Presunúť na hlavný obsah

Čím sa líši chrípka a prechladnutie

Zdravie a relax

Smrkáte, kašlete, bolí vás "celý človek", cítite sa jednoducho hrozne. Ide o chrípku či prechladnutie?

Rozlíšte chrípku a prechladnutie.


Príznaky chrípky: náhla vysoká teplota (až 40 °C), ktorá trvá aj viac dní, bolesť hlavy (zvyčajne za očami), suchý kašeľ, dlhodobá vyčerpanosť, bolesti svalov a kĺbov, nechutenstvo či zvracanie, iba výnimočne sa dostaví prechladnutie s kašľom a bolesťami v hrdle, môžu sa objaviť komplikácie (zápal priedušiek a pľúc, zápal srdcového svalu, neurologické problémy a podobne).

Príznaky prechladnutia: teplota iba občas, občas môže bolieť hlava, sprevádza ho únava, kýchanie, nádcha, bolesti v hrdle a kašeľ.

Nádcha: odborne zápal nosnej sliznice. Najčastejšou príčinou nádchy je vírusová infekcia. Okrem nej môže byť príčinou dráždenia sliznice a zápalu aj alergická reakcia. Tú spúšťajú alergény. Ide o bežné prechladnutie často spojené aj s bolesťami v hrdle, prípadne kašľom, teda celkovým zápalom slizníc horných dýchacích ciest. Ak vás pri nádche bolí hlava alebo máte teplotu, mali by ste navštíviť lekára. Ide vôbec o najčastejšie ľudské ochorenie. Plný nos komplikuje dýchanie a dráždi na kýchanie. Vďaka sekrétu pokrývajúcemu sliznicu nosa človek čiastočne stráca čuch. Vône a pachy z okolia sa totiž nemôžu dostať k receptorovým bunkám v nose. Pri nádche lekári odporúčajú zvýšený príjem vitamínov. Nádcha má zvyčajne nekomplikovaný priebeh, zvyčajne trvá menej ako sedem dní. Pomáhajú pri nej aj nosné kvapky, ich dlhodobé užívanie však môže poškodiť nosnú sliznicu, preto je dôležité riadiť sa radami na príbalovom letáku.

Kašeľ: jeho úlohou je prečistiť dýchacie cesty napríklad od nadmerného množstva hlienov. Je obranným reflexom alebo varovným signálom, môže ho spôsobiť podráždenie spôsobené životným prostredím, bežné prechladnutie, chrípka alebo zápal priedušiek. Kašeľ je zvyčajne sám príznakom infekcie v dýchacích cestách. Býva dráždivý, suchý alebo vlhký. Keď sa do dýchacieho ústrojenstva dostane nejaká dráždivá látka, receptory v dýchacích cestách začnú produkovať hlien vo väčšom množstve. To podráždi nervové zakončenia a vyvolá pochod, ktorý vyvrcholí kašľom - násilným vypudením vzduchu a hlienu z dýchacích ciest do úst. Astma, bronchitída, senná nádcha a látky znečisťujúce prostredie, cigaretový dym či chemikálie - to všetko sú ďalšie príčiny kašľa. Môžu ho však vyvolať aj niektoré tráviace poruchy.

Chrípka (influenza): je názov vysoko nákazlivého vírusového ochorenia dýchacích ciest. Spôsobuje bolesti celého tela, horúčku, bolesť hlavy a pocit únavy. Zároveň človek pociťuje rovnaké príznaky ako pri prechladnutí: bolesť hrdla, upchatý nos a pretrvávajúci suchý kašeľ, ktorý môže trvať aj niekoľko týždňov po skončení ochorenia. Chrípka môže byť veľmi nebezpečná najmä pre starších či oslabených pacientov a pre deti. Navyše, mnohí si ju mýlia s prechladnutím. Ako ju teda rozpoznať? Nádcha a bolesť hlavy spojená s horúčkou môžu byť príznakom bakteriálneho zápalu vedľajších dutín nosných. Kašeľ je prítomný tak u ľudí s ochorením horných dýchacích ciest, ako aj pri chorobách priedušiek a pľúc. Bolesť hlavy spojená s bolesťou očí a svetloplachosťou môže byť príznakom zápalu mozgových blán či meningitídy. Myslite na to, ak vám pri zdanlivej chrípke po niekoľkých dňoch neklesá teplota a váš stav sa nezlepšuje.

Text: -dh- pre magazín Pravdy
Foto: SHUTTERSTOCK