Presunúť na hlavný obsah

Problém s pleťou? Poradíme vám!

Poradňa krásy

FEMINITY vám ponúka novú poradňu! Ak máte akýkoľvek problém, ktorý sa týka vašej kože - neváhajte a konzultujte ho s dermatologičkou. Na vaše otázky bude odpovedať MUDr. Michaela Blaško, PhD. Dnes sa dozviete, čo s pigmentovými škvrnami, lišajmi a infekciami. Ak máte aj vy problém, pošlite otázku pomocou formuláru.

 

OTÁZKA: Dobrý deň, mám 35 rokov. Už druhý rok počas leta sa mi na tvári resp. na čele vytvorila pigmentová škvrna, oproti minulému roku je väčšia. V zime mi to zmizlo a teraz sa to znova vrátilo. Čo by som mala používať? Ďakujem.
 
Dobrý deň, Zuzana, pigmentové škvrny a ich vznik súvisí s UV žiarením, kombináciou hormonálnych vplyvov a UV žiarenia. Niekedy vznikajú po prebehnutých zápaloch, po použití parfému a vystaveniu miesta UV žiareniu a podobne.
Je bežným javom, že pigmentová škvrna sa v pravidelných intervaloch mení- zvýrazňuje sa počas slnečných dní a bledne počas úbytku intenzity slnečných lúčov.
Najlepšia je prevencia pred vznikom pigmentovej škvrny- používanie krémov s vysokým UV faktorom denne- človek sa opáli v práci, v aute- UV žiarenie prechádza sklom, či pri rôznych krátkych a banálnych aktivitách, akou je napr. vynášaní smetí.
Rovnako treba mať na zreteli, že aj v zimnom období, najmä pri pobyte na horách je intenzita slnečných lúčov vysoká, preto treba používať krémy s vysokým UV faktorom 50+ aj v zime.
Tieto krémy fungujú tak, že obsahujú UV filtre, ktoré majú chemický alebo fyzikány pôvod. Chemické filtre rozložia UV žiarenie v koži, fyzikálne filtre fungujú ako zrkadlo, t.j. UV lúče do kože ani nepreniknú, pretože sa od nej odrazia.
Čo sa týka prípadného odstránenia pigmentovej škvrny, je možné použiť prístrojové metódy, ako napr. IPL- intenzívne pulzné svetlo alebo lasery, event. chemické metódy- peelingy. Uvedené procedúry je potrebné absolvovať v období jeseň-zima-skorá jar.
Riešenie je dočasné, s príchodom slnečných lúčov sa pigmentová škrvna môže znovu objaviť.
 
OTÁZKA: Dobrý deň, pred 4 mesiacmi ma začal trápiť dosť závažný problém, pričom som ho nevyriešila doteraz. Na tvári sa mi začali vytvárať zvláštne škvrnky- najprv to vyzerá ako obyčajná vyrážka, avšak po pár hodinách je z toho akoby škvrnka ktorá každým dňom tmavne až do červena, až po nej ostáva akoby dierka, ktorá je tvrdá ako chrasta. Najprv sa mi vytvorili 4 naraz na líci, potom aj na brade. Bola som u kožnej lekárky, ktorá usúdila, že je to impetigo a nasadila mi penicilín. Počas liečby sa zdalo, že je to v poriadku ale keď som antibiotiká dobrala, začalo to odznova a šírilo sa to ďalej- stále len na tvári. Preto som bola u lekárky znova a dala mi opäť len penicilín a krém Fucicort. Hygienu dodržiavam dokonca až prehnane, všetko dezinfikujem aby sa infekcia nevrátila a nič nepomáha. Zistili mi v hrdle aj stafylokoka, pričom mi nasadili antibiotiká Doxybene. Počas liečby sa to opäť ukľudnilo, ale potom sa to vrátilo. Nie je náhodou možné, že by to nebolo impetigo ? Śkvnky totiž vôbec nehnisajú.. prípadne ako ďalej zabrániť šíreniu ? Čo na to pomáha ? Brala som už 3 druhy antibiotík a  fakt neviem, čo ďalej. Vopred ďakujem za odpoveď.
 
Podľa opisu, ktorý ste podali, predpokladám, že by naozaj mohlo ísť o impetigo contagiosa. Ide o povrchovú baktériovú infekciu kože, ktorú môžu vyvolať staflokoky alebo streptokoky. Je to mimoriadne infekčná choroba. Často sa vyskytuje u detí,ale aj dospelých, môže sa vyskytovať aj v malých epidémiách v škôlkach alebo v rodinách. Vzniku a šíreniu ochorenia môže byť vyššia teplota a vlhkosť vzduchu, porušená bariérová funkcia kože /napr. atopická dermatitída/, drobné poranenie kože a pod.
Zdrojom infekcie môže byť aj bezpríznakový nosič týchto baktérií /zlatých stafylokokov/ na sliznici nosa, mandlí, v podpazuší...Infekcia sa prenáča priamym kontaktom s chorou osobou alebo nepriamo prostredníctvom šatstva, uterákov...
Liečba je antibiotická, najlepšie sú penicilínové antibiotiká, treba pátrať po zdroji infekcie a tento odstrániť, inak sa ochorenie bude neustále opakovať.
Navštívte kožnú lekárku, nech odoberie stery z nosa, hrdla, kože, infikovaného ložiska, z krvi treba vyšetriť zápalové parametre /sedimentáciu, leukocyty, CRP a ASLO/.
 
OTÁZKA: Dobrý deň. Na tvári mám dosť veľkú bielu lišaj ako keby sa mi strácal pigment. Už som sa aj opaľovala a ten fľak mi neopálilo. Prosím  Vás  poraďte mi čo si mám na to natrieť alebo ako to vyliečiť. Ďakujem.
 
Pravdepodobne ide o lokalizovanú stratu pigmentu- napríklad po prebehnutom zápale, ekzéme, v dôsledku toxického pôsobenia niektorých chemikálií, liekov a podobne, odborne sa nazýva leukoderma.
Ochorenie môže súvisieť aj s pracovným zaradením, napr. v chemickom priemysle-gumárenský priemysel.
Z liekov môžu prechodný úbytok pigmentu vyvolať lieky proti malárii alebo retinoidy /syntetické deriváty vit.A, používajú sa napr. pri liečbe akné alebo psoriázy/.
Je potrebné, aby ste navštívili kožnú lekárku, ktorá sa vyjadrí k tomu, o aké ochorenie by mohlo ísť.
 

MUDr. Michaela Blaško, PhD.

V odbore dermatovenerológia pracuje od roku 2004, kedy nastúpila na Dermatovenerologickú kliniku Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Počas prvých 4 rokov sa venovala predovšetkým lekárskej mykológii, z ktorej získala doktorát po obhájení dizertačnej práce v roku 2009. V roku 2008 absolvovala špecializačnú skúšku - EU atestáciu v odbore Dermatovenerológia. Okrem všeobecnej dermatológie sa venuje aj estetickej medicíne. Zároveň je ambasadorkou značky Dove na Slovensku.