Presunúť na hlavný obsah

Účinná redukčná diéta!

Zdravie a relax

S paradajkami sa spája búrlivá minulosť. Rovnako ako zemiaky sa do našich končín dostali vďaka Američanom. Ihneď po ich „objavení“ nastala dilema, či ich priradiť k ovociu alebo zelenine. Záhada bola rozlúštená až na konci 19. storočia.

 

Všetky dohady a spory ukončil súd v roku 1893. Za dovoz ovocia sa totiž v tom čase neodvádzala daň. Vyššia moc ju teda nakoniec zaradila medzi zeleninu a tam patrí až dodnes. Okrem toho, že ide o veľmi chutnú potravinu, za zmienku rozhodne stoja i jej zdravotné účinky.
 
Milujú ju všetky kuchyne sveta
 
Zvýšený záujem o zdravé stravovanie sa našťastie aj u nás teší stále väčšej popularite.  Pritom sa nemusíte obmedziť len na grécku či taliansku kuchyňu, ktorá sa bez kvalitných paradajok nezaobíde. Šťavnaté červené plody sú obľúbenou prímesou i klasických slovenských jedál. Už ste vari zabudli ako skvele chutí domáca paradajková omáčka, prípadne guláš?  
 
Bohatstvo vitamínov a minerálov
 
Paradajka obsahuje vitamín C a E, provitamín A, no tiež vitamíny skupiny B. Z minerálnych či stopových látok je v nej zastúpený hlavne draslík a železo. Paradajky sú bohaté na vlákninu a pre vysoký obsah karoténu a vitamínu C, patria k vôbec najzdravšej zelenine. Napokon, už 100 g vyzretých paradajok zásobuje telo dospelého človeka štvrtinou dennej potreby vitamínu C.
 
Účinná redukčná diéta
 
Práve červených paradajok si smiete dopriať ľubovoľné množstvo bez toho, aby sa ručička váhy pohla smerom nahor. Sto gramov plodov má len 20 kalórií, takže pri redukčnej diéte sú priam skvelou alternatívou. Ich balastné zložky podporujú aktivitu tráviaceho ústrojenstva a urýchľujú prácu čriev. Okrem toho, že pomáhajú znižovať krvný tlak, dodávajú telu i beta-karotén. Chróm zas navodzuje dlhodobý pocit nasýtenia a ušetrí vás náporu vlčieho hladu. Čerstvá šťava z paradajok má čistiaci a posilňujúci účinok.
 
Lykopén proti rakovine
 
Niektoré výskumy dokazujú, že paradajky sú právom zaradené medzi protirakovinové potravinami.  Môže za to práve lykopén, červené farbivo obsiahnuté v zelenine a niektorých druhoch ovocia, ktoré potláča v bunkách tzv voľné radikály (tie spôsobujú starnutie buniek). Práve týmto spôsobom majú schopnosť znižovať riziko tvorby rakovinotvorných zárodkov.
 
Lykopén patrí do skupiny karotenoidov a je najsilnejším a najúčinnejším známym antioxidantom. Zmienky o ňom sa objavili v literatúre pred necelými desiatimi rokmi po preukázaní, že lykopén používaný ako potravinový doplnok, môže organizmus chrániť pred rakovinou pľúc, kože, prostaty, tráviaceho traktu a prsníka.
 
Vôbec najnižší výskyt zhubných nádorov so sklonom k ​​šíreniu bol zaznamenaný v krajinách Stredomoria, najmä v Grécku a Taliansku, kde v strave dominujú práve paradajky. V krajinách, kde sa rajčiaky konzumujú menej, je riziko rakoviny neporovnateľne vyššie.
 
To stále nie je všetko
 
Paradajka podporuje krvotvorbu, prospieva pokožke, vlasom i nechtom. Dokáže posilniť bunkovú štruktúru a prispieva k zvýšeniu imunity. Známe sú dokonca jej antibakteriálne účinky.
 
Surová i varená
 
Aj paradajky je najlepšie konzumovať v surovom stave. Podávajte ich s olivovým olejom, bazalkou a morskou soľou, ktoré zvyšujú liečivú silu. Nezabúdajte však na to, že dôležitý lykopén z nich dostanete pri varení. Z tohto dôvodu prípravu zvoľte pol na pol.
 
A na záver jeden tip: ak máte záhradu, skúste si v okolí obľúbenej lavičky vysadiť stromček alebo kríky paradajok. Nebude vás obťažovať žiadny hmyz.