Presunúť na hlavný obsah

Trápia vás problémy s kožou?

Poradňa krásy

FEMINITY vám ponúka dermatologickú poradňu! Ak máte akýkoľvek problém, ktorý sa týka vašej kože - neváhajte a konzultujte ho s dermatologičkou. Na vaše otázky odpovedá MUDr. Michaela Blaško, PhD. Ak máte aj vy problém, pošlite otázku pomocou formuláru.

 

OTÁZKA: Dobrý deň - na dlaniach, vnútorných lakťoch a na krku sa mi pravidelne v cca týždňových intervaloch vyhadzuje ekzém, ktorý nepríjemne svrbí. Fliačiky pripomínajú červené mapy a v prípade, že ich ignorujem začnú svrbieť a mierne napuchnú.... Ak použijem - kalciovú masť, Locoid alebo Hydrocortison tak sa prejavy zmiernia a postupne zmiznú... aby sa za týždeň opäť vrátili ... ako sa ich mám zbaviť natrvalo ? 
 
Dobrý deň, ak ide o ekzém, naša medicína nemá v súčasnej dobe možnosti na jeho úplné vyliečenie.
Podľa Vášho opisu by mohlo ísť aj o atopickú dermatitídu- ochorenie, kedy v koži chýbajú tuky, ceramidy. Je suchá a zapaľuje sa. Príčina je genetická + pôsobenie vonkajších faktorov. Ochorenie sa nedá vyliečiť.
Žijeme v dobe, kedy si prostredie systematicky ničíme a znečisťujeme. Chorých ľudí bude pribúdať.
Podieľať sa na predĺžených intervaloch bez zhoršenia by ste sa mali  predovšetkým vy sama. Vy najlepšie viete, čo robíte, s čím prichádzate do kontaktu, v akom prostredí žijete a pracujete, či prežívate stres alebo nie. Absolvovať môžete alergologické vyšetrenie- epikutánne testy, rutínna séria, ktorá obsahuje najčastejšie alergény prostredia /ak to indikuje kožný lekár/. V čase zhoršenia pomáhajú kortikoidné krémy, na udržiavanie je vhodný napr. Protopic ung. Najdôležitejšie je dôkladné premasťovanie kože krémami na suchú kožu.
 
---
 
OTÁZKA: Zdravím, na tvári okolo nosa a úst sa mi urobili suché červené fľaky, ktoré strašne svrbia a pokožka sa mi lúpe. Neviem, čo si na to môžem dať,  aby som tú pokožku skľudnila a nesvrbelo to.  Zdá sa mi, že sa to zhoršuje a  je to stále väčšie. Ďakujem za radu.
 
Dobrý deň, pravdepodobne ide o seboroickú dermatitídu- zápal mazových žliaz, ktoré sa vyskytujú vo zvýšenom množstve presne v lokalitách , ktoré opisujete. Skúste si aplikovať krém Imazol Plus 2xdenne na postihnuté oblasti. Ak sa stav nezlepší ani o 14 dní, navštívte kožného lekára.
 
---
 
OTÁZKA: Dobrý deň, po chemickom peelingu sa mi na tvári objavili bledé fľaky, viete mi prosím niečo poradiť?
 
Dobrý deň, pravdepodobne ide o dočasné vyblednutie kože, tzv. Leukoderma, ktorá sa môže objaviť po prebehnutom zápale, užívaní niektorých liekov, či lokálnom pôsobení rôznych kozmetických prípravkov.
Ak už máte pleť inak zahojenú, skôste pomalé, opatrné opaľovanie s použitím vysokého ochranného faktora 50+.
 
---
 
OTÁZKA: Dobrý deň, prosím vás  vedeli by ste mi poradiť? Jedná sa o to, že mám veľmi citlivú pokožku, keď som v kľude mám mierne začervenané líca a stačí vyjsť na slnko a som spieknutý ako paradajka. Celkovo by som chcel zredukovať ten červenší pigment z líc. Dalo by sa to? Ďakujem
 
Dobrý deň, pleť so sklonom k začervenaniu by ste nemali vystavovať UV žiareniu. Stav by sa mohol ešte zhoršiť. Používajte krémy s vysokým UV faktorom aj pri prechádzach po ulici. Redukcia začervenania je možná- použitím špeciálnych prístrojov, ako je IPL alebo laser. Treba absolvovať kúru v počte cca 5 sedení v zimnom období na špecializovanom laserovom pracovisku.
 

MUDr. Michaela Blaško, PhD.

V odbore dermatovenerológia pracuje od roku 2004, kedy nastúpila na Dermatovenerologickú kliniku Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Počas prvých 4 rokov sa venovala predovšetkým lekárskej mykológii, z ktorej získala doktorát po obhájení dizertačnej práce v roku 2009. V roku 2008 absolvovala špecializačnú skúšku - EU atestáciu v odbore Dermatovenerológia. Okrem všeobecnej dermatológie sa venuje aj estetickej medicíne. Zároveň je ambasadorkou značky Dove na Slovensku.

 

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus