Presunúť na hlavný obsah

Vianoce: Diagnóza blázon, máte ju aj vy?

Zdravie a relax

Vianoce sú považované za „najkrajšie sviatky v roku“. Realita však odráža nervóznych ľudí, stres, paniku a trápenie rodičov, ktorí si nemôžu dovoliť v úlohe „Ježiška“ kúpiť svojim deťom vysnívané darčeky. Naozaj je toto obdobie pre nás tým najkrajším? FEMINITY vám prezradí, ako sa menia naše vlastnosti v tomto predvianočnom období a verte, že od bláznovstva to nemá ďaleko!

 

Čím drahší darček, tým viac poteší

Toto nie je výrok, ktorý by mal byť pravdivý, ale ten, ktorý si mnohí z nás myslia. Naše jednoduché a lenivé zmýšľanie nás vedie počas Vianoc ku tomu, aby sme minuli všetky naše finančné rezervy na darčeky, ktoré uspokoja ostatných. Zabúdame však na kreativitu. Kupujeme darčeky, ktoré majú síce hodnotu peňazí, ktoré sme do nich zainvestovali, ale nie pre toho, komu ich venujeme. Skúste sa vcítiť do toho druhého a skutočne poznať, čo ho má rád. Tie najlepšie, najhodnotnejšie a najvýstižnejšie darčeky v skutočnosti veľa nestoja. Práve nedostatok peňazí alebo jeho menší obnos vedie ľudí k vyššej miere tvorivosti a originality.
 

„Najvďačnejšia“ obeť na výlev emócií je predavačka

Podľa mnohých odborníkov, december je znamením hormonálnych zmien a výkyvov. Aj ľudia, ktorí sú absolútne duševne zdraví sa v tomto období odkláňajú od svojich povahových čŕt a podliehajú stresu a panike. Dlhé kolóny na cestách, preplnená pešia zóna a najväčšie epicentrum stresu sú nákupné centrá. Jedny kupujú vo veľkom všetko to, čo chcú, iní si to dovoliť nemôžu a pohľad na zazobancov ich poriadne vyprovokuje k závisti, nepríjemnostiam alebo sklamaní samých zo seba. Všade sa dlho čaká, každý do každého naráža a najľahšia cesta, ako sa vyventilovať je predavačka. Tej môžete samozrejme vynadať a ona sa bohužiaľ musí na vás usmievať. V čase Vianoc obzvlášť platí „Náš zákazník, náš pán“.
 

Prehnané stravovacie návyky – čím viac, tým lepšie. Čím sladšie, tým chutnejšie.

Jeden z najvplyvnejších profesorov a doktorov Dr. Robert Lustig z Kalifornskej Univerzity v San Franciscu tvrdí, že keď nemáme v sebe pocit šťastia a naopak sme v strese, najjednoduchší spôsob, ako nájsť potešenie je práve jedlo. Čím viac budeme jesť, tým viac sa budeme cítiť uspokojení, avšak toto nie je skutočná cesta šťastia. Hladina dopamínu – teda hormónu, ktorý nám v mozgu napovedá, že to, čo v daný moment robíme, je správne a mali by sme preto jesť ešte viac. 
 
Tak to aj funguje, ľudia počas sviatkov nemajú mieru a doslova sa prejedajú. Hneď na prelome nového roka si začnú sťažovať a vážiť sa, koľko kilogramov navyše pribrali. Mať pevnú vôľu a dokázať odolať toľkým maškrtám je obdivuhodné a nie každý to dokáže. Preto je oveľa lepšie nájsť mieru v pečení a nepreháňať to.
 
Aj napriek tomu, že to vyznie ako klišé, je dokázané, že skutočné šťastie nie je spojené ani s peniazmi, ani s jedlom. Podľa Lustiga, šťastie ako pocit sa rodí v ľuďoch vtedy, keď sú v spoločnosti ľudí, ktorých majú radi a s ktorými sa cítia príjemne s tým, čo majú. Má to na svedomí hormón serotonín, ktorý vytvára dobrú náladu, optimistické myslenie a psychické nasýtenie pozitivizmom.