Presunúť na hlavný obsah

Sex, vraždy, amen! Vášne Borgiovcov ešte nevychladli

Lifestyle

História z televíznych seriálov a filmov síce nenahradí dejepis, ale môže divákom spríjemniť letné noci a rozšíriť obzor.

Príbehy zo starého Ríma, Egypta, Anglicka aj Grécka stále vzrušujú filmárov aj divákov. Stále sa nakrúcajú nové verzie dávnych príbehov a stále sa im dostáva veľa pozornosti. Tak ako teraz seriálu Borgiovci na filmovom kanáli HBO.

Historické filmy sa dajú pozerať aj viac ráz - kostýmy, rekvizity, masky, to všetko je pastva pre oči. A k tomu ešte veľké vášne. Zdalo by sa, že dnes už ani také veľké emócie neexistujú, ale tvorcovia verejnosť presvedčia, že áno. Vždy primiešajú do diela aj niečo aktuálne, takže príbeh je aj o súčasnosti a nenudí. Nech totiž robia film o akokoľvek vzdialenej dobe, vždy tam prenikne aj dnešok - aspoň v podobe postoja k udalostiam a ľuďom. Veď aj príbeh rodiny Borgiovcov - koľkokrát už bol umelecky spracovaný!

Majstri v zneškodňovaní konkurencie
Meno Borgiovcov už takmer zľudovelo - o travičke Lukrécii vie skoro každý a keď sa povie Borgiová, mnohí si hneď predstavia prsteň, z ktorého krásna žena sype jed do pohára s vínom. Takýto pohotovostný prsteň bol kedysi v istých kruhoch veľkou módou, sypanie jedu do jedla a nápojov, riešilo rýchlo a diskrétne mnohé mocenské boje. Borgiovci vraj v tejto disciplíne boli majstri, ale ovládali aj rôzne iné spôsoby ako zneškodniť konkurenciu. Vynikali v intrigách a zároveň boli veľkí milovníci života. ň

Jedlo, pitie, sex - v tom všetkom boli doma. S ich menom sa spájajú predstavy divokých orgií, incestu, zákerných objatí a vrážd. Všetko sa to dialo v mene rodiny a jej úspechu. Nie nadarmo sa hovorí, že Borgiovci vlastne boli prvou mafiánskou rodinou v Taliansku a že tradícia, ktorú založili, sa rozšírila do celého sveta a prekvitá dodnes. Boj o moc nie je už síce taký centralizovaný a prvoplánový, zmodernizoval sa, je možno kultivovanejší (alebo pokryteckejší), ale pokračuje.

Jeremy Irons v úlohe bezbožníka
Vtedy išlo o pápežskú moc. Seriál zavedie diváka do renesančného Talianska, kde práve zomrel starý pápež a novým sa chce stať zhýralec a požívačník bez škrupúľ Rodrigo Borgia. Aj sa mu to podarí a v rokoch 1492 -1503 je pápežom s menom Alexander¤VI.

Z hľadiska poctivcov je zvláštne, že práve taký bezbožník ako Rodrigo Borgia sa stal pápežom a zvláštne je tiež to, že úlohu tvrdého zloducha si zahral ušľachtilý a asketicky pôsobiaci herec Jeremy Irons. Mnohí sa mu vraj čudovali, že takú úlohu vôbec vzal, že sa mu nehnusila. Vysvetľoval, že postava sa mu zapáčila práve svojou nejednoznačnosťou. Pri štúdiu takého charakteru sa herec (a aj divák) veľa dozvie o ľudskom správaní, o impulzoch, ktoré vedú k formovaniu práve takéhoto charakteru, o dôsledkoch, ktoré takéto osobnosti v dejinách zanechávajú.

Irons našiel aj pozitíva, ktoré zostali po vyčíňaní a vládnutí Borgiovcov. Veď samotná Lukrécia Borgiová, ktorá sa preslávila aj svojou neodolateľnou krásou, inšpirovala básnikov, aby ju ospievali. A jej brat, Rodrigov syn Cesare, nazývaný spolupútnikmi "známy dobrodruh" sa stal inšpiráciou k literárnemu dielu Machiavelliho knihy Vládca. Táto kniha tiež nie je jednoznačná a kto by sa chcel do problémov vládnutia a spravodlivosti ponoriť hlbšie, musel by si ju nielen prečítať, ale ešte spoznávať ďalšie súvislosti...

Kto sa však chce viac- menej len pobaviť, zostane pri televízii. Aj to je niečo. Aj to stačí, aby si diváci uvedomili, že v Európe to vždy vrelo a že vášne podobné vášňam Borgiovcov ani dnes celkom nevychladli. Život nie je o nič chudobnejší ako veľkofilm.

Text: Helena Dvořáková pre Magazín Pravdy
Foto: HBO