Presunúť na hlavný obsah

Slovensko vyhralo nad Kanadou! Ako zápas hodnotia hokejisti?

Fitness

Slovenská hokejová reprezentácia na 76. majstrovstvách sveta v Helsinkách zvíťazila nad Kanadou 4:3 a postúpila do semifinále. Predtým slovenský tím na vrcholnom podujatí naposledy zvíťazil nad Kanaďanmi naposledy v máji 2002 vo švédskom Karlstade, keď hokejistov z krajiny javorového listu na MS zdolal vo štvrťfinále 3:2 a napokon získal zlaté medaily. Zverenci trénera Vladimíra Vůjtka začali výborne a skóre súboja otvoril v 6. min Tomáš Kopecký, Na 2:0 upravil o štyri minúty neskôr Miroslav Šatan, no Kanaďania v I. tretine skorigovali po skrumáži, do streleckej listiny sa zapísal Evander Kane. V druhej časti najprv v presilovke vyrovnal Skinner a v 38. min poslal Kanadu do vedenia Burrows. Na 3:3 v tretej časti vyrovnal Bartovič a postup zariadil v presilovke v 58. min Handzuš.

Andrej Sekera (obranca SR): "Kanaďania majú skvelé mužstvo a veľmi ťažko sa dnes proti nim hralo. Zachytal nám skvele brankár, útočníci pomáhali v obrane, čo sa vyplatilo. Celých 60 minút bolo veľmi ťažkých, inak sa však nedá hrať. Pri góle Michala Handzuša som videl, že sa mi otvoril priestor na streľbu. Mišo je jedným z najlepších hráčov na tečovanie pukov pred bránkou, tak som to len skúsil. Od začiatku turnaja sme verili, že máme šancu na úspech. Ak človek ide tvrdo za cieľom, potom sa výsledok dostaví."

Marek Hovorka (útočník SR): "Ak zdoláte Kanadu, pocity sú vždy len krásne a úžasné. Celý čas sme hrali svoju hru, dali dva rýchle góly. Vedeli sme, že Kanada sa bude tlačiť pred bránku, bude nepríjemná. Bolo dôležité, že sme ubránili v druhej tretine oslabenie o dvoch hráčov. Pred treťou tretinou síce Kanaďania viedli, ale vedeli sme, že ešte môžeme niečo s výsledkom urobiť. Hovorili sme si, že musíme stále hrať našu hru. Snažili sme sa o jednoduchý hokej, nastreľovali sme puky od červenej čiary, súper sa musel neustále vracať a zakladať protiútoky. My sme hrozili z rýchlych kontier."

Zdeno Chára (kapitán SR): "Po tvrdej práci prišli príjemné pocity. Vyhrali sme ako tím. Dnes si to užijeme a potom sa už budeme pripravovať na ďalšieho súpera. Zápas sa lámal v druhej tretine, keď sme sa ubránili oslabeniu troch proti piatim. Po týchto zápasoch ste veľmi vyčerpaný, ale víťazstvo hreje. Tento turnaj je veľmi náročný. Síl je síce už málo, ale hokej sa nehrá len rukami, ale aj srdcom."
Ján Laco (brankár SR): "Bolo to štvrťfinále majstrovstiev sveta a bolo to naozaj náročné. Kanada ukázala, že má skvelé mužstvo. Za stavu 2:0 nezložila zbrane, dokázala skóre otočiť. Najťažšia bola pre mňa asi druhá tretina, v ktorej bolo aj dosť vylúčených. Chalani však veľmi dobre bránili. Pre podobné chvíle športujeme a robíme hokej."

Branko Radivojevič (útočník SR): "V kabíne sme si pred treťou tretinou hovorili, že aj 2:3 s Kanadou je perfektný výsledok. Vedeli sme, že ešte jeden gól dáme. Išli sme naplno, oni urobili fauly a podarilo sa nám skórovať. Hráme ako jeden tím. Ideme od zápasu k zápasu a verím, že získame teraz aj medailu. Bude to však ešte ťažké. Chceli sme hrať aktívne a to sa nám darilo. Kanada už v minulosti otočila veľa zápasov a ani dnešok nebol výnimkou. My sme sa držali svojej hry, vracali sa všetci piati do zóny, hrali v rýchlosti. Po tomto víťazstve sme získali novú energiu. Je super, že ešte nie je koniec šampionátu. Som rád, že aj napriek predšampionátovým hlasom sa tento tím zomkol a ukázal svoju silu."

