Presunúť na hlavný obsah

Ako zmierniť bolesť?

Zdravie a relax

Bolesť síce občas patrí k nášmu životu, ale nie je nutné ňou trpieť stále. Postačí, že nám oznámi, kde sa vyskytol v organizme problém a potom sa ju snažíme už len zmierniť. Ako však na to?

 

Ženy pociťujú bolesť častejšie a na viacerých miestach tela ako muži. Omnoho viac trpia bolesťami v oblasti brucha a zároveň bolesti trvajú podstatne dlhšie. Často majú bolesti hlavy, migrénu, bolesti zubov, bolesti pri zápale močového mechúra, ľadvin, žlčníka, ale taktiež aj pri artróze. 

Vedci sa domievajú, že príčinou zrejme bude rôzne sa meniaca výška hladiny ženských hormónov, estrogénu, v závislosti na menštruačnom cykle. Estrogén totiž funguje ako dráždidlo, takže  bolestivé vnemy sa ešte viac zosilňujú. 

„Bolesť má dva zložky - spoznávaciu (algognostickú) a emocionálnu (algotymickú). Estrogény ovplyvňujú najmä zložku emocionálnu. Hladina estrogénov preto pôsobí ako modulátor emocionálneho prežívania. Preto bolestivý podnet v rôznych obdobiach menštruačného cyklu môže byť vnímaný rozdielne,“ vysvetľuje MUDr. Andrej Švec, PhD., ortopéd z 1. Ortopedicko-traumatologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava – Ružinov. 

A mozog ženy najviac zraďuje v tom, že sa nepríjemné stavy vnímajú omnoho emocionálnejšie, čím sa v súčte bolesť zintenzívňuje. Ako nositeľky života sa viac obavajú o svoje zdravie, ako o svoj  život.

Signál o bolesti sa z miesta, napr. poškodenie tkaniva, šíri z receptorov, ktoré ju zaznamenajú a odovzdajú prostredníctvom nervových vlákien do centrálneho nervového systému, do mozgu. K tlmeniu a liečbe bolesti sa používajú predovšetkým analgetiká, ktoré rôznymi spôsobmi účinkujú na nervový systém a ich účinnou látkou môže byť napríklad paracetamol alebo nestereoidná antiflogistika ako napr. salicyláty, morfium, tramadol a ďalšie.

Jednou z celosvetovo najviac používanou látkou je nestereoidné antireumatikum s názvom diklofenak. „Diklofenak patrí do skupiny nesteroidových analgetík, ktorá vzhľadom na svoj bezpečnostný profil patrí medzi liečivá určené na voľný predaj. Preto si ho môžeme kúpiť v lekárni aj bez lekárskeho predpisu. Tehotné a dojčiace ženy by sa podľa možnosti mali vyvarovať užívania akýchkoľvek. Platí to i pre diklofenak napriek tomu, že ide o veľmi bezpečný liek u ktorého nebol nikdy dokázaný teratologický účinok,“ upresňuje MUDr. Andrej Švec.

Túto liečivú látku látku obsahujú poťahované tabletky Voltaren ActiGo Extra, ktoré majú veľmi rýchly účinok, pretože obsiahnutá látka diklofenak sa dostane do krvnej plazmy behom 30 minút a prednostne pôsobí v mieste zápalu a bolesti. Prípravok tak prináša rýchlu úľavu pri bolestivej menštruácii, pri bolestiach zubov, hlavy alebo krku. Je dôležité upozorniť, že Voltaren ActiGo Extra nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy, ktoré by sa o používaní akéhokoľvek lieku mali vždy poradiť so svojim lekárom.

Efektívne riešenie od bolesti svalov a kĺbov ponúka aj Voltaren vo forme emulgelu. Malé množstvo emulgelu stačí jemne votrieť do pokožky v mieste bolesti a výrazne sa vám uľaví. Má chladivý účinok a okrem tlmenia bolesti zmierňuje opuchy a urýchľuje hojenie.

Pokiaľ ale hľadáte účinnú a zároveň prirodzenú úľavu od bolesti, potom môžete použiť hrejivú náplasť Voltaren ThermoPlaster. Táto hrejivá náplasť využíva princíp tepelnej terapie, ktorej účinky sú vysoko efektívne. Organizmus nebude zaťažovaný žiadnou farmakologickou látkou a tým sa používanie náplasti stáva bezpečným aj v prípade užívania systémových liekov. Hrejivá náplasť uvoľnuje príjemné teplo až po dobu 10 hodín. Teplo vyvoláva prekrvenie boľavého miesta s hlbokou svalovou relaxáciou a tým uvoľňuje stuhnuté a boľavé svaly.

Bolesť sa objaví z rôznych príčin, ale niekedy si ju môžete vyvolať aj sami. Pokiaľ väčšinu pracovnej doby sedíte, je potrebné často vstávať a naťahovať si svaly. Abyste sa vyvarovali bolestiam svalov, mali by ste aspoň rekreačne, alebo pravidlene športovať a podľa svojej kondície záťaž postupne zvyšovať, pozor však na preceňovanie sa. Medzi vhodné športy patrí plávanie, cyklistika, prechádzky rýchlou chôdzou (maximálne 100 krokov za minútu), alebo sa venovať veľmi populárnemu nordic walkingu. Pri ňom sa nám v tele dáva do pohybu až 90% svalov. Zároveň sa príliš nezaťažujú kĺby a zachováva sa ich priemerná funkcia. Princíp spočíva v tom, že nám palice pomáhajú odľahčiť telo a kĺby tak netrpia. Vďaka opore rúk sa taktiež predchádza rôznym zraneniam, pošmyknutiu, podvrtnutiu alebo pádom.