Presunúť na hlavný obsah

Horúčavy na cestách: Na čo si dať pozor

Zdravie a relax

Vysoké teploty, ktoré momentálne zažívame na Slovensku, ale i v okolitých krajinách, nie sú len nepríjemné, ale môžu byť aj nebezpečné. Mnoho nástrah na nás vďaka extrémnym teplotám čaká aj v autách. Na čo si dávať pozor?

 

„Teploty, ktoré aktuálne máme, sú zaťažkávacou skúškou nielen pre náš organizmus vonku na slnku, ale aj v autách. Teplota vnútorného priestoru automobilu zaparkovaného priamo na slnku môže dosiahnuť aj viac ako 60°C, pričom teplota palubnej dosky sa môže vyšplhať pokojne až na 80°C. V takomto prípade sú vo výhode tí, ktorých automobily disponujú nezávislou ventiláciou,“ hovorí Marián Ürge, konateľ asistenčnej služby JEFTA Service24.

 

Pred nástrahami slnka sa môžeme chrániť viacerými spôsobmi, pričom tým najjednoduchším je používanie slnečnej clony. „Slnečná clona z kartónu dokáže znížiť teplotu interiéru o 25 stupňov. Ešte efektívnejšie sú strieborné fóliové clony, ktoré sa umiestnia na čelné sklo zvonka, a tak odrážajú slnečné žiarenie, vďaka čomu sa v interiéri vozidla nekumuluje toľko tepla. Veľmi malý vplyv na zníženie teploty v interiéri majú determálne sklá,“ vysvetľuje.

 

Klimatizácia je samozrejme jedným z najlepších prostriedkov proti neznesiteľnej horúčave. Na to, aby mohla fungovať účinnejšie a rýchlejšie zabezpečiť prísun chladnejšieho vzduchu do interiéru, je treba tiež použiť slnečnú clonu. „Nezabudnite však, že rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by nemalo byť viac ako 5 stupňov,“ radí odborník. Či už v aute klimatizáciu máte alebo nie, dobre ho pred jazdou vyvetrajte. Aby sa klimatizácia príliš "nenamáhala" a zbytočne nezvyšovala spotrebu paliva, pustite ju na pár minút najskôr na vnútorný obeh.

 

Parkovanie v tieni sa nie vždy podarí, no ak sa dá, vyhľadajte ho najmä ak máte v aute detské sedačky. Tie sa dokážu na priamom slnku rozohriať až na 70° C. Ak tieň nenájdete, prehoďte cez sedačku svetlú šatku alebo bavlnenú plienku, aby nebola vystavená priamym slnečným lúčom.

 

Zvládať horúčavy za volantom môžete aj vďaka vhodnému oblečeniu. „Pokiaľ je to možné, oblečte si pred jazdou pri vysokých teplotách pohodlné bavlnené oblečenie a nezabudnite na pitný režim. V takejto horúčave by ste mali denne vypiť 3 až 4 litre tekutín. Váš nápoj by mal obsahovať najmä vodu, sodík, vápnik, draslík, magnézium a iné minerálne látky, ktoré organizmus potením stráca. Vhodné nápoje dopĺňa v prestávkach medzi jazdením pri vysokých stratách tekutín aj adekvátna strava, najmä zeleninové a ovocné šaláty obsahujúce dostatok tekutín, prípadne zeleninové či iné vývary,“ dodáva Marián Ürge.