Martin Štrbák, bývalý slovenský reprezentant a držiteľ kompletnej zbierky medailí z MS 2000 - 20003: "Naši hráči podali v zápase s Kanadou heroický výkon. Také senzačné víťazstvo od nich málokto čakal. Je to neuveriteľný úspech! Budem úprimný, nemám k tomu ani slov. Neviem to slovami vyjadriť. Taký som dojatý. Aj po druhej tretine, v ktorej sme sa dostali pod obrovský tlak Kanady, som veril, že v tretej tretine môžeme dať ešte gól. Veril som, že nám vyjde nejaký pekný a rýchly protiútok, lebo Kanaďania sa veľmi tlačili pred našu bránku. Druhú tretinu sme tlaku Kanady odolali iba vďaka obrovskej bojovnosti, nasadeniu a obetavosti. Chalani dokázali hrať ako jeden tím. Prejavili sa ako jednoliaty celok. Samozrejme, veľmi nám pomohol aj kapitán Kanady Getzlaf, ktorý tak nezmyselne fauloval Mikúša a dal nám šancu hrať päťminútovú presilovku. Bolo veľmi dobre, že záver zápasu sme hrali v presile. Toto mužstvo môže v Helsinkách dosiahnuť opäť veľký výsledok. Má na to, aby sa dostalo veľmi ďaleko. Som rád, sme opäť v hre o medaily. Je to fantázia, čo títo chalani dokázali!"

Dárius Rusnák, bývalý československý reprezentant a majster sveta z roku 1985: "Postup nášho mužstva do semifinále MS je obrovská senzácia! Je to veľmi milé prekvapenie, ktoré nikto z nás nečakal. Aj v súboji s Kanadou sa ukázalo, že tréner Vůjtek veľmi rozumne oživil mužstvo, keď do neho odvážne a rozumne zaradil niekoľko mladých hráčov. Ukázalo sa, že minulý rok v Bratislave sme mali už prestarnuté mužstvo. Boli v ňom hráči, ktorí už nestíhali držať krok so súpermi. Teraz sa to podarilo skĺbiť podľa mňa ideálne a optimálne. Skúsených hráčov, ako sú Chára, Šatan, Handzuš, Kopecký, Radivojevič, veľmi dobre doplnili mladí chlapci. Výborne hral mladý Tatár, ktorý patril v zápase s Kanadou k najlepším hráčom na klzisku. Stretnutie som sledoval s priateľmi v jednom bratislavskom podniku a bol to pre mňa fantastický zážitok. Vynikajúca atmosféra tam panovala. Nikdy som niečo podobné nezažil, lebo v časoch MS som väčšinou hral. Teraz som si to vychutnal. Aj počas druhej tretiny som tvrdil, že ak vydržíme desať minút, tak neprehráme. Veľmi vhod nám prišiel stupídny faul Getzlafa, ktorý si taký skúsený hráč mohol odpustiť. Teraz som zvedavý, čo bude s Mikúšom, lebo tento šampionát ho zastihol vo výbornej forme. Som šťastný, že Slováci sú opäť v semifinále svetového šampionátu. Je to obrovský úspech, ktorý doceníme až s odstupom času."

Ľubomír Sekeráš, bývalý slovenský reprezentant a vicemajster sveta z MS 2001: "To je senzácia, čo sa nám teraz podarilo! Je to vec, ktorú slovami ani neviem opísať. Fakt. Taký úspech na tomto svetovom šampionáte nečakal ani najväčší optimista. Chalani víťazstvom nad Kanadou urobili poriadnu dieru do sveta. Bol som nesmierne šťastný, že sa to chlapcom podarilo, hoci tá druhá tretina bola z našej strany všelijaká, len nie vydarená. Všetci hrali obetavo, so srdcom a bojovne. Naozaj fungovali na ľade podľa známeho hesla: ´jeden za všetkých, všetci za jedného.´ Dokázali sa zastúpiť, útočníci sa vracali do obranného pásma, húževnato bránili náš priestor pred brankárom. Boli to nervy, najmä druhá tretina, ale vyšlo nám to! Veľmi nám pomohol nezmyselný faul Getzlafa, ktorý nám uľahčil možnosť dať ďalší gól. Možno sa už v duchu pripravovali na predĺženie, no my sme im to nedopriali! Je to nádhera, kam sa toto mužstvo na MS v Helsinkách dostalo. Podľa mňa sme na tomto šampionáte ešte nepovedali posledné slovo. Je to výborná partia, ktorá má pred sebou ešte jeden veľký cieľ. Kto takýmto štýlom prejde cez sebavedomú Kanadu, ten si môže dávať aj tie najvyššie ciele. Chlapci majú na to, aby sa z Fínska vrátili s veľkým úspechom."

No a čo na výkon našich hovoria svetové médiá?

The Canadian Press (Kan.): "Katastrofa prišla už vo štvrťfinále. Zaskočená Kanada ide predčasne domov tretí raz za sebou."

IIHF.com (Švaj.): "Slováci postupujú vďaka gólu Michala Handzuša za stavu 3:3 počas vylúčenia Ryana Getzlafa za necitlivý zákrok na koleno Juraja Mikúša. Kanaďanov predtým naposledy prekonali na majstrovstvách sveta 2002, na ktorých napokon získali svoje prvé a zatiaľ aj jediné zlato."

Gazeta (Rus.): "Slováci senzačne zdolali jedného z favoritov turnaja."

ORF (Rak.): "Slovensko vyšmarilo Kanadu."