Presunúť na hlavný obsah

Opar – čo všetko naň zaberá?

Zdravie a relax

Poznáte to. Náhodou si po tom mieste prejdete zubami, a zabolí to. Alebo si len uvedomíte svrbenie na pere. Letíte k zrkadlu a želáte si, aby to bola iba nejaká drobná vyrážka, ktorá o chvíľu zmizne, a nie opar, ktorý bude bolieť a svrbieť niekoľko dlhých dní. Nehovoriac o tom, ako odporne vyzerá.

Kožné ochorenie označované ako herpes alebo opar predstavuje viacero druhov, medzi nimi pásový opar alebo genitálny opar. Najčastejšie nás však trápi ten na pere, resp. na tvári. Okrem hornej alebo dolnej pery sa môže vyhodiť aj v ústnej dutine, na lícach, na nose či na brade. Ak sa tak stalo i vám, hlavne si postihnuté miesto nechytajte, pretože si ho prstami môžete preniesť na inú časť tváre, dokonca do oblasti genitálií. Mimoriadne nebezpečný je opar v oblasti očí, na ten si dávajte extra pozor. Môže čiastočne poškodiť zrak, alebo skončiť až slepotou, preto sa poraďte o liečbe s lekárom.


Opar spôsobuje vírus herpes simplex typu 1, teda HSV-1. Ak sa ním raz nakazíte, ostane vám v tele po celý život, uložený v nervových bunkách a upozorní na seba vo chvíľach, kedy ste nejakým spôsobom oslabení. V skratke sa dá povedať, že opar vás upozorňuje na oslabenú imunitu. Vyhadzuje sa vtedy, keď je človek chorý, má teplotu, je vystavený veľkému stresu alebo fyzickej aktivite, no môže ho vyvolať aj slnko či solárium, únava alebo menštruácia. Niektorí okrem samotného boľavého oparu už iné problémy nepociťujú, iní sa cítia ako pri angíne či chrípke, deťom sa môžu zduriť uzliny a zvýšiť teplota.

Nie je to príjemný spôsob, ale práve takto telo signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Že príliš prepínate svoje sily, že ste sa nakazili nejakým vírusovým ochorením, že nemáte dostatok vitamínov alebo minerálov. Možno si hovoríte, že pár drobných pľuzgierov zase nie je taká tragédia, ale to ste asi ten šťastnejší človek, ktorému sa opar vždy bez komplikácií zahojil. Niekto by vám však vedel rozprávať o nepríjemnostiach, kedy sa mu celé miesto zapálilo a zahnisalo, mokvalo a nechcelo sa hojiť, rozširovalo alebo prenášalo sa i na ďalšie miesta. Počas liečby mu doprialo teploty a na konci po sebe zanechalo jazvu, či „aspoň“ farebné zmeny na pokožke. Tie ťažké prípady vyústili až do zápalu mozgových blán, to sú už ale ojedinelé prípady.

Vytúžený okamih, ak sa o takom v súvislosti s oparom dá hovoriť, nastane vo chvíli, kedy sa pomaly začne hojiť, to znamená, že pľuzgiere sa zmenia na chrastu. To je síce tiež pomerne bolestivá záležitosť, hlavne keď praská, ale s počiatočným svrbením, kedy sa pľuzgiere tvoria, napĺňajú tekutinou a „dozrievajú“, sa to nedá porovnať. Ako teda na to, aby ste sa ich zbavili čo najskôr?

Blahoželať si môžete, pokiaľ opar vymáknete v úplnom začiatku. Nie je ho vidieť, ale svrbí. Kto prekonal opar niekoľkokrát, vie presne, o čo ide, a beží si postihnuté miesto niečim natrieť. To „niečo“ môžu byť rôzne maste z lekárne, ale pomáha aj obyčajná zubná pasta alebo plátok cesnaku priložený na miesto činu. Dokáže pekne štípať, ale naozaj zaberá. Rovnako je účinná aj propolisová tinktúra. Pri prvých pocitoch svrbenia a pálenia potierajte postihnuté miesto echinaceou, roztokom vitamínu C, čajovníkovým olejom, silným alkoholom, meduňkovým krémom alebo jej silným výluhom.

Ak patríte medzi tých, ktorým sa opar opakovane vracia, mali by ste užívať multivitamínové prípravky, najmä vitamíny skupiny B. Tie sú dôležité pre zdravé nervy, oči, vlasy, kožu i pečeň. Opar a iné kožné ochorenia sú často príznakom nedostatku práve vitamínov tejto skupiny. Pre lepšie hojenie rán je dobrý aj vitamín E. Okrem vitamínov sú tu, samozrejme, aj minerály, najmä zinok, a rovnako dôležité je dostať do tela antioxidanty, najmä aminokyselinu lyzín. Tá pôsobí aj preventívne a dá sa užívať dlhodobo. Ide o to, aby ste si posilnili imunitu, ktorá bude schopná bojovať proti vírusom a infekciám. A keď je reč o posilňovaní imunity, nesmieme zabudnúť na hlivu ustricovú, ktorá doslova stimuluje bunky k vytváraniu prirodzenej imunity. Obsahuje veľa vitamínov, minerálov, proteínov, aminokyselín či vlákninu.

Čo môžete ešte pre seba urobiť? Chráňte si pery balzamom alebo krémom s ochranným faktorom aspoň 15, pretože pobyt na slnku môže opar takisto vyvolať. Ak už opar máte, dbajte na to, aby ste používali vlastné poháre, uteráky, zubné kefky a podobne. Neprenesiete vírus na svoje okolie a ani nechytíte nič od neho. A keďže stres a únava stoja za herpesom tiež, nájdite si chvíľku na oddych, meditáciu, jógu, šport, obľúbenú knihu, čokoľvek vás dostane do duševnej pohody.