Presunúť na hlavný obsah

Škodí cukrovkárom mäso?

Zdravie a relax

Cukrovka kráča ruka v ruke aj so stravovaním. Prejedanie a nedostatok pohybu vedie k priberaniu, čo riziko vzniku cukrovky zvyšuje. Našťastie, zmenou stravovacích návykov sa dá táto hrozba podstatne eliminovať.

 

Hladinu cukru v krvi udržíte pod kontrolou konzumáciou potravín, ktoré sa trávia pomalšie. To znamená: celozrnný chlieb miesto bieleho, radšej strukoviny, než biele zemiaky a ryža, veľa ovocia i zeleniny. To je kľúč k riešeniu mnohých zdravotných problémov. No ako je to s mäsom? 
 

Mäso verzus cukrovka

 
Počas americkej štúdie, uskutočnenej na Univerzite v Georgetowne, vedci podávali siedmim ľuďom s cukrovkou druhého typu nízkotučnú vegánsku stravu s vysokým obsahom vlákniny. Okrem toho pozostávala z nerafinovaných obilnín, strukovín, zeleniny, ovocia, a to po dobu troch mesiacov. Štyria ďalší dobrovoľníci jedli výlučne podľa odporúčaní Americkej diabetologickej spoločnosti (ADA), zahŕňajúcich množstvo rastlinnej potravy, avšak v kombinácii s kuracinou a rybami. 
 

Výsledky (ne)prekvapili

 
Hladina cukru v krvi vegánov poklesla o 59% viac naproti druhej skúmanej skupinke. Okrem toho vegáni schudli v priemere o 7 kg viac a potrebovali menej inzulínu na udržanie hladiny cukru v krvi, kdežto u ľudí dodržiavajúcich odporúčania ADA ostali dávky inzulínu nezmenené. Bielkoviny prítomné v moči, mimo iného príznak ochorenia obličiek, v skupine vegánov poklesli, no v druhej zmena nenastala. 
 
Obdobné bádanie sa časom opakovalo, tentoraz kvôli objektívnosti s väčším počtom respondentov. Počas 21 rokov trvajúceho výskumu, do ktorého sa zapojilo 26 000 príslušníkov skupiny Adventistov siedmeho dňa (pričom všetci boli vegetariánmi), bolo riziko úmrtia na cukrovku polovičné v porovnaní s bielou populáciou v USA.  
 

Aký je záver?

 
Hoci sa strava len sťažka dá zmeniť z večera do rána, uskutočnené výskumy len zdôrazňujú vplyv správnej výživy, predovšetkým konzumácie celozrnných potravín, zeleniny a ďalších jedál rastlinného pôvodu, na zdravie človeka. Mäsa sa báť nemusíte, no aby ste znížili riziko vzniku cukrovky, respektíve jej samotný priebeh, konzumujte chudé mäso v odporúčanej periodicite 3 až 4 porcie týždenne po 65 – 100 g. Feminity vám pre inšpiráciu prináša nasledovný, chutný recept.
 

Kurací pilaf s jačmeňom

 
Jačmeň obsahuje rozpustnú vlákninu pomáhajúcu znižovať hladinu cholesterolu a stabilizovať hladinu cukru v krvi. Príprava jačmenných krúpov je veľmi jednoduchá, majú orieškovú chuť a výborne sa hodia napríklad k pomarančom, brusniciam alebo kurčaťu.
 

Čo budete potrebovať?

 
Olivový olej v spreji
2 lyžice olivového oleja
Najemno nakrájanú cibuľa
Roztlačený strúčik cesnaku
220 gramov jačmenných krúp
375 ml kuracieho vývaru so zníženým obsahom soli
250 ml pomarančovej šťavy
Lyžičku drveného tymianu
4 kuracie prsia, polovičky s kosťou bez kože (zhruba 800 g)
60 gramov sušených brusníc
Najemno nakrájaný pomaranč (no nie je nevyhnutne potrebný)
 

Aký je postup?

 
1. Rúru predhrejte na 180 stupňov. Do 3-litrovej ohňovzdornej nádoby nastriekajte trošku oleja.
 
2. V teflónovej panvici rozohrejte na miernom ohni olej. Pridajte cibuľu, cesnak, postupne jačmenné krúpy a pražte spolu asi dve minúty domäkka. Nasleduje vývar, pomarančová šťava, tymian a suroviny nechajte zovrieť. Zmes opatrne prelejte do ohňovzdornej nádoby. Vložte kuracie prsia, prikryte a pečte približne 45 minút.
 
3. Po tejto dobe nádobu odokryte a vmiešajte brusnice. Pokiaľ chcete, na každé kuracie prsia položte jeden až dva kúsky pomaranča. Pečte zhruba 15 minút, kým mäso nie je prepečené a jačmeň mäkký.