Čo všetko vylieči obyčajný lopúch?
Lopúch postihol podobný osud ako žihľavu. Rastie kade-tade po smetiskách, zabudnutých pôdach a okolo ciest, nevyzerá práve okrasne a väčšinou len zavadzia. Komu by napadlo, že tie obrovské, ničím nezaujímavé listy v sebe ukrývajú liečivé účinky?
O žihľave sa to už rozkríklo, aspoň v poslednej dobe. Ako čistí krv, pôsobí proti reume, je nápomocná pri akné, chorej pečeni, močových cestách a tak ďalej. Ale lopúchu prischlo nevábne postavenie, deti na stanovačkách v prírode vedia svoje – a rodičia sa len smejú. Teraz si vedomie o lopúchu trošku napravíte a možno budete žasnúť, čoho všetkého je táto rastlina schopná.
Odporúčame: Tento telový krém obsahuje blahodárny výťažok z lopúcha.
Liečivý je na nej najmä šedohnedý, zvnútra biely koreň. Zbiera sa na jar a na jeseň, takže je práve jeho doba. Treba ho usušiť a využiť ho, ako sa len dá. Pokiaľ si byliny radi zbierate a pripravujete doma, na internete je množstvo rád, ako koreň lopúchu sušiť. Hlavne neprekročte teplotu 40 stupňov a nezabudnite ho predtým narezať a chrániť ho pred vlhkom a slnkom. Nájdete aj zmienku o tom, že zbierať sa oplatí koreň jednoročných rastlín, pretože korene dvojročných bylín sú duté a drevnaté.
Prečo je koreň lopúchu taký účinný? Obsahuje množstvo látok, ako polysacharidy, inulín, proteíny, glykosid arkciín, silice, kyselinu palmitovú a stearovú, slizovité látky, triesloviny, horčíny, bielkoviny, živice, tuky, sulfáty a fosfáty vápniku, draslíku a horčíku. V listoch sa nachádzajú silice, slizovité látky, triesloviny a kyselina askorbová. Poďme však na to, čo tieto cudzie slová dokážu v praxi.
Iste ste už narazili na šampóny alebo pleťové vody s výťažkami z lopúchu. Má totiž priaznivé účinky na pokožku hlavy a masírovanie odvarom z lopúchu zamedzuje vypadávaniu vlasov. Pri pravidelnom používaní sú lesklejšie a silnejšie. Lopúchová voda alebo zápar sú zase vhodné pri mastnej pleti so sklonom k vyrážkam. Vďaka svojím antibakteriálnym účinkom je vhodný vo forme obkladov na niektoré kožné problémy ako dermatitída či ekzémy. Dobrú službu urobí aj kloktanie pri zápale ústnej dutiny.
Lopúch má močopudný i potopudný účinok, zlepšuje teda látkovú výmenu. V ľudovom liečiteľstve sa jeho korene používajú pri cukrovke, dne, ľadvinových a močových kameňoch, žalúdočných vredoch a bolestiach. Jedna zo spomínaných chemických zložiek koreňa, inulín podporuje priateľské baktérie v hrubom čreve. Skúste ho teda i pri zažívacích problémoch. Nutno dodať, že tehotné ženy a pacienti, ktorí už majú cukrovku v pokročilom štádiu, by sa mali o používaní lopúcha poradiť so svojím lekárom.
Tak isto by to s ním mohli skúsiť ľudia, ktorí trpia reumou a inými ochoreniami kĺbov. Zvonka sa prikladá aj na odreniny, vyvrtnuté kĺby, a spomína sa aj v súvislosti s hemoroidami. Už klasicky, vo forme čaju, pomáha pri prechladnutí. Na čaj nemusíte čakať len pri plnom nose. Uvarte si ho i keď máte pocit, že by sa vám pýtalo trochu prečistiť organizmus. Keďže odvar z lopúchu čistí ľadviny a posilňuje imunitu, je dobrý proti pliesňam a baktériám, takáto čajová kúra sa vždy zíde. Navyše reguluje hladinu cukru v krvi a znižuje krvný tlak. A podľa niektorých ľudových liečiteľov pomáha lopúch aj pri ženských problémoch ako cysty, zápaly, bolesti v podbrušku. Receptov, ako si pripraviť rôzne tinktúry, pleťové vody a zápary nájdete na internete dostatok.
TIP: Detoxikačný čistaci krém s výťažkom z lopúcha.