Presunúť na hlavný obsah

Astma zvyšuje riziko predčasného pôrodu

Zdravie a relax

U tehotných žien s nedostatočne liečenou astmou je vyššie riziko porodiť predčasne alebo mať dieťa s nízkou hmotnosťou.

Odborníci pri komplexnom vyhodnotení viacerých štúdií našli spojitosť aj s ďalšími komplikáciami, ako je preeklampsia, ktorá sa môže končiť aj silnými kŕčovými záchvatmi a vyžaduje si hospitalizáciu. Lekári dodali, že tehotné ženy s astmou by rozhodne nemali fajčiť a mali by sa zdravo stravovať.

Výskumníci sa zamerali na štúdie tehotných žien zozbierané z rokov 1975 až 2009. Zúčastnilo sa na nich vyše milióna budúcich mamičiek. Zistili, že ženám s astmou sa narodili priemerne o 93 gramov menšie deti ako rodičkám bez astmy. Astma okrem toho zvyšuje riziko preeklamspie až o päťdesiat percent a riziko predčasného pôrodu o dvadsaťpäť percent. Zistenia publikovali v odbornom magazíne Journal of Obstetrics and Gynaecology.

"Niektoré z komplikácií sa dajú minimalizovať efektívnou liečbou astmy a dôležité sú aj pravidelné lekárske prehliadky," uviedol spoluautor štúdie Peter Gibson z austrálskej University of Newcastle.

Dobrou správou však je, že samotné lieky podávané astmatikom nemajú priamy negatívny vplyv na zdravie tehotnej ženy, ako aj jej plodu. "Dôležité je optimalizovať liečbu, aby sa podarilo predísť predčasnému pôrodu alebo nízkej hmotnosti narodeného dieťaťa," uviedol Philip Steer, šéfredaktor magazínu, ktorý štúdiu publikoval.

Nedávno boli publikované aj ďalšie štúdie, ktoré sa sústredili na prevenciu vzniku astmy u detí. Jedným zo spúšťačov astmy je aj kúpanie v detí v chlórovanej vode. Chlórovaná voda predstavuje potenciálne nebezpečenstvo najmä pre deti, ktoré majú pre tieto choroby predpoklady. "Nové údaje jasne ukazujú, že plávanie v chlórovanej vode dráždi dýchacie cesty, a tak významne prispieva k rozvinutiu astmy a respiračných alergií, ako je napríklad senná nádcha," upozornil Alfred Bernard, toxikológ z Catholic University of Louvain v Bruseli.

Podľa neho vplyv chlórových chemikálií na zdravie dýchacieho ústrojenstva detí má až päťnásobne väčší negatívny účinok ako vdychovanie vzduchu zamoreného cigaretovým dymom. Bernard zároveň upozornil, že chlórované bazény môžu priamo súvisieť s epidémiou alergií a astmy, pretože tie sa najviac vyskytujú v krajinách, kde sa bazény najviac využívajú a kde ich je najviac.

Text: mq pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK