Presunúť na hlavný obsah

Cícer - strukovina s liečivými aj afrodiziakálnymi účinkami

Zdravie a relax

Už aj prváci na základnej škole vedia, že strukoviny sú dôležitou súčasťou nášho jedálnička najmä vďaka vysokej koncentrácii bielkovín. Strukovinovou klasikou v kuchyni je fazuľa alebo hrach a na úplnom piedestále zdravého jedálnička sa momentálne vyhrieva sója (hoci sa množia informácie, že nerobí dobre srdcu). Cícer ostáva trochu bokom, čo je veľká škoda.

Na cíceri baraňom si ľudia pochutnávali už pred viac ako 5 000 rokmi. Vtedy to pravdepodobne nemali nijako vedecky podložené, ale jeho konzumáciou svojmu telu jednoznačne prospievali. Cícer oplýva okrem vysokého množstva bielkovín aj slušnou dávkou lecitínu, ktorý ochraňuje srdce, znižuje cholesterol v krvi, posilňuje pamäť a celkovo činnosť mozgu. Cícer obsahuje aj menšie množstvo vitamínov A, B a C a ďalším jeho tromfom sú nenasýtené mastné kyseliny linolová a linoleová, ktoré znižujú hladinu cholesterolu.


V šupke cíceru, rovnako ako aj v ostatnej strukovine, sa nachádza vláknina a minerálne látky, napríklad draslík, ktorý priaznivo pôsobí na činnosť srdca a znižuje krvný tlak, horčík, ktorý ma zase blahodárne účinky na nervy, fosfor, vápnik, zinok a železo. Karbohydráty v cíceri sú zase vhodné pre ľudí trpiacich cukrovkou. 

Vďaka tomu, že cícer neobsahuje lepok, je vhodný aj pre celiatikov. Obsahuje aj málo sodíka a tukov, takže sa často zaraďuje do rôznych diét, či už zameraných na vysoký obsah vlákniny, nízky obsah soli alebo cholesterolu. Cícer by mali konzumovať ľudia trpiaci na asténiu, teda chorobu, ktorá spôsobuje malátnosť a telesnú ochabnutosť, a rovnako ľudia, ktorí fyzicky ťažko pracujú či športujú. Kto má problémy so zápchou, poruchami imunity, aterosklerózou či rakovinou, mal by cícer zaradiť do svojho jedálnička tiež. Údajne má cícer aj afrodiziakálne účinky.

Doma je táto strukovina najmä v španielskych a talianskych receptoch a úplnou samozrejmosťou je v arabskej kuchyni. V našich obchodoch ho možno kúpiť sterilizovaný v plechovkách, alebo klasicky. Ten treba, ako mnohé iné strukoviny, minimálne 10 hodín pred prípravou namočiť do vody. Potom ho môžete použiť do polievok alebo do šalátov, ako prílohu k hlavnému jedlu, výborný je aj na indický spôsob s kopou karí alebo celkom jednoducho uvarený a dokorenený podľa chuti. Je sa aj opražený a posolený na spôsob orieškov a určite poznáte aj cícerovú nátierku s názvom hummus.