Trápia vás bolestivé afty?
Biele pupienky na ďasnách, jazyku, vnútornej strane pery či dokonca krčných mandliach vedia riadne potrápiť. Nemôžete hovoriť, jesť ani piť a bolesť častokrát vystreľuje až do uší.
Afty sú bežné ochorenie, ktoré trápi veľkú časť našej populácie. U niekoho sa objavujú častejšie, u iných naopak iba občas. I priebeh samotného ochorenia býva rôzny. Kým niekto má jeden či dva pupienky, druhý ich má omnoho viac. Sú však i prípady, keď sa k infekcii pridajú i horúčky. Vtedy je na mieste vyhľadať lekársku pomoc.
Prečo vlastne ochorenie vzniká?
Ak hľadáte príčinu, prečo sa u vás toto ochorenie opakuje častejšie, treba sa zamyslieť nad tým, či u vás nemôže zohrávať svoju úlohu i genetika, keďže výskyt áft môže byť dedične podmienený. Ďalším spúšťačom vzniku áft môže byť nedostatok vitamínov skupiny B (najmä B12, B2, B6 a kyseliny listovej), stres, anémia, podvýživa či poranenia v ústnej dutine. Fajčenie, hormonálna nerovnováha (menštruácia, ovulácia, menopauza), autoimunitné ochorenia (napríklad celiakia) či konzumácia dráždivých jedál (rajčiny, orechy, citrusy a iné) sa tiež môžu skrývať za opakujúcim sa výskytom bolestivých bielych vriedkov.
Toto vám určite zaberie:
Preventívne:
- vylúčte dráždivé a korenené jedlá zo svojho jedálnička
- doplňte do stravy vitamín C
- nezabúdajte ani na dostatok vitamínu B (najlepšie vo forme B- komplex forte)
- vhodné je dopriať si i prípravky podporujúce imunitu (napríklad Echinacea)
- pravidelne dodržiavajte ústnu hygienu
Ak ich už máte:
- vyplachujte si ústa šalviovým, repíkovým alebo harmančekovým odvarom
- postihnuté miesta si potierajte lokálnymi anestetikami (Neoangin, Septisan, Septofort)
- účinne zaberie i Kamisted gél či Urgo gél
Text: -maj- pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK