Presunúť na hlavný obsah

Poradňa: Ako nevytopiť susedov cez kúpeľňu

Bývanie

Tak takých prípadov sa stávalo veľa. Odišli ste na nákupy a nechali zapnutú práčku.

A ako na zlosť vám vybehla hadica z vane a skôr, ako ste prišli domov, plávali ste vo vode nielen vy, ale aj susedia. Pretože nestačí mať položenú plávajúcu dlážku, linoleum alebo dlaždice. Ak nebola kúpeľňa dobre izolovaná, problém a susedské spory sú hneď na svete.


Ako tomu zabrániť? Urobte si kvalitnú hydroizoláciu. Vybudujete ju, ak máte správny materiál, poznáte know-how a nie je vám cudzia práca. Súčasné hydroizolačné systémy sa skladajú z niekoľkých krokov, ktoré je potrebné dodržať. Vložený čas a peniaze sa vám určite vrátia minimálne väčším pokojom na duši v prípade neistoty, či vám nevyteká voda z umývadla, alebo vane. Nezabúdajte však, že kúpeľňa nie je bazén.

Pred prípravou
Ako na to, radí Ľubomír Fajta zo spoločnosti Schomburg Slovensko. "Prvým krokom pri izolácii kúpeľne je kvalitná úprava povrchu. V prípade, že budete novú dlažbu klásť priamo na pôvodnú, určite starú najskôr prekontrolujte. Poklepte po jej povrchu, aby ste zistili, či sa pod ňou nachádzajú dutiny a či je dobre prilepená k podkladu. Nevyhovujúcu starú dlažbu je bezpodmienečne potrebné odstrániť, pevne prilepenú dlažba sa môže ponechať. Takisto na stenách môžu zostať dobre upevnené obklady. "

Skôr ako začnete nanášať novú dlažbu a obklady, musíte pôvodný materiál dostatočne zdrsniť, aby ďalšie vrstvy dobre držali. Dosiahnete to brúsením. Vynikajúco vám pri tom poslúži brúska s dostatočne drsným kotúčom. Ak boli pod dlažbou duté miesta a odstránili ste ich, musíte upraviť aj tento podklad. Uschnuté staré lepidlo zbrúste, rovnako aj farebné nátery. Lebo inak na nich dobre nedrží náter a hydroizolačné hmoty. Ak nemáte brúsku, použite drôtenú kefu. Nerovnosti, ktoré vznikli po odstránení dlažby alebo obkladov, vyrovnajte - v závislosti od ich hrúbky - cementovou maltou alebo lepidlom.

Najprv penetrácia
Ďalšie kroky opisuje znovu Ľubomír Fajta. Na starú, zdrsnenú dlažbu naneste kontaktnú vrstvu cementového lepidla alebo základný náter. Na nasiakavé a prašné podklady naneste penetračný náter. Nezabudnite ho predtým zriediť vodou v pomere uvedenom na obale výrobku. CHVVylúči sa tak riziko, že by nasiakavý podklad vytiahol z ďalšej hydroizolačnej vrstvy prímesovú vodu. Vďaka tomu môže samotná hydroizolácia optimálne vytvrdnúť a nehrozí jej tzv. spálenie," hovorí. "Určite preto základný povrch penetrujte, a to po celej ploche miestnosti, kde budete klásť dlažbu a obklady. Čas schnutia penetrácie predstavuje približne jednu hodinu."

Ošetrite kritické miesta
Po prvej fáze prác prichádza na rad samotný náter hydroizolačnej hmoty. Ako prvé bude nutné natrieť kritické miesta, ktorými voda presakuje najčastejšie. Patria sem hlavne rohy miestností a spoje medzi podlahou a stenou. Chúlostivé sú takisto prestupy vodovodných potrubí cez stavebnú konštrukciu, resp. podlahové vpusty v sprchových kútoch. Na všetky tieto inkriminované miesta naneste neriedenú hydroizolačnú hmotu. Pri tom si pomôžte 4-milimetrovým zubovým "hrebeňom". Vďaka tomu dosiahnete na celej ploche rovnakú hrúbku náteru – 1¤mm. Ďalším krokom hydroizolácie je nalepenie tesniacej pásky. Nevyužíva sa pri všetkých hydroizolačných systémoch. Jej úloha spočíva v tom, že dôkladne zaizoluje kritické miesta v miestnosti. Je preto lepšie zvoliť si hydroizolačný systém, ktorý ju používa. Ak ju použijete, pásku položte na natretú hmotu, pokiaľ je čerstvá, a starostlivo zatlačte pomocou hladidla alebo prítlačného valčeka. Tesniaca páska musí byť k podkladu nalepená celoplošne (bez dutín a záhybov), aby voda nezatekala za pásku. V mieste dilatačných škár (napr. spoj vane alebo sprchovej vaničky so stranami) sa tesniaca páska vytvaruje do tvaru slučky.
 
Celoplošný náter
Po nalepení izolačnej pásky a uschnutí prichádza na rad opätovné nanesenie stierky. Tentoraz neprekryjeme len inkriminované miesta (rohy, kúty, prestupy potrubí), ale celú plochu, na ktorú budeme neskôr klásť dlažbu a obklad. "Rovnako ako pri nanášaní prvej vrstvy si pomôžte zubovým náčiním, ktoré zaručí rovnomernú hrúbku izolácie. Ak ním nedisponujete, použite štetec alebo valček. Vtedy naneste izoláciu dvakrát. Medzi prvým a druhým náterom, samozrejme, vyčkajte na vytvrdnutie," hovorí Ľubomír Fajta. Po úplnom preschnutí hydroizolačnej stierky nanášame na plochu lepidlo a kladieme dlažbu a obklady. Opísaný hydroizolačný systém je vhodný aj do iných vlhkých priestorov, ako sú  kuchyne v obytných priestoroch a sanitárne miestnosti v súkromných a verejných priestoroch. Nepoužíva sa v miestach pod hladinou vody. Na to slúžia iba materiály určené na tento typ použitia.

Text: Jana Véghová pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK