Presunúť na hlavný obsah

Sedem rád, ako ochrániť deti na internete

Rodinné vzťahy

Stalo sa to už aj vo vašej domácnosti. Dieťa, ktoré považuje internet za bežnú súčasť svojho života, sa zo stránok venovaných Hannah Montane a upírom z Twilightu dostalo k škodlivému obsahu.

Alebo ste zistili, že si dopisuje s neznámym, na ktorého rady sa odrazu odvoláva a mení svoju povahu? Majte sa na pozore a snažte sa svoju ratolesť ochrániť. Ako, Radí Dušan Mozola zo spoločnosti Slovanet.

1. Ak dieťa pri surfovaní zablúdi na stránky s nevhodným obsahom, nemusí to byť len jeho vina. Zachovajte pokoj a nerobte paniku, treba mu aj povedať a vysvetliť, ako sa nabudúce takýmto stránkam či obsahom vyhne.

2. Všetky stopy po nevhodnom obsahu vymažte, nezabudnite ani na odkazy v histórii, v cookies a vo vyrovnávacej pamäti počítača (cache)“ dodáva odborník zo Slovanetu.

3. Keď sa o počítač delíte s dieťaťom, treba myslieť aj na bezpečnosť vášho "stroja“ a vašich údajov. Preto sa oplatí mať nainštalovaný dobrý antivírusový program, ktorý sa priebežne aktualizuje a rovnako treba dbať na to, ako máte v počítači zabezpečené súbory s citlivými informáciami (mená, adresy, čísla účtov, zmluvy...).

4. Dieťaťu zriaďte mailové konto u takého poskytovateľa internetu, ktorý ponúka automatickú antivírusovú ochranu a filter na spamy.

5. Ak vaše dieťa používa internet okrem hrania a zábavy aj na vyhľadávanie informácií do školy, odporúčame namiesto rozšírených, praktických ale reklamou zaplavených prehliadačov (Google, Firefox  a pod.) nainštalovať vyhľadávací filter MNS (www.mns.sk, www.mns.com), ktorý môžete nastaviť tak, aby nezobrazoval nevhodné obsahy.

6. Pri vytváraní mailovej adresy pre vaše dieťa myslite na to, že adresa v podobe meno.priezvisko@domena.sk obsahuje citlivé údaje, ktoré zrejme zverejniť nechcete. Oveľa lepšie sa hodí nejaká prezývka a keď ju skombinujete aj s číslom (napríklad včelička17), vaše dieťa bude mať v mailboxe oveľa menej nevyžiadanej pošty (spamov).

7. Mnoho užitočných informácií o bezpečnom používaní internetu je na stránke www.kry-sa.sk, ktorú zastrešuje Ministerstvo pôšt, dopravy a telekomunikácií SR. Praktické tipy a zrozumiteľné vysvetlenie, čo bezpečnosť na internete zahŕňa, nájdete na stránke www.bezpecnyinternet.sk. Môžete po nej surfovať spolu s deťmi, je tu pre ne niekoľko poučných rozprávok o tom, ako internet funguje a ako môže byť dobrým sluhom, ale zlým pánom. Veľa užitočných informácií nájdete aj na www.slovanet.sk a na www.zodpovedne.sk.

Text: zg, pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK