Čo robiť, aby vás jeseň nezložila?
Nielen chladné dni nás môžu zatlačiť do postele s plným nosom alebo boľavým hrdlom. Niekedy stačia divoké teplotné rozdiely a náš letom zhýčkaný organizmus to nemusí zvládnuť. Nehovoriac o dňoch bez slnka, kedy hrozí okrem fyzických problémov aj problém skleslej duše... Ako ostať celú jeseň fit?
Čím iným začať, ako stravou. Znie to možno až príliš otrepane, ale jedno je pravda – čo do seba dáte, sa na vás podpíše. Na vašej kráse, kondícii i nálade. Na vašich vlasoch, nechtoch, pokožke, na vašom žalúdku, žlčníku, obličkách, na tom, či ráno z postele vyleziete po štyroch, či sa zobudíte svieži a oddýchnutí.
Ďalej máme na zozname ´Ako ostať celú jeseň fit´ aj pohyb. Nemusíte každé hmlisté ráno behať desať kilometrov. Ale zacvičiť si doma alebo vo fitku, hodinku si zabehať tempom, ktoré vám vaše telo dovolí (a postupne bude dovoľovať viac), hoci aj obyčajné prechádzky po vonku majú svoju váhu. Po prvé – kým chodíte, nesedíte. Po druhé, čerstvý vzduch je dôležitý na okysličenie pľúc, to človeku hneď inak myslí a trávi. Za zmienku stojí, že svalnatí ľudia majú lepší metabolizmus. Ale i keď odložíme štíhlu líniu bokom – ľudia, ktorí si radi pravidelne zacvičia, sú odolnejší proti stresu, sú aktívnejší, plní energie, netrápi ich toľko psychická únava alebo zlá nálada. A to sa vyplatí, doma i v práci.
Zabúdať netreba ani na teplé oblečenie. Aj keď býva cez deň ešte celkom príjemne, už navečer sa to zvrtne a domov sa vraciame drkotajúc zubami, pretože sme si na tričko prehodili len krátku koženku. Niekedy spraví obrovský rozdiel teplá šatka na krku, hrubé ponožky v teniskách a hlavne – zapravené tielko. Ak ešte nemáte, dámy, doma body, určite si ho zadovážte, z teplej bavlny najlepšie. Mať v teple kríže a teda aj brucho je pre ženy dosť dôležité. Do daždivých dní si obujte gumáky, pretože stačí polhodinová cesta v mokrých topánkach a na druhý deň slzíte a kýchate. A ak máte pocit, že je studený vietor na vašu hlavu už príliš, kašlite na to, že ste jediná na ulici v čapici. Radšej originálny solitér, ako bolesti dutín.
Ďalším bodom je oddych, relax, príjemné chvíľky, ktoré potešia dušu. Pretože keď je tá v poriadku, človek vydrží podstatne viac. Tmu za oknami potlačte svetielkami zo sviečok a doprajte si bylinkové čaje, vaňu napustenú éterickými olejmi, poriadny osemhodinový spánok, dobrú knihu, jogu... Ľahnite si na posteľ, nohy vyložte na stenu a pustite si do slúchadiel trebárs Smetanu. Každý máme recept na oddych iný. Ak budete správne vykrývať stresy relaxom, je veľká pravdepodobnosť, že sa vás nebude týkať ani toľko omieľaná jesenná depresia.
A ak by na vás predsa len niečo začalo liezť, navarte si kamilkový, lipový, cibuľový, škoricový alebo zázvorový čaj. A nezabudnite, samozrejme, na med, citrón a toho Smetanu.