Presunúť na hlavný obsah

Detské kútiky: Nepodceňujte ich výber!

Rodinné vzťahy

Tridsaťdvaročná Katka vzala svojho synčeka prvý krát medzi deti do detského kútika len nedávno. No ako sa zdá, aj naposledy. „Po hodine som sa vrátila z nákupu a čakalo ma hystericky plačúce dieťa. Odvtedy, vždy keď prechádzame okolo, syn mrnčí,“ spomína na negatívny zážitok matka ročného Erika. Ako sa takýmto situáciám vyhnúť? A čo môžete od detských kútikov očakávať?

 

Detských kútikov je, predovšetkým vo väčších mestách, až až. Možno ich nájsť naozaj všade. Okrem obľúbených nákupných centier, športových areálov či kín, bývajú neraz i súčasťou kozmetických salónov, jazykových kurzov a reštaurácii.  Aj detské kútiky sa však navzájom líšia. Preto by ste si ich mali vopred dôkladne preveriť.
 
V čom sú rozdiely?
Ten základný spočíva v ich vzhľade a zabezpečenej starostlivosti. Kým niektoré detské kútiky majú podobu veľkého zábavného parku s rôznymi atrakciami, iné sú umiestnené v rohu budovy, ktorú „vypĺňa“  len zopár pohodených hračiek. 
 
Ako je to so starostlivosťou?
V otázke dohľadu môžete natrafiť na dva rôzne typy. Detské kútiky, kde opateru dieťaťa zaistí kvalifikovaný personál, alebo také, kde si za svoje dieťa zodpovedáte samé. Táto forma je však, na rozdiel od prvej menovanej, bezplatná. 
 
Vo všeobecnosti sú preferovanejšie kútiky so zabezpečeným dohľadom. Tie bývajú platené, no pretože sú dotované areálom, v ktorom sa nachádzajú, celková suma vás vyjde lacnejšie ako povedzme pestúnka domov. Už aj v našich končinách využíva túto formu pomoci čoraz viac matiek. Niektoré povinnosti sa predsa len vybavia ľahšie, a hlave rýchlejšie, bez ratolesti na rukách. Nebojte sa nechať svoje dieťa osamote. Vyškolený personál naň dohliada, no s individuálnym prístupom radšej nepočítajte. Pokiaľ majú opatrovateľky na starosť napríklad šesť detí rôzneho veku, je nemožné venovať každému z nich rovnakú pozornosť.
 
Čo pri ich výbere nepodceňujte?
1. Určite si zistite, aká je kapacita detského kútika a koľko opatrovateliek je tu k dispozícii. Po tejto informácii už sama dokážete zvážiť, či je v moci personálu ustriehnuť toľko detí.
2. Možno sa vám to nezdá podstatné, ale opak je pravdou. Reč je o vetraní. Všimnite si, či je v priestore kvalitné odvetrávanie. Inak si koledujete o nepríjemné nachladnutie vášho dieťaťa.  Niektorým detským kútikom zabezpečujú odvetrávanie len otváracie dvere. Vaše dieťa si tak z polhodinovej návštevy môže priniesť domov  i nepríjemný vírus.
3. Spýtajte sa kompetentných, akým spôsobom je riešené chodenie na toaletu. Podaktoré majú nočníky priamo vo svojich priestoroch a tie sa vynášajú až ku koncu otváracej doby. V dobrom a kvalitnom detskom kútiku je tento problém riešený samozrejme hygienickejším spôsobom.  Ideálne je, pokiaľ s deťmi chodí na WC napríklad recepčná  alebo sú prítomné opatrovateľky dve, aby jedna z nich mohla ostať s ostatnými deťmi vo vnútri.
4. Uistite sa, že dieťa po príchode zaevidujú. Informujte sa, ako je riešené vyzdvihnutie dieťaťa, aby sa nestalo, že z kútika odíde s niekým cudzím.
 
Zbavte sa výčitiek svedomia
Je zbytočné nechávať svoju ratolesť v detskom kútiku, pokiaľ máte celý čas tŕpnuť, či bude v poriadku. Miesto zbytočných obáv si radšej v kľude vybavte, čo potrebujete. Uvidíte, že bez pištiaceho krpca za chrbtom, vás to bude stáť menej námahy, času a nervového vypätia. Pre zbavenie sa negatívnych podozrení skúste rolu špiónky. Nenápadne sledujte, ako sa opatrovatelia starajú o iných zverencov, koľko času im venujú a aké aktivity pre ne vymýšľajú. Takéto pozorovanie vás odbremení od katastrofických vízií a vy si budete môcť nerušene užiť chvíľku osamote, ktorú si určite zaslúžite.