Presunúť na hlavný obsah

Chráňte sa pred virózami

Zdravie a relax

Virózy a ochorenia sú najmä v tomto období často diskutovanou témou. Každý má síce imunitu, ktorou sa telo bráni, no ani tá nefunguje len tak a treba ju podporovať. Na imunitný systém vplýva množstvo faktorov, ktoré ju môžu ľahko odzbrojiť. Zásluhu na tom môže mať uponáhľaný spôsob života, stres, nevyvážená strava, či iné negatívne stránky. Organizmus tak nemusí byť pri prvom kontakte s infekciou schopný dostatočne čeliť vírusom a baktériám.

Na začiatku celej obrannej reakcie je útok baktérií alebo vírusov, ktoré sa do vnútra ľudského organizmu dostanú napríklad dýchacími cestami. Po takomto napadnutí sa v tele ako prvá aktivuje tzv. nešpecifická imunita, ktorá dokáže votrelca zlikvidovať. Táto reakcia je skutočne veľmi rýchla a organizmus sa pri nej dokáže zbaviť útočníka v priebehu niekoľkých desiatok minút.

Na väčšinu vírusov však musí náš organizmus používať zbrane silnejšieho kalibru – špecifickú imunitnú reakciu. Táto trvá aj viac dní a v priebehu tejto doby sa aktivovaný imunitný systém snaží vytvoriť či použiť zodpovedajúcu protilátku, aby mohol mikróby zlikvidovať. Pokiaľ sa tak nestane a tento typ imunity na mikrób nestačí, rozbieha sa špecifická imunitná reakcia.

Čím posilníme obranyschopnosť?

Prirodzene fungujúci imunitný systém organizmu je schopný odhaľovať a zneškodňovať útoky vírusových infekcií. Je preto dôležité posilňovať ho po celý rok a dávať si pozor najmä v období zvýšeného nebezpečenstva viróz. Len tak sa dostaví želaný efekt v podobe kvalitného imunitného systému, ktorý je jedným z dôležitých faktorov zdravia a výkonnosti. No niekedy sa jednoducho stane, že sa snažíme, ale želaný efekt sa nedostaví a podľahneme chorobe.

Respiračné ochorenia môžu byť rôzneho pôvodu - bakteriálneho, vírusového, ale aj podmienené inou príčinou. Ochorenia dýchacích ciest sú až z 90% vírusového pôvodu, bakteriálne sú zastúpené podstatne menej. Každý z nás vycíti, kedy ho obchádza choroba a ako sa prejavuje. Veľakrát sa však stane, že podceňujeme prvé príznaky a aj svoje zdravie. Žijeme v mylnej domnienke, že to prechodíme. A keď je najhoršie, vieme, že existujú antibiotiká. Odborníci však varujú, že antibiotiká sa predpisujú príliš často a zbytočne. Treba si však uvedomiť, že antibiotikum nie je za každú cenu tou správnou voľbou. Najmä ak je ochorenie vírusového pôvodu.

Pravdou je, že neexistuje špeciálny liek, ktorým by sme vedeli zabrániť vzniku ochorenia. Ale dá sa podchytiť už pri prvých príznakoch. Ak dokážeme zareagovať včas účinným liekom, môžeme zabudnúť na zdĺhavé liečenie už pri rozvinutom ochorení. Je treba zvoliť liek, ktorý je účinný a nezaťažuje organizmus, najlepšie na prírodnej báze. Takýmto liekom je napríklad špeciálny extrakt z koreňa juhoafrickej pelargónie Kaloba. Napomáha už pri prvých príznakoch ochorenia, podporuje vykašliavanie hlienu, pričom na sliznici vytvára obrannú bariéru, proti ďalšiemu šíreniu vírusu. Pri správnom použití a dávkovaní by ste sa mohli cítiť lepšie  do 4 dní. Nezabúdajte, že aj keď sa vás stav zlepší, Kalobu treba doužívať celých 7 dní, aby ste predišli opakovaniu choroby. 

Africké „korene“ liečivej rastlinky

Medzi pelargónie patrí viacero rastlín, no len jedna z nich, lepšie povedané extrakt z jej koreňa, má účinnú zložku práve na respiračné ochorenia vírusového pôvodu. Ide o Pelargonium sidoides. Táto rastlinka je jedinečný endemit z oblasti Lesotho v Južnej Afrike. Jej pôvod siaha do 19. storočia a rozpráva príbeh chorého anglického mladíka Charlesa H. Stevensa. Pre jeho vážny stav ochorenia tuberkulózy ho lekár v rámci liečby poslal do Afriky, najmä pre zmenu podnebia. Pri cestovaní a spoznávaní Afriky sa dostal aj do oblasti Lesotho, kde sa ho ujal domáci liečiteľ.

Keďže domorodé kmene sú úzko prepojené s prírodou, iná liečba než bylinkami a prírodnými extraktmi nebola možná. V priebehu troch mesiacov sa mladík vyliečil úplne a neskôr sa extrakt stal predmetom záujmu farmaceutickej spoločnosti. Dnes ho môžeme nájsť v kvapkách Kaloba. Viaceré štúdie deklarujú, že extrakt z tohto koreňa vynikajúco pomáha pri prvotných príznakoch ochorení dýchacích ciest. Dá sa povedať, že je prirodzeným blokátorom rôznych infekcií. Uvoľňuje hlien, upokojuje sliznicu a zároveň aktivuje vlastný imunitný systém. Pre posilnenie imunity je dôležité dôkladné vyliečenie akejkoľvek choroby, či už nádchy alebo chrípky.

Pokiaľ sa organizmus z ochorenia skutočne kvalitne nevylieči, choroba môže následne poškodiť niektoré dôležité orgány a takto oslabení sme oveľa menej schopní odolávať náporom ďalších infekcií. Roztáča sa tak kolotoč „nikdy nekončiaceho“ maródenia, z ktorého sa potom telo spamätáva ťažšie.