Mýty, s ktorými sa môžete v tehotenstve stretnúť
Určite nejedna žena počas svojho tehotenstva počula množstvo situácií, ktoré ak sa tehotnej stanú, môže si byť istá, že budú mať určitý následok.
Vy ste zostali pri týchto situáciách v šoku a váš gynekológ sa iba usmial a povedal, že nie všetkému, čo mama, svokra či kolegyňa povie musíte veriť. Tak ako je to naozaj? Čomu by ste naozaj veriť nemali?
Mýtus č.1
Ak ženu páli záha, bude mať "vlasaté" bábätko.
Pálenie záhy je veľmi častým a nepríjemným spoločníkom počas tehotenstva. Najčastejšie sa s ním stretávajú ženy v neskoršom štádiu tehotenstva. Vinníkom je z jednej časti stúpajúci progesterón a z druhej maternica, ktorá tlačí na žalúdok. Vlasy vášho bábätka sú v tom v tomto prípade naozaj nevinne. Rada: Jedzte menšie množstvo potravín viac krát denne. Obmedzte ťažké a mastné jedlá. Niekedy pomáha, ak vypijete pohár mlieka alebo si dáte bublinkový nápoj (minerálka, šumienka a podobne).
Mýtus č. 2
Nedvíhajte ruky nad plecia, lebo si bábätko omotá pupočnú šnúru.
Samozrejme, v tehotenstve by ste nemali robiť namáhavé činnosti, pri ktorých horzí riziko úrazu či poranenia. Preto zabudnite na umývanie okien, dvíhanie ťažkých bremien alebo venovaniu sa náročným športom. Je to však len preventívne opatrenie, aby ste neublížili sebe a dieťatku pádom. Určite si však nemyslite, že dieťa si omotá pupočnú šnúru okolo krku ak zdvihnete ruky nad hlavu pri ukladaní riadu do kuchynskej linky.
Mýtus č. 3
Podľa bruška sa dá zistiť, či čakáte chlapca alebo dievča.
Máte guľaté bruško? Budete mať dievča. Máte ho špicaté. Určite čakáte chlapca. Alebo naopak. Nuž, podľa veľkosti a tvaru bruška určite nezistíte či treba kupovať ružovú alebo modrú výbavičku. Jediným spoľahlivým ukazovateľom, podľa ktorého to môžete zistiť je sonografické vyšetrenie (niekedy ani to nie, ak má dieťatko nevhodnú polohu na "skúmanie") alebo odberom plodovej vody. Navyše každé tehotenstvo je iné a kým žene v jednom tehotenstve vykukne bruško skôr pri druhom to môže byť naopak.
Mýtus č. 4
Keď v prvom trimestri vraciate, bábätku sa dobre darí.
Nuž, tu by si veľa gynekológov zaklopalo na čelo. Napínanie na vracanie a vracanie vôbec nesúvisí so životaschopnosťou plodu. Záleží len na tom, ako vaše telo dokáže zvládať stúpajúce hladiny hormónov v tele.
Text: -maj- pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK