpadové látky, vodu ani soľ. Chronické ochorenie sa dá zistiť preventívnym vyšetrením bielkoviny v moči a vyšetrením kreatinínu v krvi.
„Bielkovinu v moči alebo zníženú filtračnú funkciu obličiek má asi 10 % ľudí, no často o tom ani nevedia, pretože to nebolí, “ dodáva. Rizikoví sú najmä ľudia nad 50 rokov, pacienti s vysokým krvným tlakom, cukrovkou, srdcovým ochorením a ochorením obličiek v rodine.
Obličky spojené so srdcom
Málokto zároveň vie, že pacienti s ochorením obličiek majú aj vyššie riziko kardiovaskulárnych chorôb.
„Keď zistíme chronické ochorenie obličiek, mali by sme myslieť i na možnosť súčasného ochorenia srdca,“ vysvetľuje MUDr. Alaxinová. Pacienti s chronickým ochorením obličiek majú často viac rizikových faktorov srdcových ochorení, ako sú vysoký krvný tlak, vyššie hladiny glukózy v krvi a tiež poruchu premeny tukov. „U takýchto pacientov sa snažíme dosiahnuť čo najlepšiu kontrolu krvného tlaku, glukózy a cholesterolu v krvi. Takisto sa zaoberáme množstvom soli a tekutín v tele,“ popisuje MUDr. Alaxinová.
Zdravý životný štýl ako prevencia
S otázkou „ako fungujú moje obličky“ by sa mali pacienti obracať na svojho praktického lekára. Často sa inak ako preventívnou prehliadkou ochorenie zistiť nedá, pretože prvé príznaky nebolia. „Pacienti, žiaľ, často zistia, že sa niečo deje, neskoro, až keď je funkcia ich obličiek znížená o 75 %,“ konštatuje MUDr. Alaxinová. Potom dochádza k nechutenstvu, poklesu frekvencie a objemu močenia, opuchom nôh alebo sa objavuje krv v moči. Pri včasnom diagnostikovaní choroby ju môžu lekári liečiť. „V kritických prípadoch nasleduje dialýza, ktorú pacienti absolvujú trikrát do týždňa po päť hodín,“ upresňuje MUDr. Alaxinová. „Vlani v našich zariadeniach na celom Slovensku absolvovalo dialýzu vyše 500 pacientov,“ dodáva. Posledným riešením je transplantácia obličky.
Prevenciou pred ochorením obličiek by mal byť zdravý životný štýl. Odporúča sa nefajčiť, nemať nadváhu, venovať sa pohybu, stravovať sa s dostatkom živín, vyhýbať sa umelým farbivám a konzervantom, dodržiavať pitný režim. Ďalej absolvovať preventívne lekárske vyšetrenia, neužívať zbytočne veľa liekov či predchádzať infekčným ochoreniam.
Bezplatné vyšetrenia
O tom, že sa Slováci o svoje obličky zaujímajú, svedčia vlaňajšie štatistiky. „Minulý rok využilo možnosť bezplatných vyšetrení v dialyzačných strediskách B Braun Avitum takmer 400 Slovákov, až 109 z nich bolo objednaných aj na ďalšie vyšetrenia v nefrologickej ambulancii,“ hovorí MUDr. Alaxinová. Pri príležitosti tohtoročného svetového dňa obličiek sa od 7. do 11. marca 2011 môže dať ktokoľvek zadarmo vyšetriť v dialyzačných strediskách spoločnosti B Braun Avitum v Bratislave, Topoľčanoch, Partizánskom, Šali, Galante, Námestove, Dolnom Kubíne, Trstenej i Zvolene. Lekári pacientom vyšetria stav hladiny cukru v krvi, moč, skontrolujú krvný tlak a stanovia tzv. body mass index – index telesnej hmotnosti. Ak to bude potrebné, odporučia komplexné nefrologické vyšetrenie. Presné adresy dialyzačných pracovísk sa nachádzajú na stránkach www.bbraun-avitum.cz. Ďalšie zaujímavé a potrebné informácie o problematike obličiek nájdete aj na novovytvorenom komunitnom portáli www.ledviny.cz.