Presunúť na hlavný obsah

Ako urýchliť hojenie rán?

Zdravie a relax

Strach z bolesti a následných komplikácií je jednou z príčin, prečo ľudia často „odkladajú“ plánované operácie. To sa vám však môže vypomstiť. Operácia nie je nič príjemné, ale nemá zmysel vyhýbať sa jej. Nehovoriac o tom, že určitým zákrokom sa tak či tak nevyhneme. Nikto sa nepýta budúcej matky, či má chuť podstúpiť pôrod. Jednoducho je to v prírode zariadené tak. Príroda nám však našťastie aj podala pomocnú ruku pri hojení po operáciách. Existuje totiž spôsob, ako skrátiť čas hojenia po operácii a zlepšiť vzhľad pooperačnej jazvy. Tento liečebný postup sa nazýva systémová enzýmoterapia a ľudom vo svete pomáha po operáciách pri návrate do bežného života už desiatky rokov. Je založený na podávaní vysokých dávok enzýmov prírodného pôvodu.

 

Pri operácii dochádza k poškodeniu tkaniva, zničia sa niektoré cievy a náš imunitný systém vyburcuje organizmus k náprave škody. Jeho prirodzenou reakciou je potom zápal. Cieľom zápalu, prirodzeného nástroja našej imunity, je obnova poškodených tkanív a obrana proti škodlivinám, ktoré do nich prenikli. Proces hojenia je vhodné podporiť prísunom enzýmov zvonka. 

Základom liečebného postupu zvaného systémová enzýmoterapia je systematické podávanie presne vyvážených vysokých dávok proteolytických enzýmov, ktoré usmerňujú priebeh zápalu. Pri pravidelnom dodávaní enzýmov vo forme špeciálnych preparátov dochádza k redukcii opuchu, lepšiemu vstrebávaniu krvných výronov a podliatin. Užívanie lieku Wobenzym skracuje čas hojenia pooperačnej rany a obmedzuje výskyt pooperačných komplikácií napr. s jej hnisaním alebo nadmerným jazvením. Ak sú pri liečbe použité antibiotiká, zvyšuje Wobenzym zároveň ich účinnosť. 

Systémová enzýmoterapia má svoje miesto vo všetkých medicínskych oblastiach – od stomatologických zákrokov cez ortopedické, chirurgické až po gynekologické. Enzýmový liek môže ženám významne pomôcť napríklad aj pri zotavení po pôrode. Ten, ako je všeobecne známe, predstavuje pre organizmus mimoriadne veľkú záťaž a máloktorá žena sa ňom cíti fit. Častá je bolestivosť panvy, ako výsledok jej roztiahnutia, objavujú sa aj bolesti kostrče a krížovej oblasti. Veľmi intenzívna je obvykle bolesť v mieste rezov, teda po nastrihnutí hrádze, jej zošití alebo po cisárskom reze. Vplyvom silného tlačenia a námahy pri pôrode vznikajú aj mnohé modriny a podliatiny. Ženy majú často pocit, že ich bolí snáď celé telo. 

Proces hojenia akýchkoľvek pooperačných rán je veľmi zložitý, o ranách v chúlostivých ženských partiách ani nehovoriac. Dôležité je včasné nasadenie enzýmov a starostlivé dodržiavanie odporúčaného dávkovania a užívania. Prípravok systémovej enzýmoterapie sa v prvých dňoch po operácii berie vo vysokých dávkach (až 20, maximálne 30 tabliet denne), pričom treba zachovať interval – minimálne pol hodiny pred jedlom a najskôr dve hodiny po jedle. Nesprávne užívanie znižuje účinok liečby. 

Podávaný správne vás však Wobenzym postaví rýchlejšie na nohy a nabudúce sa už termínu plánovanej operácie nebudete báť. Enzýmový liek je po dohode s lekárom vhodné nasadiť už niekoľko dní pred chirurgickým zákrokom. V prípade užívania po pôrode je namieste konzultácia s gynekológom už vopred a pôrodníkom bezprostredne po pôrode.