Presunúť na hlavný obsah

Chcete krásne zuby? Nešetrite!

Zdravie a relax

V Amerike patrí stomatológia k najfrekventovanejším študijným odborom. Krásne biele zuby sú tu akousi nepísanou nutnosťou a tak pravidelné návštevy dentistov nepodstupujú len spoločensky významní ľudia. Dôležitosť estetického úsmevu si čoraz viac uvedomujeme i v našich končinách, hoci nejde o lacnú záležitosť. V tomto prípade však neplatí: „Kto šetrí, má za tri.“

 

Na úvod trochu hrozivej štatistiky. Slováci patria k národu s najväčším počtom zubných kazov u detí a veľká časť populácie nad tridsaťpäť rokov nemá až polovicu vlastných zubov. Genetika je v tom tentokrát nevinne. Zuby sa predsa pretlačia do úst zdravé a za každý jeden pokazený si môže človek sám. Ak sa problémy s chrupom nakopia, pripravte svoju peňaženku na poriadne mastný výdavok.
 
Najdôležitejšia je prevencia
 
Nečudo, že pri výslednej cifre za poskytnuté služby upadáte do mdlôb, pokiaľ idete na prehliadku raz za 5 rokov. „Pravidelné návštevy vás uchránia od nákladných procedúr spojených so závažným problémom,“ potvrdzuje stomatologička. Na dôkladnej prevencii sa rozhodne neoplatí šetriť. Na preventívnu prehliadku by mali dospelí chodiť raz ročne, deti a mladiství do 18 rokov dva krát za rok. Je zdarma a hradí ju zdravotná poisťovňa.
 
Nenechajte sa ovplyvniť reklamou
 
Podľa odborníkov je celkom zbytočné utrácať horibilné sumy za predražené zubné pasty. Sledovať by ste mali predovšetkým obsah fluoridu, ktorý zamedzuje tvorbe zubného kameňa. Ten sa má v zubných pastách pre dospelých pohybovať v rozmedzí 1000-1500 ppm. Takéto množstvo nájdete aj v pastách z kategórie tých lacnejších.
 
Ušetriť sa dá i na bielení zubov. Veď kto z nás by nechcel oslnivý hollywoodsky úsmev? „V dnešnej dobe je na trhu niekoľko kvalitných prípravkov pre domáce bielenie, ktoré netreba hneď zavrhovať. Boli by ste prekvapení, akú dobrú prácu vedia odviesť,“ tvrdia odborníci. Reč je o bieliacich páskach, pastách, púdroch či géloch. Ide o neporovnateľne lacnejší variant než bielenie absolvované v zubárskom kresle.
 
Ušetriť sa dá i na plombách
 
Vo väčšine ordinácií si môžete vybrať materiál, ktorým vám špecialista zub v prípade potreby vyplní. Napriek tomu, že biely variant je estetickejší, niektorí stomatológovia majú na vec iný názor. Bielu plombu odporúčajú použiť na predné zuby, ktoré odhalia všetko. V zadných miestach sú podľa nich biele plomby zbytočné. S týmto názorom sa nemusíte stotožňovať, no faktom je, že je to jeden zo spôsobov, ako výdavky u zubára eliminovať.
 
Čo nám radia stomatológovia?
  • Ak si neviete žiť bez sladkostí, radšej ich zjedzte viacero naraz ako postupne. Príjem sladkých dobrôt v pravidelných intervaloch poškodzuje zuby o čosi viac
  • Zvykli ste si umyť chrup bezprostredne po jedle? Chyba. Mali by ste počkať aspoň 15 minút
  • Zdravým zubom pomáha pohár mlieka, prípadne iný tekutý mliečny výrobok denne
  • Vášmu chrupu pomôže nielen surová zelenina a ovocie, ale i orechy
  • Pozor na citróny, sódu bikarbónu a soľ. Majú síce bieliace účinky, no poškodzujú zubnú sklovinu. Preto vám ich žiadny zubár neodporučí