Umelé prsia: Sexepíl alebo smrteľné choroby?
Ženy sú ochotné pre krásu urobiť všetko, aj trpieť. Už viac ako sto rokov si líhajú pod nôž, aby vyzerali čo najlepšie. Jednou z obľúbených operácií je zväčšenie poprsia. Je ale bezpečné? Objavili sa prípady, že sa mladé dievčatá už po operácii vôbec nezobudili. To je ten najhorší prípad. Môže sa ale stať aj niečo iné? Niečo, čo nesúvisí s anestézou?
Každá má na to iný dôvod. Sú ženy, ktorých práca vyžaduje, aby mali väčšie prsia. Práve z tohto dôvodu si zo svojich predností nechala urobiť ešte väčšie prednosti sedemnásťročná fitneska Marína Hámová. Porovnajte si, ako vyzerala pred operáciou a po nej: 17-ročná fitneska má silikóny: Porovnajte ju pred a po!
Iné ženy si prsia nechávajú zväčšovať z prostého dôvodu – chcú sa páčiť sebe a opačnému pohlaviu. Už nespočetne veľa rokov sa hovorí o veľkosti pŕs ako o znaku ženskosti. Samozrejme, je to určujúci znak žien, však ako inak by mohli byť matkami (nie každá síce dojčí, ale naozaj každá jedna tie prsia má...). Odborníci však nenašli žiadnu spojitosť medzi ženskou atraktivitou a veľkosťou poprsia. Čo sa mužom zdá na ženách naozaj atraktívne, nájdete tu: Tajomstvo atraktivity: Čím priťahujete opačné pohlavie?
Prsné implantáty svet pozná už veľmi dlho. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia sa začalo diskutovať o tom, či nemôžu vyvolať žiadne ochorenia. Tieto názory vyvolali vášnivé debaty. V tom čase boli noviny plné skutočných príbehov žien, ktorým sa implantáty roztrhli a silikón sa rozlial po celom tele, čím vyvolal mnohé ochorenia. Sťažovali sa rôzne komplikácie, väčšinou na ochorenia spojivových tkanív, napríklad artritídu, lupus a sklerodermiu.
Nikto nepochybuje o tom, že tieto ženy naozaj trpeli danými chorobami, no nepodarilo sa dokázať, že by príčinou boli práve prsné implantáty. Tie sa opotrebovávajú a ich povrch slabne, čím sa zvyšuje riziko ich pretrhnutia. Práve preto je ich životnosť 10 až 15 rokov.
Gél, ktorý sa v nich nachádza, ale neuniká do okolitého tkaniva. Jediné, čo sa môže stať je to, že prsník zmení tvar alebo bude pobolievať. Niekedy môže páliť alebo tŕpnuť. Nemôžeme teda poprieť, že by prsné implantáty nepredstavovali žiadne riziko. Tkanivo okolo implantátu sa môže zjazviť, čo môže viesť až k stvrdnutiu prsníka a jeho deformácii, niektoré ženy môžu dokonca stratiť citlivosť v bradavkách.
Nikomu sa však nepodarilo dokázať, že by prsné implantáty vyvolávali ochorenia spojivových tkanív, ako uvádzali spomínané ženy, alebo iné závažné ochorenia. Vedci dokonca tvrdia, že prsné implantáty nevyvolávajú žiadnu formu rakoviny.
Problém môže ale nastať pri mamografii. Implantát sa zobrazí ako tuhá biela hmota a zakrýva polovicu prsného tkaniva podľa toho, kde je umiestnený. To znamená, že je ťažšie odhaliť rakovinu prsníka. Podľa štúdie uverejnenej v Journal of the American Medical Association mamogram neodhalil až 55 percent nádorov prsníka u žien, ktoré majú umelé prsia.
Umelé prsia teda nespôsobujú žiadne vážne ochorenia (alebo sa o tom zatiaľ nevie). Môžu vám ale zabrániť v diagnostike niektorých ochorení, čo tiež nie je žiadna výhra. Je ale na každej žene, či to chce alebo nie. Ak to niekomu pomôže ku šťastiu, prečo to neskúsiť?