Presunúť na hlavný obsah

Ako škodia mikrovlnné rúry nášmu zdraviu?

Lifestyle

Mnoho zaneprázdnených ľudí nedá na mikrovlnné rúry dopustiť. Rovnako ako mixéry, kávovary, odšťavovače či šľahače nám uľahčujú prácu, šetria energiu, čas a sem tam i peniaze. Ako je to ale s ich používaním a možnými zdravotnými rizikami?

 

Mikrovlnné rúry zažívajú svoj boom zhruba od deväťdesiatych rokov minulého storočia. Práve od tohto momentu sa stali neodmysliteľnou súčasťou väčšiny domácnosti a predovšetkým častí používatelia kuchyne ako takej si ich existenciu nevedia vynachváliť. 
 

Ako pracujú? 

 
Mikrovlnná rúra, podobne ako televízia alebo mobilné telefóny, funguje vďaka vysokofrekvenčným rádiovým vlnám. Tie sa šíria priestorom, v ktorom narážajú na rôzne predmety. Ak prídu do styku s kovovými predmetmi, vlny sa od nich odrazia. Preto sa do mikrovlniek neodporúča vkladať riad s kovovou prímesou. Radšej zvoľte nádoby zo skla a alebo keramiky. Používaniu plastov sa vyhnite úplne. Niektoré štúdie dokázali, že pri pôsobení mikrovlnného žiarenia na plastový riad sa do ohrievaného jedla dostávajú škodlivé dioxíny a iné nežiaduce látky. Ak však toto riziko hodláte podstúpiť, pozor dávajte hlavne pri výbere umelo-hmotných materiálov. Vždy sa vopred uistite o vhodnosti použitia daných predmetov pre mikrovlnné rúry. V opačnom prípade vás môže nemilo prekvapiť ich zhorenie, respektíve roztečenie.
 

Čo sa deje pri zohrievaní jedla?

 
Keď zapnete mikrovlnnú rúru, začnú sa v nej rozptyľovať vlny do všetkých smerov. Tie sa odrážajú od kovových stien rúry. Pýtate sa, ako je možné, že sa potraviny po pár minútach ohrejú? Obsahujú totiž vodu. Tá pohlcuje mikrovlny, ktoré sa premieňajú na teplo. Jedlo sa tak dostáva do varu. A aby sa ohrievalo rovnomerne, súčasťou každej mikrovlnnej rúry je otočný tanier. Vďaka nemu sú pokrmy ohriate zo všetkých strán.
 

Ako pôsobí mikrovlnná rúra na potraviny?

 
Priaznivci mikrovlniek z radov odborníkov tvrdia, že jedlo pripravené týmto spôsobom má rovnakú výživnú hodnotu ako pokrm, ktorý vytiahnete z klasickej rúry. Jediný rozdiel spočíva v dĺžke prípravy a spotrebe energie. Niektoré výskumy ale dokazujú, že potraviny uvarené v mikrovlnke prešli neželanou zmenou. Vedci argumentujú, že stratili prvky, ktoré ľudskému telu prospievajú. Napríklad materské mlieko vraj po ohriatí v mikrovlnnej rúre príde o obranné látky a vitamíny, ktoré má dieťatku poskytnúť.
 

Škodia mikrovlnky zdraviu?

 
Niektoré štúdie poukazujú na nebezpečenstvo žiarenia, ktoré z mikrovlniek uniká von. Experti túto možnosť nepopierajú. Dokonca súhlasia, že neexistuje mikrovlnná rúra, ktorá by bola uzavretá na sto percent. Najväčším rizikom má byť únik lúčov do oblasti očí alebo semenníkov. Aby došlo k poškodeniu, muselo by byť žiarenie veľmi vysoké. A to vraj u mikrovlniek nie je.
 

Spôsobujú rakovinu?

 
V potravinách prihrievaných mikrovlnným žiarením sa vytvárajú dioxíny, ktoré patria medzi najviac toxické látky pre ľudský organizmus. Navyše majú veľmi pomalú dobu odbúravania z tela. Pri pokusoch sa tiež zistilo, že po konzumácii jedla z mikrovlnky sa chemické zloženie krvi daného človeka na prechodnú dobu čiastočne zmenilo a svojou štruktúrou pripomínalo zloženie krvi zasiahnuté rakovinou.
 

Áno, či nie?

 
Občasné použitie mikrovlnnej rúry ľudský organizmus v negatívnom smere výrazne neovplyvní, no pri pravidelnom konzumovaní takto upravených jedál je vysoko pravdepodobné, že príde deň, kedy telo už nedokáže napraviť napáchané škody a výsledkom môže byť práve rakovinové ochorenie. Avšak, rovnako ako u mobilných telefónov sa pravdu dozvieme až počas nasledujúcich rokov. Zdá sa, že jednoznačná odpoveď na danú otázku doposiaľ neexistuje. Či teda budete mikrovlnnú rúru používať, alebo sa jej vzdáte, ostáva len a len na vašom uvážení.