Presunúť na hlavný obsah

Záhady menštruácie

Zdravie a relax

Kŕče v bruchu, nervozita, ale i neovládnuteľná pažravosť. Raz za mesiac sa nám telo dokonale vymyká spod kontroly. Vaša kamarátka prežíva totožné stavy. Zvláštne. Opäť „to“ dostanete v rovnaký deň. Náhoda či dlhodobo reálny stav?

 

Existuje synchronizovaná menštruácia?
 
Odpoveď na túto otázku nie je celkom jednoznačná. Ak sa vám stalo, že ste „to“ s kolegyňou dostali v ten istý deň, podľa odborníkov je synchronizácia dlhšiu dobu ako tri mesiace nemožná. „Každý cyklus má inú dĺžku a málokedy je dokonale pravidelný. Navyše, mnoho žien užíva hormonálnu antikoncepciu, čím si cyklus nastavuje umelo.“ Na danú tému boli zamerané i mnohé štúdie, pričom tá zatiaľ najrozsiahlejšia prebehla v roku 2006. Jej závery nezahŕňali žiadne relevantné dôkazy o tom, že synchronizácia menštruačného cyklu je u žien bežná.
 
Prečo dostávam najväčšiu chuť na sex počas menštruácie?
 
Vagína sa počas menzesu väčšmi prekrvuje, a teda je citlivejšia. Vďaka rozbúreným hormónom sa navyše ľahšie vzrušíte. Pri milovaní úzkostlivo dbajte na hygienu. Obaja by ste sa tesne pred sexom mali umyť, pretože pošvu v týchto dňoch ľahšie postihne infekcia. Vedeli ste o tom, že orgazmus dokáže zmierniť menštruačné kŕče?
 
Prečo ma na začiatku krvácania trápi hnačka?
 
Rovnaké hormóny, ktoré spôsobujú sťahy maternice a vypudzujú z nej výstelku, vedia narobiť šarapatu aj v črevách. Pomôže vám čaj z ostružinového lístia alebo tabletky proti bolesti a zápalom, ktoré však užívajte s mierou. Pokiaľ sa liekmi budete ládovať hlava nehlava (nebodaj v kombinácii s alkoholom), hrozí vám poškodenie žalúdočnej sliznice.
 
Prečo zo mňa na konci menštruácie tečie tmavá krv?
 
Tmavšia farba nemusí automaticky znamenať niečo zlé. Krv zrejme istý čas prebývala v záhyboch vagíny alebo krčka maternice a pod vplyvom kyslíka zmenila farbu.
 
Čo môžem na sebe pozorovať počas menštruácie a pred ňou?
 
Symptómov je požehnane a u každej z nás sú veľmi individuálne. Väčšina žien si však sťažuje na:
 
* bledosť v tvári - príčinou môže byť únava, bolesti v podbrušku, zvýšená nervozita
* zhoršenie akné - dôvodom sú hormóny a ich nekompatibilita, no tiež stres, zlá strava
a zmeny nálady
* bolesti v podbrušku
* citlivosť pŕs
* pocit nafúknutého brucha - telo pred menštruáciou zadržiava väčšie množstvo tekutín v tkanivách ako obvykle. Ničím ojedinelým nie je ani prechodný prírastok na váhe. V tom prípade sa odporúča obmedziť slané potraviny.