Presunúť na hlavný obsah

Ako chrániť deti na internete? Psychológ radí kontrolu i rozhovor

Rodinné vzťahy

Tváriť sa pred deťmi, že internet neexistuje, nie je v dnešných časoch veľmi reálne. Ochrániť ratolesti pred negatívnymi vplyvmi výdobytkov modernej doby však môžeme.

Nekonečný virtuálny priestor plný informácii, zábavy a veruže aj ľudí nám vtrhol do životov a dnes si už bez internetu vieme život predstaviť iba ťažko. Je pochopiteľné, že tento priestor láka aj deti. Láka ich oveľa viac ako ľaká. A to je dobre. Ale...

"Deti trávia na internete čoraz viac času a neraz sa v ňom pohybujú oveľa zručnejšie ako rodičia. Hrajú hry, sťahujú si hudbu, filmy, četujú s inými ľuďmi, niektoré dokonca nakupujú. Určite by sme nemali podľahnúť zdanlivému pocitu bezpečia ani vtedy, ak dieťa sedí za počítačom v bezpečí domova. Platí staré dobré dôveruj, ale preveruj," radí detský psychológ, MUDr. Ján Maloch.

Tak, ako sa dieťa na internete ľahko dostane k užitočným informáciám, rovnako ľahko si môže vyhľadať aj nevhodný obsah. Prípadne sa mu zobrazí aj sám, bez toho, aby ho ratolesť hľadala. "Tak ako v reálnom živote, aj na internete sú nebezpečenstvá. Obťažovanie, zastrašovanie, citlivé informácie sú len časťou z nich. Stačí do vyhľadávača napísať nevinné slovo a medzi odkazmi sa môžu objaviť aj linky na pornografické alebo iné nevhodné stránky," hovorí Dušan Mozola, Riaditeľ úseku rezidenčných zákazníkov zo Slovanetu.

Zamknúť sa dá všeličo
Aby vaše dieťa neuviazlo v nástrahách siete, stačí urobiť niekoľko bezpečnostných opatrení. "Je dobré rodinný počítač umiestniť do spoločných priestorov, v ktorých môžete mať dieťa za počítačom pod kontrolou. Nemusíte mu stále nakúkať cez plece, ale keď sem-tam nenápadne hodíte očkom, bude to lepšie," radí psychológ.

Mať deti na sieti pod kontrolou dnes umožňuje každý operačný systém počítača. V ňom sa dá nastaviť takzvaná Rodičovská kontrola. Nie je to nič zložité, návod, ako ju nainštalovať je rozpísaný po krokoch a doplnený obrázkami. Svojim ratolestiam pomocou Rodičovskej kontroly vytvoríte vlastný prístup do počítača s prihlasovacím menom a heslom a nastavíte obmedzenia a limity, ktoré sú podľa vás primerané ich veku. Môžete tam zakázať stránky, ktoré sa podľa vás nemajú navštevovať, blokovať hry, ktoré sa nemajú hrať, stanoviť časový limit, ktorý môže dieťa za počítačom stráviť či zablokovať príjem a odosielanie pošty, kým ju neskontrolujete. Budete mať prehľad o každej stránke, ktorú váš potomok navštívil, o každom údaji, ktorý zverejnil aj o všetkom, čo si stiahol.

Rozprávajte sa aj o webe
Doma môže byť bezpečnosť nastavená na maximum, ale k pripojeniu na internet sa dieťa ľahko dostane aj inde. V škole alebo vonku, stačí mu telefón... "Preto je najdôležitejšie o internete sa rozprávať. Vysvetliť deťom, aké nebezpečenstvá im hrozia, čo sú to citlivé údaje, prípadne presne určiť podmienky, kedy tak môže urobiť," upozorňuje psychológ Ján Maloch.

Nie je na škodu zaradiť medzi každodenné obligátne otázky typu: Ako bolo v škole? a Čo si mal na obed? aj otázky smerujúce do virtuálneho sveta, ako: Čo si dnes robil na internete? Čo zaujímavé si na ňom našiel? Máš tam nejakého nového kamaráta?... "Dieťa by malo pochopiť, že internetové kontakty majú aj svoje nedostatky. Človek na druhej strane totiž nemusí byť v skutočnosti taký, za akého sa vydáva. Treba mu zrozumiteľne vysvetliť, prečo je riskantné poskytovať ľuďom, s ktorými sa nikdy nestretlo, informácie o sebe či svojej rodine, adresu, telefónne číslo alebo adresu školy, ktorú navštevuje. Usmerniť ho, aby za žiadnych okolností neodpovedalo na e-mail, v ktorom niekto žiada jeho heslo, číslo kreditnej karty rodičov a podobne," dáva praktické rady odborník zo Slovanetu.

Osobný strážca pre dieťa
Ak si chcete byť naozaj istý a mordovať sa s nastavením Rodičovskej kontroly nemáte čas či chuť, požiadajte svojho internetového operátora o takzvaného Strážcu prístupu, ktorý predstavuje komfortný spôsob pre rodičov, ako deti ochrániť pred navštevovaním nevhodných stránok. "Služba je tiež známa pod názvami Rodičovský zámok alebo Web filtering. Má mnoho výhod, napríklad v tom, že nevyžaduje žiadnu dobu viazanosti, dá sa vybrať z viacerých oblastí ochrany, chráni sa tým aj samotná internetová prípojka a teda všetky pripojené zariadenia a výhodné je určite aj to, že sami nemusíte nič inštalovať a nastavovať," hovorí Dušan Mozola. V prípade potreby potom, samozrejme, Strážca prístupu, umožňuje dočasne sprístupniť zablokovanú stránku zadaním hesla.

Text spracoval: zg, pre oŽene.sk, tlačové materiály Trumpeter s.r.o.
Foto: SHUTTERSTOCK