Presunúť na hlavný obsah

Keď mlieko škodí

Zdravie a relax

Určite ste už počuli množstvo informácii o prospešnosti mlieka pre vaše zdravie. Nemusí tomu však byť vždy tak. I mlieko môže v našom organizme narobiť veľké škody.

Tridsaťšesťročná Ina bola práve v štvrtom mesiaci tehotenstva, keď si začala uvedomovať, že hneď ako vypije pohár mlieka, kakaa či kávu s trochou mlieka, začne mať črevné ťažkosti. Pripisovala to svoju stavu a myslela si, že časom nepríjemné pocity zmiznú. A naozaj zmizli, ale len dovtedy, kým si opäť nedala "zakázanú potravinu". Po pôrode mala iné starosti ako sa zaoberať svojim zdravím a tak si ani nevšimla, že po rannej káve nasleduje rýchly odchod na toaletu. Problémy nastali až vtedy, keď začala mať opakované bolesti v kĺboch a z nosa jej začal hojne tiecť vodnatý sekrét. Vtedy priznala, že musí navštíviť lekára. Po niekoľkých vyšetreniach padla jasná diagnóza- alergia na mlieko.

Ako sa alergia na mlieko prejavuje?
- bolesti brucha
- hnačky
- nadúvanie a plynatosť
- slabosť a pocity akoby na vás "čosi liezlo"
- bolesti kĺbov (najmä na rukách)
- škriabanie v hrdle (alergén ide do tela cez ústa)
- mierne zvýšená teplota
- nádcha
- kašeľ
- ekzém

Ako si poradiť s alergiou?
1. Ak máte problémy vyhľadajte odborného lekára- alergológa, ktorý pomocou odberu krvi a špeciálnych testov zistí, či vás naozaj trápi alergia na mlieko resp. jednu z jeho zložiek.
2. Pri alergii na mlieko treba rozlišovať či ste alergickí na mliečnu bielkovinu alebo na laktózu- teda mliečny cukor, ktorý je obsiahnutý v mlieku. Podľa toho si treba vyberať potraviny, ktoré váš organizmus toleruje.
3. Vylúčte zo svojho jedálnička všetky mliečne výrobky. Pozor! Aj kyslomliečne výrobky nemusia byť pre vás vhodné, najmä, ak neviete tolerovať bielkovinu kravského mlieka.
4. Konzumujte iné druhy mliek. Vybrať si môžete napríklad sójové, ovsené, pohánkové, kukuričné, kokosové, hypoalergénne kravské či ryžové.
5.. Užívajte antihistaminiká.

Text: -maj- pre o Žene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK