Baktérie, vďaka ktorým budete zdravší

Zo všetkých strán sa na nás hrnú ódy na účinky živých baktérií, ktoré potrebuje naše tráviace ústrojenstvo. Reč je o probiotikách, ktorými nás bombarduje každá druhá reklama na jogurt, acidofilné mlieko alebo rôzne hybridy medzi tým. A v tomto prípade reklamy výnimočne nepreháňajú.

p

p

Zdroj: © isifa

Neznamená to, že ich výrobky sú zázračné a do bodky splnia to, čo v reklame sľubujú, ale poznáte to. Bez vetra sa ani lístok na strome nepohne. V jednom majú pravdu. Naozaj je naše trávenie v dnešnom uponáhľanom svete, kedy nestíhate poriadne vyležať ani prechladnutie, ste pod časovým tlakom a nervy pracujú naplno, zaťažované viac než dosť. Nepomáhajú mu ani antibiotiká, starnutie či stres, teda faktory, s ktorými prichádzame do kontaktu všetci.


Probiotické potraviny obnovujú zloženie črevnej mikroflóry a tým priaznivo ovplyvňujú obranné reakcie organizmu. Slovo probiotický je veľmi výstižné, keď si ho rozložíte. Znamená „pre život“. Tento termín dnes označuje baktérie, ktoré sú prospešné pre ľudí i zvieratá. Probiotiká sú živé organizmy, ktoré, ak sa aplikujú v potrave v správnom množstve, sú zdraviu prospešné. Na tento účel sa využívajú najmä baktérie rodu Lactobacillus a Bifidobacterium. Na to, aby si splnili účel, musia baktérie prežiť cestu tráviacim traktom, teda aj kyslé prostredie v žalúdku, a musia byť schopné v črevách sa rozmnožovať.

Probiotické baktérie sú pre nás najdostupnejšie v zakysaných mliečnych výrobkoch. Obľúbené sú najmä jogurty a probiotické nápoje, ktoré síce niekto považuje za módny trend a nafúknutú bublinu, ale mnohí ľudia si ich účinky nemôžu vynachváliť. A stoja za nimi aj rôzne konferencie. Ich pravidelnou konzumáciou si udržujeme v tráviacom systéme rovnováhu, ktorú narúšajú najmä infekcie tráviaceho traktu, chirurgické zákroky, liečby antibiotikami, choroby pečene a ľadvín, stres, starnutie či poruchy imunity.

Vďaka konzumácii týchto probiotík sa môžete zbaviť aj hnačky alebo naopak, zápchy, a preventívne bojujete proti závažným zápalovým črevným ochoreniam. Probiotické kultúry produkujú látky, ktoré znižujú pH čreva. Tým vytvárajú prostredie, v ktorom sa nedarí patogénom, teda bránia množeniu škodlivých mikroorganizmov. Umožňujú aj efektívnejšie vstrebávanie živín z prijatej potravy do organizmu a zabraňujú vstrebávaniu toxínov nachádzajúcich sa v strave.

Probiotiká pomáhajú bojovať proti civilizačným ochoreniam a ich prejavom. Znižujú cholesterol, môžu sa spolupodieľať pri prevencii obezity. Znižujú riziko vzniku onkologických ochorení. Niektoré klinické štúdie dokonca hovoria, že probiotiká môžu predlžovať aktívny život a zlepšujú jeho kvalitu.

Ak máte črevnú mikroflóru v poriadku, stačí vám konzumovať „obyčajné“ kyslomliečne výrobky - odporúča sa minimálne 100 g s obsahom aspoň 10 miliónov probiotických baktérií v 1g alebo 1 ml. Sú však obdobia, kedy by ste mali siahnuť po výrobkoch, ktoré obsahujú probiotiká vo zvýšenej miere. Kedy? Keď trpíte hnačkou alebo zápchou, v období, kedy vám hrozia ochorenia, alebo keď užívate antibiotiká, či pred cestou do zahraničia.

Niekedy pomôžu aj ako doplnok pri liečbe alergií. Váš organizmus bude vďaka probiotikám oveľa lepšie pripravený na boj proti infekciám a škodlivým mikroorganizmom. Samozrejme, že zdravá strava a životný štýl by to všetko zmnohonásobili. Vláknina je napríklad základom pre prežitie probiotík, no jedálničkom, ktorý v dnešnej dobe preferujeme,  toto prežitie znevýhodňujeme. Rovnako prehnaná hygiena zbavuje telo probiotík. Niekedy sú rôzne alergie, ekzémy a kožné choroby spôsobené práve prílišným drhnutím sa.

Probiotiká sú vhodné pre všetky vekové kategórie. Nachádzajú sa aj v materskom mlieku, čo je jeden z mnohých dôvodov, prečo je kojenie dôležité. Ak sa u dieťaťa vytvorí správna črevná mikroflóra, je nižšie riziko, že bude trpieť atopickou dermatitídou, alergiou, či inými ochoreniami. Nech patríte teda do akejkoľvek vekovej kategórie, myslíte na tieto dobré baktérie a doprajte si ich. Celé milióny.

Foto:
© isifa
Zdroj:
Scout

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba