Pomóc: Moje dieťa začína randiť!
Prídete domov z práce a v kúpeľni sa zrazíte so svojou dcérou, ktorú však na prvý pohľad takmer nespoznáte. S údivom si ju premeriate od hlavy po päty a tušíte, že takto vystrojená sa s vami asi televízor pozerať nechystá. Na otázku, kam má namierené, otrávene prehodí: „Na rande predsa!“ A je to tu. Vaše dieťa začína randiť. Čo teraz?
Prečo vás to zaskočí? Je predsa samozrejmé, že deti nebudú voľné chvíle tráviť do konca života v izbe s hračkami. „Rodičov trápi predovšetkým neistota a strach. Oni vedia, aký je to pocit byť odmietnutý, nešťastne zaľúbený a smutný. Majú na pamäti svoje bolestné skúsenosti a tušia, že ani ich ratolesti podobné facky od života neminú,“ vysvetľujú psychológovia.
Dcéra či syn, obava je rovnaká
Vaše dieťa má známosť, intenzívne randí a pri pípajúcich sms-kách sa záhadne usmieva. Vám v hlave okamžite svietia výstražné kontrolky a v duchu hľadáte odpovede na otázky: Je to vážne? Prišlo už na sex? Drží sa všetkých mojich rád? Informovala som ho o všetkých nástrahách dostatočne? Podľa odborníkov sa rodičia teenagerov obávajú toho, aby ich dieťa:
-
nenaletelo niekomu, kto ich bude chcieť len využiť
-
dodržiavalo zásady bezpečného sexu
-
pod vplyvom zamilovanosti neopustilo školu, kamarátov, záujmy a samozrejme svojich blízkych
Zákazy sú zbytočné a nič nimi nevyriešite
Direktívnymi príkazmi typu: „Okamžite sa prezleč“, „Nikam nepôjdeš“, „Utri si ten rúž“, prípadne „Bež sa radšej učiť,“ nič nevyriešite. Svojho potomka si tým leda tak poštvete proti sebe. Byť v tejto oblasti súpermi, sa rozhodne nevypláca. Ak vás premkne túžba postaviť sa s varechou pred vchodové dvere, ovládajte sa. Taktiež sa prestaňte trápiť myšlienkami, či darované peniaze minie skutočne na taxík a nie alkohol. Aj psychológovia tvrdia: „Zakazovať svojim ratolestiam randiť, nemá význam. Je to skôr cesta do pekla. Pre dieťa sa stanete nepriateľom a ak ho bude niečo trápiť, viac za vami nepríde.“
Šesťdesiatnička Jana spomína, ako randenie svojich detí prežívala ona: „Mám dve dcéry a s oboma som to cítila rovnako. Mala som strach, aby, ľudovo povedané, nenarazili na záletníka, ktorý ich bude chcieť využiť len na to jedno. Pri synovi som sa bála predovšetkým o jeho bezpečnosť. Predsalen, vždy sme ho poúčali, aby slečny odprevádzal až domov. Na druhej strane to znamenalo, že potom ostával sám.“
Nastavte pravidlá
Čo môžete ako rodič urobiť je stanoviť isté podmienky, ktoré budú obe strany dodržiavať. Zaujímať by vás určite malo:
-
Kam ide? Potrebujete vedieť, kam má dieťa nasmerované. Ide do kina? Do reštaurácie? Na večierok? Bude to sólo akcia alebo sa stretávajú v početnejšej skupinke?
-
S kým ide? Ratolesť musí pochopiť, že vás zaujíma s kým ide von. Nie kvôli tomu, aby ste po nociach lustrovali celý rodokmeň nádejného ženícha (nevesty), no z čisto bezpečnostných dôvodov.
-
Kedy príde? Je to najdôležitejšie pravidlo. Vopred si stanovte čas a trvajte na tom, aby vám čo i len desaťminútové omeškanie bolo oznámené sms-kou.
-
Najskôr povinnosti, potom zábava. Škola, respektíve mimoškolské krúžky, sú prvoradé a randeniachtivý potomok ich nesmie kvôli novej „známosti“ zanedbávať.
Na týchto zásadách trvajte a dúfajte, že ich dcéra (syn) bude aj dodržiavať. „Tresty či sankcie sa v tomto smere míňajú účinku. Pokiaľ vás dieťa nerešpektuje, už s tým pravdepodobne nič nenarobíte. Je to smutné, ale na výchovu je v tomto veku už trošku neskoro,“ dodávajú odborníci.